Російська армія значно активізувала свої дії на фронті. Загострення військового конфлікту в Україні, за словами керівника Головного управління розвідки України (ГУР) Кирила Буданова, почалося і може закінчитися лише після завершення мирних переговорів із Російською Федерацією.
Наразі російське військо розгорнуло поблизу Сумської області близько 50 тисяч своїх солдатів. Президент США Дональд Трамп підтвердив, що «уважно спостерігає» за наступальними діями росіян на Сумщині, і додав: «Побачимо, що буде».
Щоб детальніше розглянути вплив поточного стану на фронті на переговорний процес, а також оцінити ситуацію на Сумщині і можливі наслідки загострення для перебігу війни, військовий експерт Олег Жданов поділився коментарем для сайту ТСН.ua.
### Вплив фронтової ситуації на переговорний процес
Олег Жданов підкреслює, що керівник ГУР Кирило Буданов говорить про класичні дипломатичні механізми. За його словами:
– під час початку переговорів із терористичними угрупуваннями нерідко починаються акти вбивств заручників;
– у будь-яких історичних прикладах сторона, яка домінує на полі бою, завдяки вигідному розташуванню і бойовій перевазі формує свої умови для переговорів;
– президент РФ Володимир Путін постійно заявляє, що не має наміру припиняти вогонь навіть на короткий термін, посилаючись на свою «перемогу»;
– за словами Путіна, активні наступальні дії та збільшення обстрілів, що призводять до жертв серед цивільних, мають на меті зламати український дух і змусити погодитись на «кращий поганий мир, ніж хорошу війну».
Жданов зазначає: «Це класика дипломатії. Якщо прагнеш перемогти, контакт із ворогом має відбуватися виключно на полі бою, допоки супротивник сам не захоче сісти за стіл переговорів. Для цього необхідно сформувати вигідну переговорну позицію саме завдяки бойовим успіхам».
Він також підкреслює, що лише президент України Володимир Зеленський може визначати тривалість переговорів із РФ. Водночас експерт зазначає пряму залежність між проведенням переговорів і загостренням ситуації на фронті, що супроводжується посиленням обстрілів у глибоких районах України.
### Оперативна ситуація на Сумщині
Російська армія перетнула кордон Курської та Сумської областей і просувається в напрямку Сум, перебуваючи приблизно за 20 кілометрів від обласного центру, який став новою стратегічною метою Кремля, повідомляє The Wall Street Journal.
Президент США Дональд Трамп заявив, що «уважно спостерігає» за розвитком подій у Сумській області під час спілкування з пресою. Коли журналіст поцікавився, як США планують реагувати на розгортання п’ятдесяти тисяч російських військових поблизу Сумщини, Трамп відповів: «Побачимо, що буде. Я уважно стежу за цим».
Олег Жданов у відповідь нагадує, що Дональд Трамп перебуває при владі вже шостий місяць і називає такі заяви «порожніми словами»:
– це свідомі заяви для створення ілюзії спостереження, в першу чергу, для українського суспільства та західних партнерів, зацікавлених у припиненні війни;
– президент США отримує щоденні доповіді з детальним описом ситуації на фронті — із даними про кількість особового складу, втрати серед військових і техніки;
– Трамп постійно запитують про подальші дії Росії і можливість їхнього просування, однак він неспроможний ефективно протистояти Путіну і навіть обмежив допомогу Україні;
– у відповідь на запити він лише констатує спостереження і не пропонує жодних активних дій, що сприяє ілюзії стабілізації, яку сприймає і американська преса.
Експерт також додає, що Трамп іноді повторює риторику Російської Федерації і демонструє байдужість до результатів війни, у тому числі в інтересах учасників конфлікту: Україні та Росії.
«Він прагне лише припинення вогню, щоб мати змогу претендувати на Нобелівську премію миру, можливо, приїхавши для цього до Осло», — констатує Олег Жданов.
### Можливий вплив подій на Сумщині на перебіг війни
Згідно з військовим експертом, загострення бойових дій на Сумщині має значний політичний вплив для України. Він пояснює це так:
1. Партнери України оцінюють спроможність нашої армії вражати ворога й звільняти окуповані території — чим успішніші дії, тим більшу підтримку отримує Україна.
2. Напруження на полі бою прямо впливає на рівень воєнної допомоги, що надходить.
3. Якщо ж Україна демонструє слабкість, це провокує розвиток переговорних процесів із пропозиціями компромісів, яких по суті слід уникати.
Жданов додає, що з військової точки зору, п’ятдесятитисячне угруповання російських військ на такій широкій ділянці фронту — це максимум, на що Кремль спроможний зараз за обсягом територій, яку він може утримати або розширити.
Він зазначає, що можлива зміна лінії фронту буде невеликою — у межах кількох позицій — та акцентує увагу на повідомленнях російських пропагандистів, які фіксують катастрофічний рівень втрат серед особового складу у Курському угрупованні російських військових.
Таким чином, ескалація на Сумському напрямку має важливе значення для подальшого розвитку війни та формування політики міжнародної підтримки України.