Російські окупаційні війська продовжують активно намагатися захопити місто Покровськ у Донецькій області. За даними експертів Інституту вивчення війни (ISW), найближчими місяцями ворог, ймовірно, спробує оточити Покровськ, а також обійти з заходу зміцнену оборонну лінію українських військових на Донеччині.
Аналітики підкреслюють важливі факти щодо останніх подій на фронті:
– Російська армія нещодавно просунулася на північний схід від Покровська і, ймовірно, планує продовжити наступ у напрямку міста Добропілля.
– Геолокаційні знімки від 4 липня свідчать про захоплення населених пунктів Коптєве та Шевченко Перше, а також про просування до південно-східної частини села Разіне.
– Російські війська використали сприятливі умови для просування вздовж шосе Покровськ-Костянтинівка (Т-0504), зосередивши зусилля на цьому напрямку з початку 2025 року.
У ISW зазначають, що військове командування РФ може мати на меті оточити Покровськ із північного сходу й півночі, або ж обійти оборонні позиції Збройних сил України в Костянтинівці зі сторони південного заходу та заходу. Водночас бойові підрозділи, що активні на цьому напрямку, беруть участь у боях із лютого-березня 2025 року після їхнього передислокування задля посилення російських сил, що працюють на схід від міста.
Український військовий оглядач Костянтин Машовець 3 липня повідомив про діяльність російських підрозділів:
1. 39-та мотострілецька бригада (68-а армійський корпус) і 150-та мотострілецька дивізія оперують поблизу населених пунктів Новоторецьке (північ від Разіна) та Новоекономічне (південь від Разіна).
2. Вони зайняли Малинівку в середині червня 2025 року та контролюють Коптєве.
3. Підрозділи 110-ї мотострілецької бригади діють на північний схід від Покровська, проте втрачають особовий склад внаслідок активних дій української армії.
За оцінками ISW, для подальшого наступу загарбникам потрібно буде форсувати річку Казенний Торець, щоб просунутись на захід від Разіного. Рівень води в річці може стати суттєвою перепоною для наступальних операцій Росії.
Також в Інституті зазначили, що просування російських військ на захід і північний захід від Разіного пов’язане з тривалими спробами оточити Покровськ і Мирноград — цілі, які ворог намагається реалізувати понад півтора року.
Командир артилерійського розвідувального батальйону Національної гвардії України, що діє в районі Покровська, 5 липня повідомив, що російські окупанти зосереджують атаки в міжрайоні Малинівка — Новооленівка — Попів Яр з метою блокування української логістики в Мирнограді та Покровську. Він підкреслив, що росіяни регулярно здійснюють рейдові атаки з використанням мотоциклів і баггі.
Аналітики ISW відмічають, що якщо ворог продовжить наступ у напрямку Добропілля, це означатиме ухилення від прямого зіткнення з українськими укріпленнями та спробу обійти їх із заходу з метою змусити ЗСУ відступити та створити загрозу оточення.
Експерти зауважують, що російська армія може стикнутися з критичним рівнем втоми після понад року постійних наступальних операцій. Навіть у разі успіху таких операцій вони можуть розтягнутися на роки, супроводжуючись великими втратами і повільним просуванням.
Водночас аналітики наголошують, що командування РФ неодноразово демонструвало готовність вести тривалі і виснажливі бойові дії.
Раніше військовий експерт Дмитро Снєгирьов прогнозував дії окупаційних сил на різних напрямках фронту. Він зазначив, що російська армія, ймовірно, продовжить наступальні операції в Сумській і Харківській областях, а також намагатиметься закріпитися на території Дніпропетровщини. За його оцінкою, можливе розширення зони бойових дій використовується російською стороною як військово-політичний тиск на українське керівництво під час переговорів, зокрема на Стамбульських зустрічах, і це може відбуватися як у літній, так і в осінній періоди.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов уточнив поточну ситуацію в Дніпропетровській області. Він повідомив, що активні бойові дії поки що тривають у Донецькій області, безпосередньо поруч із кордоном Дніпропетровщини. Окупанти намагаються прорватися на напрямку Покровськ за трасою Покровськ — Костянтинівка, а також на кордоні з Дніпропетровською областю.
Таким чином, загальна картина свідчить про посилене прагнення російських військ досягти стратегічно важливих пунктів Донеччини, попри значні втрати і труднощі, що виникають на цьому напрямку.