Поліція взяла під контроль журналіста, що фільмував незареєстровані автомобілі та нерухомість підозрюваної у корупції міністерки Стефанішиної.

Олена Ткач

3 Липня, 2025

У Києві 2 липня поліція тимчасово затримала журналіста видання «Громадське», який напередодні здійснював відеозйомку автомобіля та квартири чинної віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також міністерки юстиції Ольги Стефанішиної. У цих об’єктах, як повідомляє журналіст, відсутня відповідна інформація у декларації посадовиці про доходи.

Про інцидент повідомляє саме «Громадське».

Журналіст Максим Коцюбинський був затриманий поліцією через кілька годин після завершення зйомок і початку займатися особистими справами. Спершу до нього підійшов один поліцейський під приводом «опитування громадян», пізніше його попросили пройти «поверхневий огляд», для чого з’явилися ще кілька працівників правоохоронних органів. З’ясувалось, що нібито перехожий, помітивши Коцюбинського за роботою, вказав на нього як на підозрілого. За словами поліціянтів, квартиру і автівку посадовиці, зафіксовані на відео, які відсутні у декларації про доходи, вони вважають «стратегічними об’єктами».

Журналіст був доставлений до відділку, де поліція вимагала письмово підтвердити згоду на огляд його мобільного телефону. Коцюбинський відмовився і очікував на прихід адвоката. Відсутність оперуповноваженого змусила поліціянтів повідомити, що телефон можуть вилучити на тривалий час. На запитання журналіста, чи є це погрозою, правоохоронці відповіли, що це лише інформаційна довідка, — розповів сам медійник.

Лише за присутності адвокатки Анастасії Бурковської Коцюбинський повторно надав свої пояснення, після чого його було звільнено. Юристка у коментарі наголосила, що поліція мала б відпустити журналіста, щойно встановили його особу та професійну діяльність. Зокрема вона відзначила:

– Відсутність достатніх підстав для поверхневої перевірки, бо відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» правоохоронці можуть зупиняти або оглядати осіб лише за наявності підстав вважати, що вони мають при собі речі, обіг яких заборонений або обмежений, або які становлять загрозу життю чи здоров’ю інших.

– Поліція не мала права вимагати огляду телефону журналіста, оскільки це суперечить статті 17 Закону України «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста».

Редакція згодом звернулася до команди Ольги Стефанішиної за коментарем щодо цієї ситуації. Міністерка спростувала свою причетність до затримання. Невдовзі у соціальних мережах заяву зробив начальник управління стратегічних комунікацій Міністерства юстиції Ален Бобров, який розкритикував медіа за те, що в матеріалі про затримання використовувалась формулювання «після того, як». За його словами, це нібито вводить читачів в оману, створюючи ілюзію причинно-наслідкових зв’язків між двома подіями.

Він зазначив:
«Подібний інцидент у такому форматі подачі вимагав ретельної журналістської перевірки та зваженості, адже очевидно, що автори прагнуть створити бажаний ефект — закріплення причинно-наслідкових зв’язків у свідомості читачів та емоційну реакцію».

У відповідь на іронічний коментар підписника щодо стандартів роботи «Громадського» Бобров додав у коментарях до свого допису: «дуже квапляться, мабуть».

Перед тим, як зайняти посаду міністерки юстиції у вересні минулого року, Ольга Стефанішина працювала у відомстві ще за часів Віктора Януковича, коли керівником Міністерства юстиції була Олена Лукаш. Тоді Стефанішина відповідала за організацію тендеру на проведення трьох порівняльних досліджень українського законодавства з європейським.

Саме ці дослідження стали підставою для кримінальної справи, у межах якої нині триває судовий процес над посадовицею. Стефанішина безпосередньо знайомилася з документацією щодо закупівлі послуг авторів досліджень та погоджувала акти виконаних робіт, що підтвердила на допиті в 2014 році.

Ухилянням від правди щодо перебігу справи стала її заява про те, що підозру було повідомлено ще в жовтні 2019 року, а перше судове засідання Вищого антикорупційного суду (ВАКС) відбулося тільки у 2023 році. В одному з останніх засідань, яке проходило 24 червня 2025 року, міністерка не брала участі через відрядження до Нідерландів та Бельгії у зв’язку з питаннями євроінтеграції.

Незважаючи на судовий процес, Стефанішина одночасно обіймає дві ключові посади в уряді, а також реагує на розслідування щодо ймовірної причетності до інших корупційних випадків у характерній жартівливій манері. Цьогоріч журналісти «Української правди» оприлюднили нові факти, що пов’язують посадовицю з її колишнім чоловіком Михайлом та агенцією з розшуку корупційних активів (АРМА).

Зокрема, аналізуючи декларації Ольги Стефанішиної, журналісти «Громадського» встановили низку невідповідностей:

– У деклараціях посадовиця вказує квартиру своєї матері в Києві, де нібито проживає, але відповідна нерухомість у реєстрах відсутня.

– Іншу нерухомість родини вдалося зафіксувати в офіційних реєстрах.

– Мати Стефанішиної, яка ніколи не займалася підприємництвом, придбала у центрі Києва дорогу квартиру, яку невдовзі продала за ціною, яку експерт оцінив із заниженням.

– Батько міністерки, власник власного бізнесу, у 2022 році купив у столиці паркомісце та два приміщення, вартість яких також викликала сумніви у фахівців з нерухомості.

– Крім того, компанія батька користується автомобілем марки «TOYOTA RAV4» 2009 року випуску, що офіційно належить самій Стефанішиній.

Реагуючи на розслідування «Громадського», сама міністерка підтвердила інформацію про авто та квартиру і пообіцяла згодом включити ці дані в свою декларацію.

Варто нагадати, що на посаді міністра юстиції Ольга Стефанішина закликала народних депутатів ухвалити закон, який би надалі дозволив уникати відповідальності корупціонерам.

У парламенті лунали ініціативи з вимогою звільнити Стефанішину після публікацій «Української правди» щодо ймовірної корупційної причетності її колишнього чоловіка. У відповідь посадовиця охарактеризувала ці викриття як «маніакальну спробу» прив’язати її до справ колишнього партнера.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар