Відвів ушкоджений літак подалі від людей: у Києві вшанували пам’ять загиблого пілота F-16

Христина Левченко

3 Липня, 2025

3 липня у Михайлівському соборі та на Майдані Незалежності в Києві відбулася церемонія прощання із загиблим пілотом F-16 Максимом Устименком. Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Максим увійшов до числа 15 випускників 2016 року, коли Україна вперше підготувала бригаду пілотів винищувачів на МіГ-29 та штурмовиків на Су-25. Заступник командувача Повітряних сил, бригадний генерал Сергій Голубцов розповів:

– «Я знаю кожного з тієї групи п’ятнадцяти. На жаль, шестеро вже загинули. Максима поховають у Київській області, де проживає його родина. Нещодавно він придбав там житло, яке, на жаль, кілька місяців тому було уражене «шахедом». Це було нове помешкання, про яке він мріяв, але воно було зруйноване».

Максим Устименко належав до першої групи з 12 пілотів, які пройшли навчання на літаку F-16 і від літа минулого року вже виконували польоти на цій моделі.

Бригадний генерал Голубцов додав:

– «Він дуже швидко освоїв літак. Перед тим тестував шведський Gripen, на якому здійснив 13 вильотів у Швеції. Взагалі він був пілотом найвищого класу».

Під час церемонії у Михайлівському соборі та на Майдані Незалежності, де прощалися з Максимом Устименком, пролунали спогади про його подвиг.

Саме на F-16, яким керував Максим, було збито сім «шахедів» під час масованої російської атаки 29 червня 2025 року. Подальше розслідування покаже події того дня. Заступник командувача повітряного командування «Захід», бригадний генерал Олег Захарчук підкреслив:

– «У повітрі було безліч цілей, які потрібно було знищити. Я впевнений, якби у нього був хоча б один шанс вижити, він би ним скористався. Літак отримав пошкодження, і потрібно було вивести його подалі від населеного пункту, щоб зберегти керованість. Це надзвичайно складно, але Максим це виконав».

Максим Устименко також входив до групи пілотів, яких на початку повномасштабного російського вторгнення прозвали «Привидами Києва». На думку Генерала Захарчука,

– «Він із легкістю освоїв не лише МіГ-29, а й F-16. Максим збив перші дві крилаті ракети над Обуховом у перші дні вторгнення, коли вони прямували на Київ. Саме пілоти тактичної авіації бригади захищали столицю».

Військовий наголосив, що Максим був одним із тих, кому довіряють, хто вмів вести за собою інших пілотів та завжди був готовий рятувати життя побратимів.

За проявлену відвагу Устименка посмертно нагородили Почесним знаком «Комбатантський хрест» за наказом головнокомандувача та нагрудним знаком Повітряних сил Збройних сил України. Крім того, 29 червня президент України Володимир Зеленський посмертно присвоїв йому звання Героя України.

Що відомо про загибель Максима Устименка

За повідомленнями Повітряних сил, пілот застосував увесь комплекс бортового озброєння і збив сім російських повітряних цілей. Під час знищення останньої цілі літак Максима зазнав пошкоджень і почав втрачати висоту. Устименко вивів винищувач подалі від населеного пункту, але не встиг катапультуватись і загинув.

Максим був однокурсником відомого українського льотчика Андрія Пільщикова, відомого під позивним «Джус», який загинув два роки тому. Про це розповіла мати «Джуса» – Лілія Авер’янова. Вона охарактеризувала Максима як «хлопця зі сталі», який завжди прагнув бути найкращим. Дружина іншого українського льотчика – Олексія «Мунфіша» Меся повідомила, що у загиблого пілота залишився 4-річний син.

Ніч проти 29 червня 2025 року ознаменувалася комбінованим ракетно-дроновим ударом Росії по Україні. Сили протиповітряної оборони знешкодили 475 повітряних цілей, випущених російськими військами по різних регіонах України. З них:

– 249 цілей були збиті за допомогою вогневих засобів;
– 226 — втрачено на радарах.

Прощання із Максимом Устименком стало помітною подією у столиці, підсумувавши пам’ять про відважного захисника неба та символ мужності українського військового авіапризначення.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар