Рекомендації лікарів, рятувальників та дніпрянина, який вижив — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

4 Липня, 2025

Не варто піддаватися паніці, намагатися вибратися самостійно чи стукати предметами по металевих конструкціях. Журналісти Суспільного звернулися до рятувальників та медиків із запитанням, що робити у випадку, якщо ви опинилися під завалами. Також було проведено інтерв’ю із чоловіком, який вижив у центрі ракетного обстрілу медичного закладу у Дніпрі 26 травня 2023 року.

Лікар Сергій поділився своєю історією: за лічені секунди після вибуху він опинився під уламками зруйнованої будівлі. Єдине, що залишилося в пам’яті, — це біль.
— Я перебував на своєму робочому місці на третьому поверсі. Мав відкриту черепно-мозкову травму, череп був розбитий, а також пошкодження барабанної перетинки. З вуха сильно текла кров, — згадує чоловік.

За словами Сергія, хоча він відчував кровотечу, через те, що його затиснуло між бетонними плитами, надати собі першу допомогу не було змоги. Він намагався кричати, щоб його почули, однак дихальні шляхи були забиті пилом. Проте він знав про інший спосіб привернути увагу рятувальників.
— Мене врятувало те, що моя ліва рука перебувала на поверхні, я відшукав цеглину і почав по ній стукати, — розповів лікар.

Через 15 хвилин працівники ДСНС почули стукіт і витягнули чоловіка з-під завалів.

Начальник пожежно-рятувальної частини Владислав Серебро розповів, що з початку повномасштабного вторгнення він працює на місцях прильотів у області. Головна порада для тих, хто опинився під уламками, — максимально заспокоїтися і не панікувати.

Владислав рекомендує:

1. Якщо ви можете рухатися і у вас є телефон, негайно дзвоніть за номером 101.
2. Якщо є можливість, одразу надсилайте геолокацію рятувальникам.
3. Пам’ятайте, що паніка — це завжди ворог.

Під час руйнувань у повітрі багато пилу, тому якщо дихальні шляхи забиті, не варто кричати — це допоможе зберегти кисень і залишатися у свідомості. Ефективним способом подати сигнал є стукіт будь-яким предметом по металевих конструкціях, особливо тоді, коли рятувальники оголошують так звану «хвилину тиші».

Владислав також радить:
– Стукайте по батареях або трубах, а якщо їх немає — по стінах. Важливо робити це з певною періодичністю, щоб було зрозуміло, що є живі люди.
– Не намагайтесь самостійно розбирати плити, навіть якщо здається, що можна рухатись. Порушення цілісності конструкцій може призвести до подальших завалів.

Залежно від масштабу руйнувань пошуки під завалами можуть тривати кілька днів. Тому в разі потрапляння під завали слід терпляче чекати допомоги і не намагатися вибратися самотужки.

Парамедикиня Аліна, яка вже понад два роки працює у таких надзвичайних ситуаціях, поділилася своїми рекомендаціями. Перше, що потрібно зробити під час опинення під завалами, — це перевірити наявність кровотечі.

Як це зробити:

– Оцініть на дотик, чи відчувається тепле розтікання рідини на руках.
– Якщо можливо, візуально перевірте наявність кровотечі.
– У разі її виявлення накладіть турнікет, якщо він є під рукою.

Парамедикиня наголошує, що турнікет повинен бути у кожній аптечці українця. Його необхідно міцно обернути навколо ділянки, з якої йде кров, аби зупинити кровотечу.

Важливі кроки після накладання турнікета:
– Переконайтеся, що на периферії немає пульсу — це ознака, що кровотеча припинилася.
– Позначте час накладання турнікета, використовуючи будь-який доступний інструмент (власну кров, маркер, ручку тощо).

Якщо турнікета немає, можна скористатися підручними засобами, наприклад:

– ременем;
– клаптем тканини;
– будь-якими іншими матеріалами, які допоможуть зупинити інтенсивну кровотечу.

Парамедикиня наголосила, що кровотеча є загрозою для життя значно більшою, ніж перебування під завалами.

Найголовніше правило, яке підтверджують і медики, і рятувальники, — при повітряній тривозі негайно слід переходити до найближчого укриття. Адже за прямого влучання ракети у будинок жодні внутрішні перекриття не можуть гарантувати безпеку.

Автор: Роман Михальчук
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар