Розбір слему, телеграмні баталії та український ШІ — топ тем червня на Радіо Культура

Христина Левченко

3 Липня, 2025

Протягом червня на хвилях Радіо Культура у програмі «Час інтерв’ю» разом із ведучими звучали розмови про низку важливих тем, серед яких — книжка, присвячена сторіччю Українського Радіо, підпільне радіо УПА, а також ситуація із заповідником «Софія Київська» під час війни. Обговорювали, як медіа відображають тему жорстокості в контексті наслідків війни, а також те, як письменники працюють із тригерними темами. Крім цього, в ефірі розглядали питання доцільності наявності власного штучного інтелекту для України і обговорювали заборону окремих соціальних мереж.

Щодо поетичного руху слем — що це таке, коли він з’явився в Україні, як відбуваються поетичні батли і чи є місце поезії в умовах фронту — про це на Радіо Культура розповідала письменниця, ветеранка і парамедикиня Добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» Олена Герасим’юк. Ведуча програми — Наталя Грабченко.

Питання заборони Telegram — чи є доцільність такої міри, аналогічної обмеженням інших соцмереж, наявність доказів взаємозв’язку цієї платформи з ФСБ, а також спроможність України на державному рівні вести соціальний інжиніринг із метою роздроблення російського суспільства — ці та інші аспекти в ефірі Радіо Культура аналізував експерт із інформаційних воєн та конкурентної розвідки Дмитро Золотухін за ведення Вадима Карп’яка.

Тематика державного штучного інтелекту — що це таке, для чого Україні потрібен власний ІІ, незважаючи на величезну кількість закордонних розробок, а також хто чи що визначатиме коректність та етичність його функціонування — ці питання розкривав виконавчий продюсер і співзасновник українського додатка Reface Олесь Петрів у програмі під веденням Вадима Карп’яка.

Як медіа протягом повномасштабного вторгнення працюють з темою жорстокості й наслідків війни, які зйомки в середовищі журналістів і документалістів вважаються прийнятними, а які переходять межі, а також яким чином війна в Україні демонструється на міжнародному рівні — ці важливі аспекти в ефірі Радіо Культура обговорювали директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк і кінокураторка, культурна менеджерка, авторка підліткового нонфікшн «Твоя книга про кіно» Ольга Бірзул. Ведуча — Ірина Славінська.

Політичні питання не обійшли увагою оцінку демократичної системи США: чи не були ми занадто оптимістичними щодо демократії Сполучених Штатів, причини збоїв у системі безпеки і неспрацювання механізмів, а також чи діє Дональд Трамп свідомо на створення авторитаризму, чи скористається вадами американської системи у власних цілях. Ці теми розкривала політична аналітикиня Лідія Смола за ведення Вадима Карп’яка.

Питання, пов’язані із заповідником «Софія Київська», також були серед центральних тем: які плани і перспективи має заповідник, як він постраждав унаслідок ракетного обстрілу Києва 10 червня, які діагностичні системи існують для оцінки ситуації та як планується вирішувати наявні проблеми. Деталі про це розповідала генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська у розмові з ведучою Наталею Грабченко.

Також у межах програми йшлося про задум книжки, присвяченої сторіччю Українського Радіо: як розвивалося радіомовлення в різні історичні періоди, чи могла радіостанція в умовах тоталітаризму виконувати роль інструменту спротиву, та чому радіо вважається найнадійнішим засобом інформації. Про ці теми розповідав програмний директор ГО «Детектор медіа» і співавтор книги «Українське радіо. Історія буремного століття» Вадим Міський. Ведуча — Ірина Славінська.

Про підпільне українське радіо під кодовою назвою «Афродіта» слухачі дізналися з розповіді письменника, журналіста і автора документального роману «Радіо “Афродіта”» Олега Криштопи. Було висвітлено, коли і за яких обставин виник цей проєкт, чому він отримав таку назву, де знаходився радіовузол, а також хто такий Альберт Газенбрукс і який зв’язок він має з Україною. Окремо обговорили долю керівника радіостанції Ярослава Старуха. Розмова відбувалась за ведення Вадима Карп’яка.

В рамках програми «Час інтерв’ю» також обговорювали, яку роль відіграє Радіо Культура у виході книжки Мирослава Лаюка «Списки» — збірки репортажів і есеїв. Програма торкнулась питань, чи вважається поезія найвищим проявом мовного мистецтва, як працювати з авторським стилем у жанрах есе та репортажу та як корреспондентам і письменникам працювати з актуальними і часто делікатними темами сьогодення. Ці міркування у прямому ефірі вів воєнний документаліст і письменник Мирослав Лаюк за ведення Ірини Славінської.

«Час інтерв’ю» — це циклові розмови зі знаковими особистостями про визначальні культурні та суспільні події, а також про напрямки розвитку українського суспільства. Програма виходить у будні на Радіо Культура о 13:00. Ведучі проєкту — Олена Гусейнова, Наталія Грабченко, Вадим Карп’як, Ірина Славінська, Юрій Самусенко та Тетяна Трощинська.

Радіо Культура є провідним центром культурного життя України в радіоефірі. Програми радіостанції охоплюють актуальні культурні події як України, так і світу, історичні цикли, найкращі приклади класичної музики, улюблені літературні передачі, зокрема радіодетективи й радіодраму. Слухати Радіо Культура можна на FM-хвилях, а також через мобільний додаток suspilne.radio, доступний у Google Play і App Store, а також на офіційному сайті suspilne.radio.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар