Кваліфікаційна сесія Гран-прі Великої Британії проходила в умовах значної мінливості погоди, що змусило команди приймати складні технічні рішення, а гонщиків діяти на межі своїх можливостей. Як результат, боротьба за поул стала нервовою, наповненою помилками та несподіваними поворотами. Деякі з фаворитів не змогли реалізувати свій потенціал, тоді як інші в повній мірі скористалися нагодою. У цьому матеріалі буде детально розглянуто стратегії команд Red Bull, McLaren, Ferrari та Mercedes, а також проаналізовані кола, які могли суттєво змінити розташування сил на стартовій решітці.
Red Bull
Команда Red Bull зробила вибір на користь зниженої притискної сили. Частково це пояснюється конструктивною особливістю RB21 — переднє крило не можна ефективно навантажити без порушення аеродинамічного потоку до днища машини. У таких умовах зазвичай спостерігається недостатня маневреність. Цього разу інженери вирішили зменшити навантаження на заднє крило, що допомогло збалансувати загальні характеристики боліду.
Макс Ферстаппен максимально ефективно використав початкове зчеплення шин та сильний зустрічний вітер на ділянці між 9-м та 15-м поворотами — частині траси з найшвидшими віражами, завдяки чому вдалося відіграти час у цих секціях.
Зниження притискної сили навряд чи суттєво позначиться на темпі Red Bull у гонці, адже днище забезпечує достатню стабільність, що, за словами Андреа Стелли, є важливішим елементом керованості сучасних болідів, ніж загальний рівень притиску. До того ж, в тренуваннях команда вже продемонструвала найвищу швидкість, тому можливі втрати будуть мінімальними.
McLaren
На власній домашній трасі McLaren не змогла продемонструвати перевагу, яка б дозволила претендувати на перший ряд стартового поля. Темп боліда в одному колі виявився нижчим за очікування. Команда обрала аеродинамічний баланс, що розташовувався між конфігураціями Red Bull (низьке завантаження) та Ferrari (високе завантаження), однак така стратегія не принесла бажаного результату.
У підсумку ключовим фактором гонки стане старт. McLaren значною мірою втрачає ефективність у щільному повітряному потоці, тому для успіху на домашньому Гран-прі команді необхідно або завоювати лідерство в перших колах, або грамотно застосувати тактичні ходи — завдання, яке раніше було вельми складним.
Якщо оцінювати індивідуальні кола пілотів команди, обидва мали шанси на поул і могли суттєво покращити свій результат. Оскар Піастрі припустився помилки у 9-му повороті, а Ландо Норріс втратив час на швидкісній ділянці між поворотами 10-13 — обидва не змогли скласти чистого кола.
У другій спробі обидва гонщики зробили ще більше помилок: Піастрі допустив кілька неточностей у другому та третьому секторах, через що коло знову не стало ідеальним. В останніх кваліфікаціях австралієць часто робить помилки, можливо, намагаючись ризикувати, однак цього разу це коштувало йому шансу на першу позицію.
Помилки позбавили можливості поборотися за перший ряд і Норріса. Його остання спроба потенційно могла привести до домашнього поулу, проте у передостанньому повороті він занадто жорстко атакував поребрик — болід підстрибнув, і задні колеса частково втратили зчеплення. Це призвело до втрат часу під час проходження віражу та на наступній прямій, де машина рухалась в умовах зниженого контролю.
Ferrari
Ferrari акцентувала увагу на максимальному рівні притискної сили, щоб компенсувати час у повільних поворотах, зокрема на вході та виході з четвертого віражу.
Однак, основна механічна структура налаштувань залишилася незмінною, що стало обмеженням потенціалу боліда у швидкісних секторах.
Падіння температур найбільше ускладнило прогрів шин. Під час першої спроби в Q3 гонщики діяли вкрай обережно, намагаючись зберегти шини для останнього сектора, однак це призвело до недостатньо ефективного прогріву. У другому ж колі темп підвищили, проте це не надало відчутної переваги.
У неділю, під час гонки, висока притискна сила може посприяти стабільності боліда на трасі, однак слабка швидкість на прямих залишиться значущою проблемою, що ускладнить обгони та захист позицій.
Цікаво, що Льюїс Хемілтон міг опинитися на першому ряду поруч із Ферстаппеном, якби зміг скласти ідеальне коло. Він, як і Ландо Норріс, допустив помилку в останньому секторі, що зіпсувало надзвичайно перспективну спробу. Хоча кваліфікацію реалізувати не вдалося, у гонці Хемілтон має цілком реальні шанси поборотися за 12-й поспіль подіум на домашній трасі та перший у цьому сезоні.
Mercedes
Джордж Расселл зробив справжнє диво, хоча й за допомогою погодних умов. Попередньо, ані вчорашній день, ані нинішня ситуація не давали підстав вважати Mercedes більш потужною командою, ніж четвертою за темпом у пелотоні за будь-яких обставин. Однак зниження температури та хмарна погода під час кваліфікації створили для боліда ідеальні умови для входження в оптимальне робоче вікно, що дозволило Расселлу майже сенсаційно випередити Ferrari, які сподівалися на значно кращі результати.
Ідеальне коло
формула-1 опублікувала цікаву інфографіку, яка ілюструє, якою могла б бути стартова решітка, якби кожен пілот склав ідеальне коло. Аналіз свідчить, що серед лідерів було чимало помилок, навіть надмірно багато, тому ця візуалізація дає змогу уявити кваліфікацію у більш сприятливих умовах.
Згідно з нею:
- Перший ряд утворили б Ферстаппен і Хемілтон.
- Ландо Норріс опинився б попереду Оскара Піастрі.
Найбільшим розчаруванням серед фаворитів стало останнє коло Льюїса Хемілтона — помилка у фінальній секції позбавила його можливості стартувати на першому ряду у домашньому Гран-прі.
Гонка в рамках Гран-прі Великої Британії стартує у неділю, 6 липня, о 17:00 за київським часом.