Президент США Дональд Трамп прагне припинення конфлікту між Росією та Україною, тоді як про можливе призупинення військової допомоги Києву було повідомлено заздалегідь, заявили у Державному департаменті США.
Речниця Держдепартаменту США Теммі Брюс наголосила: «Пріоритетом президента Трампа залишається припинення бойових дій між Росією та Україною через досягнення стійкого мирного врегулювання, починаючи з негайного припинення вогню». Вона відкинула припущення, що Україна отримала інформацію про зупинення допомоги саме 2 липня.
«Я не буду розкривати джерело цієї інформації, але ця розмова точно відбулась через важливість питання для Сполучених Штатів. США виступали найбільшим військовим і фінансовим партнером України. Водночас у заяві Міністерства оборони чітко зазначено, що українська сторона має надійні варіанти, оскільки ми продовжуємо працювати над підтримкою України, коли йдеться про можливості, які вона може використовувати», – додала речниця.
Теммі Брюс також відзначила, що Державний департамент США не приймає рішення про постачання озброєння Україні, тому за детальною інформацією щодо припинення допомоги слід звертатися до Пентагону.
2 липня Білий дім офіційно оголосив про припинення поставок певних видів зброї, обіцяної Україні в період адміністрації Байдена, у зв’язку з підтвердженням Пентагоном істотного зменшення запасів США. Речниця Білого дому Анна Келлі зазначила, що після ретельного огляду військової підтримки, наданої іншим країнам, Міністерство оборони ухвалило рішення «ставити на перше місце американські інтереси». Водночас в адміністрації не розкрили, які саме системи озброєнь були зупинені.
За інформацією ЗМІ, призупинення торкнулося:
– декількох десятків ракет-перехоплювачів для систем протиповітряної оборони Patriot;
– переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger;
– високоточних артилерійських снарядів;
– понад 100 ракет Hellfire;
– ракет AIM.
Міністерство закордонних справ України повідомило, що 2 липня на доручення міністра Андрія Сибіги до МЗС був викликаний тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель. Основною темою його зустрічі стало продовження військової допомоги США та подальша оборонна співпраця між двома державами на фоні загострення агресії та терору, здійснюваних Росією.
У той же час у Кремлі вважають, що «чим менше озброєнь буде поставлено Україні, тим швидше завершиться так звана спеціальна військова операція», якою в Росії називають війну проти України.
Протягом останніх місяців на тлі активізації російських авіаударів по українських містах Київ неодноразово звертався до західних партнерів із проханнями розширити постачання систем протиповітряної оборони. На завершальній пресконференції саміту НАТО в Гаазі президент Дональд Трамп заявив про можливість розгляду питання продажу Україні додаткових систем Patriot.
Водночас Сполучені Штати, які з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року надали зброї та військової допомоги на суму понад 66 мільярдів доларів, закликають союзників розглянути можливість постачання Україні систем протиповітряної оборони та іншого військового обладнання. Однак багато країн, особливо зі Східної Європи, що також відчувають загрозу з боку Росії, неохоче відмовляються від своїх високотехнологічних оборонних систем.