Чому небезпечно залишати дитину в автомобілі навіть на короткий час: поради педіатра

Олена Ткач

3 Липня, 2025

Ніколи не залишайте дитину на самоті у салоні автомобіля навіть на короткий час.

У липні синоптики прогнозують спекотну погоду з температурами, що сягатимуть 30 градусів і вище. В таких умовах навіть дихати важко, не кажучи вже про перебування в автомобілі. Тож лікарка-педіатрка Андріана Мальська наголошує на тому, що залишати дитину в авто навіть на кілька хвилин категорично заборонено, адже це може призвести до трагічних наслідків.

«У спекотні дні температура всередині замкненого автомобіля, навіть оснащеного кондиціонером, може підвищуватися до небезпечних позначок за лічені хвилини. Тому навіть нетривале перебування малюка в розпеченій машині несе серйозну загрозу життю», — пояснює Андріана Мальська.

Безпечність батьків призводить до трагічних наслідків

На жаль, щороку фіксуються випадки смертності дітей через тепловий удар, отриманий у гарячому автомобілі. За статистикою, приблизно 25% дитячих смертей трапляються через недооцінку ризиків батьками або через хибне переконання, що недовге перебування у салоні авто не є небезпечним.

Температура в зачиненому авто може стрімко підніматися до +77°C вже за 10 хвилин, навіть якщо на вулиці трохи більше ніж 18–20 градусів. Навіть якщо вікно прищілено на кілька сантиметрів, це не впливає на внутрішній температурний режим. Паркування в тіні також не гарантує захисту від перегріву.

Читайте також: Де покупатися влітку 2025 біля Львова – перелік басейнів та озер, ціни, фото, послуги

«Діти до чотирьох років перебувають у найбільшій зоні ризику, адже їхнє тіло перегрівається у 3–5 разів швидше, ніж у дорослих. Це пов’язано із меншою площею поверхні тіла», — наголошує лікарка.

За результатами одного опитування, 14% батьків зізналися, що залишали дітей самих у автомобілі на кілька хвилин. Наприклад, мати виїздила до магазину по продукти, а дитина, що сиділа в автокріслі, засинала у дорозі. Вона вважала, що швидке повернення несе нульову загрозу. Однак жодних гарантій безпеки в таких ситуаціях немає, попереджає лікарка. Навіть нетривале перебування малечі у зачиненій машині — це вкрай високий ризик теплового удару, що без невідкладної медичної допомоги може завершитися летально.

Симптоми теплового удару та перша допомога

Розпізнати тепловий удар допоможуть такі симптоми:

  • температура тіла вище 40⁰C;
  • прискорене, поверхневе дихання;
  • повна або часткова втрата свідомості;
  • погіршення розумових функцій, марення, судоми.

При появі цих ознак необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. До приїзду лікарів першочерговою допомогою є:

  • переміщення дитини у прохолодне, затінене місце;
  • забезпечення надходження свіжого повітря;
  • давання прохолодної води маленькими ковтками;
  • прохолодні компреси на лоб і потилицю.

Як діти опиняються самі в закритих автомобілях?

Іноді батьки забувають про присутність дитини у салоні або вважають, що її можна лишити «на хвилинку». Також трапляється, що діти самотужки залазять до машини і не можуть з неї вийти.

«Як можна забути, що дитина в автівці? Дуже просто. Стрес, недосипання, велика кількість невирішених справ змушують мозок працювати у режимі «автопілота», а дитина, що тихо спить у автокріслі, зовсім не нагадує про себе. Навіть найтурботливіші батьки іноді можуть забути, що малюк залишився в автомобілі», — пояснює лікарка.

Як убезпечити дитину у таких ситуаціях?

Існує три прості правила, які допоможуть уникнути трагедії:

  1. Ніколи не залишайте дитину в автомобілі навіть на кілька хвилин. Не залишайте авто відчиненим, щоб діти не могли самі зайти в салон гратися.
  2. Залишайте нагадування про дитину в автомобілі. Наприклад, кладіть телефон, сумку або ключі на заднє сидіння поруч із малюком. Можна також розміщувати підгузки чи дитячі речі на передньому сидінні для візуального нагадування.
  3. Побачили дитину в авто без нагляду дорослих – негайно телефонуйте 103. Ваш дзвінок може врятувати життя малюкові.

У спекотні дні педіатрка радить батькам уникати активностей у найгарячіший час доби, слідкувати за достатнім питним режимом дитини, давати воду маленькими порціями і регулярно, щоб уникнути зневоднення. Одяг малюка повинен бути легким, розслабленим і з натуральних тканин.

Якщо ви виявили помилку на цій сторінці, будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар