Кількість учнів зменшилася за останні 30 років – Профспілка працівників освіти і науки України

Христина Левченко

2 Липня, 2025

Повномасштабне вторгнення Росії суттєво вплинуло на систему освіти України. Масове переміщення населення, зруйновані навчальні заклади, психологічні травми та технічні складнощі істотно вплинули на рівень участі випускників у вступних іспитах та їх можливості отримати вищу освіту.

Дослідження «Estimating the impact of the Russian invasion on the displacement of graduating high school students in Ukraine», яке базується на масштабному масиві даних національного мультипредметного тестування, продемонструвало, що у 2022 році щонайменше 78 000 випускників середніх шкіл, що становить 34% від загальної кількості, безпосередньо постраждали від бойових дій. До цієї групи належать:

– 36 500 учнів, які стали внутрішніми або зовнішніми переміщеними особами;
– 41 500 учнів, які не змогли скласти вступний іспит, що потенційно означає їх вихід із освітньої системи.

Більшість переміщених школярів походять із південних та східних регіонів України, зокрема з територій, що межують із фронтом. Приблизно 64% із них виїхали за кордон, переважно до Польщі, Німеччини та Чехії, тоді як інші оселилися у західних та центральних областях країни.

Станом на початок 2024-2025 навчального року в українській системі освіти зареєстровано 3,74 мільйона школярів усіх форм навчання — це найнижчий показник за останні три десятиліття, повідомляє видання «Українська правда. Життя».

Наразі близько 9,3% школярів, що становить приблизно 345 тисяч дітей, навчаються за кордоном, продовжуючи залишатися учнями української освітньої системи. Ця цифра є мінімальною, оскільки багато дітей після переїзду за межі країни припиняють навчання в українських школах.

За даними ЮНЕСКО, на 2024 рік за кордоном здобували освіту майже 665 тисяч українських учнів. Втім ця статистика є неповною, оскільки не охоплює всі країни Європейського Союзу, куди емігрували українці.

Водночас лише 29% цих школярів поєднують навчання в українських та закордонних закладах, а близько 16% покладаються виключно на онлайн-освіту з України.

Міністерство освіти і науки України надало статистичні дані щодо кількості учнів 8-12 класів за період з 2021 по 2025 роки. Аналіз цих даних виявив, що щороку від 2% до 4% учнів не переходять до наступного класу та залишають школу, ймовірно, частина з них виїжджає за межі країни.

Зі статистики також видно, що з України виїжджають як хлопці, так і дівчата. У старших класах спостерігається невелика перевага за дівчатами — приблизно 1-2%, тоді як серед випускників ця різниця іноді зростає до 10%.

Крім цього, за інформацією МОН, внаслідок бойових дій пошкоджено понад 3800 навчальних закладів, серед яких 365 були повністю зруйновані. Більшість шкіл, які розташовані поблизу лінії фронту, змушені були перейти на дистанційну форму навчання. Однак такий формат обмежено через численні тривоги повітряної небезпеки, перебої з електропостачанням та нестабільний Інтернет.

Інформацію підготовлено на основі матеріалів досліджень, а також даних ЮНЕСКО і видання «Українська правда. Життя».

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар