Чи можуть забрати автомобіль за порушення правил мобілізації – пояснення юриста – мобілізація в Україні

Олена Ткач

28 Липня, 2025

Якщо військовозобов’язаний не з’являється за викликом до територіального центру комплектування (ТЦК) для уточнення облікових даних або для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), йому загрожує штраф у розмірі від 17 до 25 тисяч гривень. У разі затримки виконання цих вимог, до особи можуть застосовуватися додаткові санкції, серед яких можливе вилучення транспортного засобу.

Проте, на практиці такі випадки трапляються досить рідко. Цю інформацію надала адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Актум» Олена Хоменко, яка цитується у ЗМІ.

У разі ухилення від мобілізації та несплати накладених штрафів, розмір яких може коливатися в межах від 17 до 25 тисяч гривень за кожне порушення і застосовуватися повторно, порушнику можуть бути призначені додаткові заходи впливу, серед яких:

– арешт банківських рахунків;
– накладення арешту на майно;
– тимчасове позбавлення водійських прав.

При цьому рішення про блокування банківських рахунків ухвалюється виключно за рішенням суду.

Юристка Олена Хоменко пояснила, що у випадку несплати штрафу, наприклад, розміром 25,5 тисяч гривень протягом 15 днів, сума штрафу автоматично подвоюється. Внаслідок цього три несвоєчасно сплачені штрафи можуть перетворитися на борг, що перевищує 160 тисяч гривень.

Вона також пояснила:
«У межах виконавчого провадження, якщо загальна сума боргу сягає понад 165 тисяч гривень, у 2025 році державний виконавець має право арештовувати майно та виставляти його на продаж через офіційні майданчики СЕТАМ, де може бути проданий рухомий та нерухомий майно, зокрема автомобіль».

Щодо позбавлення водійських прав через порушення військового обліку, Олена Хоменко повідомила, що кількість таких судових справ є невеликою. Від початку 2025 року судові органи розглядають 59 справ з цього приводу. Рішення уже винесено у 9 випадках, тоді як решта 50 справ досі перебувають на розгляді.

Основний масив справ на даний момент складається з оскарження накладених штрафів, а також ведуться виконавчі провадження щодо оновлення даних та проходження за повістками, – додала адвокат.

Експерти зазначають, що процес притягнення до відповідальності триває тривалий час через перевантаженість судової системи в умовах воєнного стану. На зволікання розгляду впливають також часті перерви у роботі судів у зв’язку з повітряними тривогами та іншими непередбачуваними обставинами.

Олена Хоменко підкреслила, що додатковою перешкодою для швидкого розгляду справ є необхідність сплати судового збору при поданні позовів до суду, відповідних витрат ТЦК та військові комісаріати не передбачені у державному бюджеті, тому ця можливість не застосовується масово.

15 липня Верховна Рада України ухвалила рішення про продовження воєнного стану та мобілізації терміном на 90 днів – до 5 листопада 2025 року. За продовження воєнного стану проголосували 320 народних депутатів. Після цього було також продовжено загальну мобілізацію в країні, за що віддали голоси 304 депутати.

За інформацією, опублікованою OBOZ.UA, міністр оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Черногоренко повідомила, що громадяни, які не подавали заяву на сплату штрафу, можуть ігнорувати відповідні повідомлення через технічні проблеми у застосунку «Резерв+».

Лише перевірену інформацію рекомендують отримувати через офіційні канали OBOZ.UA у Telegram та Viber, аби уникати поширення фейкових новин.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар