Китай відмовиться підтримувати мирні ініціативи щодо України, окрім тих, що запропонує самостійно.
Нещодавно ЗМІ поширили інформацію про те, що міністр закордонних справ КНР Ван І під час розмови з головною дипломаткою Європейського Союзу Каєю Каллас нібито заявив: Пекін не може допустити поразки Росії у війні проти України. Ця новина навряд чи стала несподіванкою, проте небагато хто намагається детально проаналізувати, чому для Китаю настільки важливо, щоб конфлікт в Україні тривав.
Австралійський відставний генерал та військовий аналітик Мік Райан, який приділяє багато уваги російсько-українському протистоянню, окреслив щонайменше три вагомі причини, через які Пекін зацікавлений у продовженні кровопролиття в Україні. Свої висновки він оприлюднив на платформі Substack.
Аналітик зазначає:
- Незважаючи на офіційні заяви Китаю про нейтральність та підтримку мирних переговорів, Ван І відкрито підтвердив, через які стратегічні призми Китай оцінює війну.
- Калькуляція Пекіна полягає у тому, що тривала війна в Україні є вигідною для Китаю.
За переконанням Міка Райана, керівництво КНР однозначно розглядає конфлікт в Україні як безумовну вигоду, тоді як моральна трагедія не викликає у нього жодного співчуття. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року Пекін не проявив жодних ознак підтримки українського народу.
Існують три ключові мотиви, з яких Сі Цзіньпін і його команда сприймають затяжну війну як перевагу для Китаю у середньо- та довгостроковій перспективі:
-
Стратегічні інтереси Китаю.
Війна в Україні відволікає значну частку уваги керівництва Сполучених Штатів Америки.- Кожна хвилина, яку політичні та стратегічні лідери США витрачають на український конфлікт, — це час, коли вони не можуть повною мірою зосередитися на загрозі з боку Китаю.
- Кожен долар, інвестований у військову та економічну підтримку України, водночас є ресурсом, який не використовується для посилення оборони західної частини Тихого океану, що є ключовою сферою протидії китайській агресії.
-
Економічні вигоди.
З початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну торгівля між Китаєм та Росією зазнала значного зростання.- Китай здобув можливість закуповувати великі обсяги російських енергоресурсів та сировини за зниженими цінами, бо Росії стало нікого іншого продавати.
- У свою чергу зросли постачання до Росії високотехнологічної продукції, яка раніше була недоступна через західні санкції.
- Ідеологічні переваги.
З точки зору Пекіна, війна Росії в Україні є частиною більшого глобального конфлікту, у якому Китай, Росія та Іран протистоять домінуванню Заходу.- Війна дозволяє керівництву КНР позиціонувати конфлікт як протистояння, нав’язане НАТО та США.
- Водночас це слугує виправданням для посилення національної безпеки, очищення політичного керівництва та модернізації військових сил Китаю.
Мік Райан резюмує, що Пекіну комфортно, коли всю «важку роботу» у протистоянні із Заходом виконує Росія, а Китай отримує політичні дивіденди від цієї ситуації. Відмова Китаю брати участь у мирному саміті щодо України, запланованому на червень 2024 року в Швейцарії, свідчить про нещирість та упередженість офіційного Пекіна в ролі посередника. Китай не збирається залишати свого російського союзника і, ймовірно, працюватиме поза публічним полем для саботажу будь-яких мирних пропозицій, які не виходитимуть від китайського МЗС.
Росія і Китай: останні тенденції
Як повідомляв УНІАН, так званий союз «ведмедя» та «дракона» викликає серйозну стурбованість у країн Заходу. Проте досі співпраця між Москвою і Пекіном полягала переважно в риторичних заявах, а не в узгоджених діях проти демократичного світу.
Особливо показовою стала нещодавня заява генерального секретаря НАТО Марка Рютте, який припустив, що Китай може спонукати Росію до прямих атак на країни Альянсу з метою відволікти Захід від власного потенційного вторгнення на Тайвань.