З 1 липня аптеки, які мають ліцензію на продаж лікарських засобів, повинні обов’язково брати участь у програмі «Доступні ліки». У разі недотримання цієї вимоги вони ризикують втратити ліцензію. Про це повідомили у «Главкомі» з посиланням на заяву голови Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Наталії Гусак в ефірі телемарафону.
За словами очільниці НСЗУ, контролюючим органом, який здійснює перевірки аптек на предмет дотримання ліцензійних умов, є Державна служба з лікарських засобів і контролю за наркотиками. Наталія Гусак повідомила, що аптеки, які не долучаться до програми «Доступні ліки», спочатку отримають припис щодо усунення порушень. Якщо ж після цього вони не укладуть договір із Національною службою здоров’я, їм загрожує анулювання ліцензії.
Станом на сьогодні в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 3154 суб’єкти підприємницької діяльності, що володіють ліцензіями на відпуск лікарських препаратів. З них 1966 вже є учасниками програми «Доступні ліки», а понад 1700 аптек відпустили хоча б один електронний рецепт у рамках цієї ініціативи. Водночас на території України функціонує близько 16,5 тисяч пунктів видачі препаратів за програмою.
Плани Національної служби здоров’я передбачають розширення переліку лікарських засобів, доступних у рамках «Доступних ліків». Зокрема:
- у серпні будуть додані медикаменти для вагітних жінок;
- у жовтні – гормональні препарати, необхідні для лікування раку молочних залоз.
Варто звернути увагу, що заходи уряду щодо регулювання цін на лікарські засоби, які передбачають зниження максимально допустимих гуртових надбавок і заборону маркетингових платежів, можуть призвести до скорочення кількості аптечних закладів і обмежити доступ населення до медикаментів.
Відомо, що найбільші мережі аптек підписали Декларацію про доступність лікарських препаратів. Ця ініціатива спрямована на зменшення вартості ліків на всіх етапах – від виробника до кінцевого й споживача. Аптеки також закликають виробників і дистриб’юторів приєднатися до цієї угоди та знизити ціни на свою продукцію.
Крім того, президент України Володимир Зеленський запровадив у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 12 лютого, яке передбачає додаткові заходи для підвищення доступності лікарських засобів для громадян країни.
Додаткова інформація:
- Перевірки дотримання ліцензійних умов здійснює Державна служба з лікарських засобів і контролю за наркотиками.
- В електронній системі охорони здоров’я зареєстровано понад 3000 ліцензованих аптек, з яких значна частина вже працює в рамках програми «Доступні ліки».
- Плани щодо розширення програми включають додавання нових категорій препаратів протягом 2024 року.