Кримськотатарський активіст Рустем Сеїтмеметов, засуджений окупаційною владою до 13 років позбавлення волі, скаржиться на значне погіршення стану здоров’я під час перебування в виправній колонії №16 міста Салават у Башкортостані. Рік тому він переніс інфаркт міокарда та операцію з шунтування серця, яка була проведена в медичній установі при колонії, однак проблеми із серцем досі не минули.
Про це 5 липня повідомила громадській організації «Кримська солідарність» його дружина Зера Зейнетдінова, яка нещодавно відвідала Рустема в колонії. За її словами, колишнього політв’язня Кремля також турбують значні коливання артеріального тиску. У 2024 році у кримського татарина діагностували катаракту і встановили третю групу інвалідності. З того часу стан його зубів різко погіршився, крім того, він скаржиться на сильний свербіж шкіри по всьому тілу.
Зейнетдінова наголосила, що за п’ять років перебування у в’язниці здоров’я її чоловіка погіршилося і продовжує слабшати. Вона також підкреслила, що тринадцятирічне позбавлення волі проти Рустема є несправедливим і безпідставним.
### Що відомо про «третю бахчисарайську групу»
1. 11 березня 2020 року в Бахчисараї пройшли обшуки одночасно в декількох помешканнях кримських татар: Енвера Мустафаєва, Амета Сулейманова, братів Сейтумера та Османа Сейтумерових, а також їх дядька Рустема Сеїтмеметова.
2. Всі затримані звинувачуються в участі в організації «Хізб ут-Тахрір», яка на території Російської Федерації заборонена з 2003 року. Водночас на території України та більшості країн світу ця організація діє легально на основі національних законів.
3. З матеріалів справи випливає, що обвинувачені не володіли зброєю, вибухівкою або боєприпасами, не планували терористичних атак та не закликали інших до насильницьких дій. Доказова база включає аудіозаписи дискусій на релігійні та політичні теми, які проходили в мечетях Бахчисарая.
4. У травні правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями чотирьох кримчан, які стали фігурантами третьої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір»: Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова та Рустема Сеїтмеметова.
5. 29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вироки: Сейтумер Сейтумеров отримав 17 років колонії суворого режиму, Осман Сейтумеров — 14 років, Амет Сулейманов — 12 років, а Рустем Сеїтмеметов засуджений до 13 років позбавлення волі. За інформацією захисника, усі засуджені мають відбути щонайменше три з половиною роки ув’язнення у в’язниці.
«Хізб ут-Тахрір» є ісламською політичною партією. У Росії з 2003 року її визнано терористичною організацією, а особи, пов’язані з нею, піддаються переслідуванню. Їх звинувачують в «антиконституційній діяльності» та спробах створити так званий «всесвітній халіфат». Після окупації Криму у 2014 році російська влада поширила свою юрисдикцію на півострів, розширивши дію власного законодавства і на кримськотатарських мусульман. Саме через звинувачення в причетності до «Хізб ут-Тахрір» посилився тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на Новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube, щоб отримувати оперативну інформацію.