Агрус: вплив на здоров’я, зір, травлення, пам’ять, кровообіг та імунітет – рекомендації лікаря

Олена Ткач

23 Липня, 2025

Ягоди аґрусу є надзвичайно цінним джерелом вітамінів, зокрема вітаміну А, що покращує зір. Якщо ви ще не скуштували цю ягоду, варто це зробити найближчим часом, адже середньостиглі сорти аґрусу вже доступні, а пізньостиглі можна буде зібрати навіть у серпні.

Аґрус має потужні поживні властивості. У 100 грамах свіжих ягід міститься стільки ж вітаміну С, скільки в двадцяти апельсинах. Вітамін С відіграє ключову роль у регулюванні імунних процесів організму та допомагає швидше відновлюватися після захворювань.

Крім того, ягоди аґрусу багаті на вітаміни Е, А, а також залізо й кальцій. Вони містять значну кількість антиоксидантів, які сприяють зниженню ризику розвитку хронічних хвороб, таких як серцево-судинні захворювання, діабет та онкологія. Серед фітотандемів аґрусу є різні типи флавонолів — сполук, що асоціюють із покращенням пам’яті та когнітивних функцій.

Гастроентеролог-дієтолог Олег Швець надав детальний огляд користі ягід аґрусу для організму, розповівши, при яких захворюваннях вони можуть бути особливо ефективними, а також якими способами ягоду слід вживати.

Користь ягід аґрусу для організму

  1. Регуляція рівня цукру в крові
    Розчинна клітковина, що міститься в аґрусі, уповільнює процес всмоктування глюкози, що запобігає різким коливанням рівня цукру в крові. За словами лікаря, ягоди позитивно впливають на баланс глюкози і ліпідів у крові людей із діабетом 2-го типу, тому вони рекомендовані для включення у раціон пацієнтів із цим захворюванням.

  2. Покращення травлення
    Клітковина в аґрусі сприяє нормалізації роботи кишечника і полегшує симптоми, характерні для синдрому подразненого кишечника. Високий вміст вітаміну С підвищує засвоєння інших необхідних поживних елементів – зокрема заліза й мінералів.

  3. Здоров’я очей та гострота зору
    Ягоди багаті на вітамін А, який є ключовим для підтримки здоров’я очей і гостроти зору. Він не лише покращує зір, а й знижує ризик вікових змін сітківки, зокрема дегенерації жовтої плями. Вітамін С у складі аґрусу захищає очі від запальних процесів і кон’юнктивітів.

  4. Посилення імунного захисту
    У 100 г ягід міститься приблизно 300 мг вітаміну С – це у двічі більше за рекомендовану добову норму для дорослої людини. Крім того, аґрус багатий на поліфеноли, алкалоїди і флавоноїди, що мають антибактеріальні та протизапальні властивості, посилюючи загальний імунітет.

  5. Покращення пам’яті та когнітивних здібностей
    Фітонутрієнти й антиоксиданти, які містяться в аґрусі, допомагають захистити клітини мозку від ушкодження вільними радикалами. Вітамін С сприяє виробленню норадреналіну — нейромедіатора, що покращує мозкову діяльність, особливо у людей з деменцією.

Як включити аґрус у свій раціон?

Свіжий аґрус містить багато клітковини при мінімальній кількості цукру, що робить його ідеальним для різноманітних кулінарних експериментів. Ось кілька способів, як можна використовувати ягоду:

  • Додавати у літні фруктові салати;
  • Використовувати в карі та інших гострих стравах;
  • Маринувати подібно до огірків;
  • Готувати соки, джеми або желе;
  • Споживати у сирому вигляді.

Зберігати ягоди в холодильнику рекомендується не більше двох тижнів, проте їх можна успішно заморозити для тривалого зберігання.


Важливо!

Цей матеріал не є медичною консультацією або рекомендацією щодо лікування. Вся інформація ґрунтується на сучасних наукових дослідженнях. У разі проблем зі здоров’ям звертайтесь до кваліфікованого лікаря.

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар