Чому Путін утримався від підтримки Ірану у конфлікті з Ізраїлем: роз’яснення від NYT

Христина Левченко

7 Липня, 2025

Росія отримала значну підтримку від Ірану у війні проти України, проте ця взаємність не проявилася, коли сам Іран опинився в центрі збройного конфлікту. Незважаючи на спільну антизахідну риторику, країни, що утворюють «вісь автократій» – Росія, Китай, Північна Корея та Іран – не є справжніми союзниками. Під час останніх атак на Іран з боку США та Ізраїлю жодна з цих держав не надала Тегерану реальної допомоги, про що інформує The New York Times із посиланням на українське видання «Главком».

Основні моменти ситуації:

– Концепція «осі автократій», що нібито об’єднує країни проти впливу Заходу, виявилася тимчасовим союзом, заснованим на індивідуальних інтересах.
– Підтримка, яку Росія отримала від Ірану, Китаю й Північної Кореї у війні з Україною, не була взаємною, коли Іран потрапив під тиск зовнішніх ворогів.
– Директор Євразійського центру Карнегі Олександр Габуєв підкреслює: реальність полягає в тому, що Росія та Китай не поспішили надавати допомогу Ірану, що вказує на обмеженість даної політичної концепції.

Історик із Університету Джонса Гопкінса Сергій Радченко відзначає, що Володимир Путін як досвідчений та прагматичний стратег орієнтується виключно на власні інтереси і в разі вигідності «без вагань пожертвує Іраном». Природно, це підкреслює цинічний характер очільника Кремля.

Крім політичних розбіжностей, існують глибокі релігійно-ідеологічні суперечності:

– Іран є теократичною державою з моделлю управління, що не викликає довіри у світських режимів Росії і Китаю.
– Китай, у свою чергу, жорстко бореться з будь-якими проявами ісламського фундаменталізму всередині країни, особливо серед мусульманського населення.
– Пекін прагне виступати мирним посередником у регіоні, адже тривала війна може загрожувати стабільності його нафтових поставок із держав Перської затоки. Тому Китай утримується від військової підтримки Ірану, віддаючи перевагу дипломатичним зусиллям.

З точки зору The New York Times, основними характеристиками цих країн є:

1. Спільна антиамериканська риторика.
2. Бажання послабити вплив Західних держав.
3. Однак у практичних діях кожна держава керується виключно власними стратегічними інтересами.
4. Жодна з них не готова у кризових ситуаціях надати реальну підтримку іншим членам «осі».

Раніше було повідомлено, що ударний безпілотник Shahed-136, відомий у Росії під назвою «Герань», розроблений в Ірані, оснащений комплектуючими китайського виробництва, зібраний у Росії із залученням робочої сили з Північної Кореї. Згідно з інформацією «Главкома» та The Times, це міжнародне співробітництво у виробництві БПЛА символізує формування нової «осі зла», об’єднаної спільною ворожістю до Заходу.

Додатково варто зазначити, що нещодавно міністр закордонних справ Китаю нібито заявив головному дипломату Європейського Союзу, що Пекін зацікавлений у продовженні війни в Україні. Метою такого ставлення є те, щоб Сполучені Штати Америки не могли зосередити всю свою увагу на Китаї.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар