Однією з ключових проблем у використанні дронів-перехоплювачів є їх кількість, адже на кожен безпілотник “Шахед” необхідно мати принаймні один дрон-перехоплювач і відповідного оператора.
Дрони-перехоплювачі набирають все більшої ваги як важливий елемент сучасної військової зброї, однак вони мають критичні недоліки, які заважають їм повністю замінити системи протиповітряної оборони (ППО) у захисті від атак “Шахедів”. Зокрема, згідно з повідомленнями The Telegraph, з кінця травня Росія шість разів оновлювала рекорди за кількістю випущених безпілотних літальних апаратів (БПЛА) по Україні. Український чиновник заявив, що кількість цих запусків незабаром досягне приблизно тисячі дронів щодня. Він підкреслив, що традиційні системи ППО надто дорогі для сталого довготривалого використання, тоді як електронні засоби протидії не здатні повністю гарантувати захист.
Відтак, український представник вважає, що ефективною відповіддю на це мають стати саме дрони-перехоплювачі.
### Характеристики дронів-перехоплювачів
Незалежно від дизайну, всі безпілотники-перехоплювачі повинні:
– мати швидкість, перевищуючу швидкість атакованого об’єкта, що зазвичай означає більшу вартість,
– бути легкими для максимального підвищення швидкості та дальності польоту.
Вибухова бойова частина збільшує ефективність ураження, але також додає ваги, тому деякі розробки фактично є літаючими таранами, які призначені для зіткнення з цілями у повітрі. Для досягнення коефіцієнта ураження, більшого за 1:1, перехоплювачі повинні мати підвищену міцність, здатність витримувати кілька зіткнень.
Водночас, війна в Україні показала, що для ефективної роботи потрібні численні безпілотники і велика кількість пілотів, що ними керують. Як зазначає Марсель Пліхта, колишній аналітик розвідки армії США:
1. Потрібен принаймні один дрон-перехоплювач на кожен “Шахед”.
2. Ці ресурси мають бути розподілені по регіонах, які зазнають нападів — зокрема, Київ, Одеса та центральні міста країни, а також по шляхах їх наближення.
3. Важливо враховувати гнучкість систем, оскільки ворог легко змінює траєкторії польоту дронів.
### Значення рою для захисту
Навіть якщо вдається впоратися з логістичними викликами, дрони-перехоплювачі мають суттєві обмеження і не можуть повністю замінити традиційні системи ППО.
Юрій Ігнат, представник Повітряних сил України, розповів The Telegraph, що:
– Застосування дронів-перехоплювачів вже відбувається, і їхнє використання розширюється.
– Однак повністю замінити систему ППО вони не здатні, оскільки це комплексна система захисту.
– Радіус дії таких безпілотників обмежений кількома десятками кілометрів.
– Вони функціонують лише в локальному масштабі і не завжди можуть виконувати завдання у складних погодних умовах, таких як туман чи дощ.
Через ці обставини українські літаки МіГ-29 та F-16 залишаються критично важливими для завдань протиповітряної оборони. Також продовжують ефективно функціонувати стандартні системи ППО, а низькотехнологічні кулеметні установки на вантажівках досі складають майже половину усіх перехоплень, як зазначає The Telegraph.
### Що варто знати про дрони-перехоплювачі
Нещодавно начальник управління комунікацій Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив про створення в Україні нових підрозділів ППО, які планується оснастити дронами-перехоплювачами.
Авiацiйний експерт Богдан Долінце наголосив, що дрони-перехоплювачі не будуть ефективними засобами протидії крилатим або балістичним ракетам. Вони мають високу ефективність передусім проти повільних цілей на висоті від 2 до 4 км зі швидкістю до 250 км/год.
### Додаткова інформація
Детальніші Новини з цієї теми пропонуються на відповідних інформаційних ресурсах для повного розуміння розвитку подій у сфері протиповітряної оборони із застосуванням безпілотників-перехоплювачів.