Станом на кінець травня 2025 року за межами України через війну перебуває приблизно 5,6 мільйона українських мігрантів, не враховуючи тих, хто знаходиться в Російській Федерації. Із цієї кількості 4,2 мільйона осіб мають офіційний статус тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу. Про це йдеться у дослідженні Національного банку України під назвою «Українські мігранти: витрати, працевлаштування та вплив на економіки країн-реципієнтів».
Згідно з даними ООН, найбільше статусів тимчасового захисту в ЄС надали такі країни:
– Німеччина — майже 1,2 мільйона осіб,
– Польща — 987 тисяч осіб,
– Чехія — 371 тисяча осіб,
– Іспанія — 236 тисяч осіб.
Понад 100 тисяч українців зареєстровано також в Румунії, Італії, Словаччині, Нідерландах та Ірландії.
Опитування REACH, проведене у 2022 році на польському кордоні, виявило основні фактори, що впливали на вибір країни прибуття українськими мігрантами:
1. Наявність родини або друзів у місці призначення — 39%,
2. Близькість до України — 31%,
3. Рекомендації, отримані в центрах прийому — 17%.
Рівень зайнятості українських мігрантів у 2024 році суттєво зріс, порівняно з показниками 2023 року, підвищившись на 9 процентних пунктів на регіональному рівні і сягнувши 64%. Водночас найнижчі рівні працевлаштування спостерігаються у країнах з високим рівнем соціальних виплат, а більшість тимчасово захищених громадян продовжує працювати на низькокваліфікованих посадах.
Опитування свідчать, що на початку повномасштабного вторгнення Росії 87% українських мігрантів становили жінки з дітьми. З-поміж жінок 65% були працездатного віку, тобто у віковій групі від 18 до 59 років. Приблизно 70% опитаних мають вищу освіту.
За даними Центру економічної стратегії, останнім часом спостерігається зростання частки чоловіків серед мігрантів. Також істотно збільшується кількість квазітрудових мігрантів — осіб, які виїхали за кордон не лише через війну, а й з метою працевлаштування.
Зростаючий рівень працевлаштування серед українських мігрантів впливає на їхні витрати за кордоном з використанням українських банківських карток. У першому кварталі 2025 року середній місячний обсяг операцій у торговельних мережах скоротився з 550 мільйонів доларів США у 2024 році до 485 мільйонів доларів. Величина витрат у різних країнах залежить також від відмінностей у рівні соціальних виплат та зайнятості українців.
Обсяги зняття готівки з українських карток за кордоном залишаються стабільними з липня 2023 року. Такому утриманню стабільності сприяли комплекс заходів з фінансового моніторингу та валютного контролю, а також звуження різниці між офіційним курсом валюти та курсом на готівковому ринку, що фактично усунуло явище «карткового туризму».