Україна планує до кінця року виконати всі необхідні кроки для відкриття всіх шести кластерів переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Водночас країна активно співпрацює з усіма міжнародними партнерами задля розблокування цього процесу.
Про це в ексклюзивному коментарі агентству Укрінформ повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також міністерка юстиції Ольга Стефанішина. Вона підкреслила, що початок головування Данії в Раді ЄС є вагомим сигналом для України, адже країна визначила розширення Європейського Союзу одним із ключових пріоритетів своєї роботи. У зв’язку з цим Україна очікує:
– сміливих і зважених рішень щодо її майбутнього членства,
– оновлення методології проведення переговорів у самому Євросоюзі,
– створення нових процедур і інструментів для прискорення процесу приєднання,
– впровадження механізмів реагування на деструктивну позицію окремих держав.
Віцепрем’єрка наголосила: «Україна зі свого боку вже готова до відкриття трьох переговорних кластерів, а до кінця року зробить усе можливе задля активації всіх шести. На сьогодні основним чинником, що визначає дату ухвалення рішення щодо початку переговорів, є консенсус усіх 27 країн-членів ЄС».
Під час інтерв’ю Стефанішина також зазначила, що блокування цього процесу з боку Угорщини має виключно політичний характер. Водночас Україна наполегливо працює разом із партнерами, аби знайти конструктивне рішення. За її словами, це питання перебуває на постійному порядку денному.
Крім того, віцепрем’єрка звернула увагу на те, що всі актуальні проблемні питання, зокрема пов’язані з національними меншинами, мають вирішуватися виключно шляхом діалогу, а не ставати предметом політичного шантажу в інституціях Європейського Союзу.
Слід нагадати, що 1 липня 2023 року Данія приступила до головування у Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 31 грудня 2025 року. Наразі Угорщина залишається єдиною країною-членом ЄС, що блокує відкриття першого кластера в рамках переговорів про вступ України до Євросоюзу. В той же час, інші 26 лідерів держав на саміті 26 червня висловили свою підтримку відкриттю цього переговорного етапу.