Чи зафіксували підвищений рівень фону в рекреаційній зоні — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

25 Липня, 2025

Жителі Дніпропетровщини повідомляють про нібито підвищений радіаційний фон у популярній неофіційній зоні відпочинку «Дніпровські Мальдіви». Цю інформацію вони масово поширювали у соціальних мережах. Журналісти Суспільного разом із біологинею Поліною Корженевською вирушили на місце для проведення перевірки.

У будній день на «дикому» пляжі зібралось десятки відпочивальників. Роман приїхав сюди із дружиною та знайомими. Він зізнається, що відвідує це місце не вперше та не довіряє чуткам про радіаційну небезпеку:

  • «Я не сприймаю чутки серйозно. Ми відпочивали на різних водоймах, бували в різних кар’єрах по всій Україні і задоволені цим кар’єром», — зазначив він.

Світлана також розповіла, що чула про можливу радіаційну загрозу, але продовжує купатися:

  • «Ми купаємось, і мої знайомі також купалися — всі здорові. Це лише чутки», — запевнила вона.

Інший чоловік, який приїхав із Запоріжжя, поблизу Енергодара, додав:

  • «Ми вже такі, знаєте, не переймаємося. Нам усе одно».

Результати вимірювань радіаційного фону

Біологиня Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Поліна Корженевська провела заміри за допомогою дозиметра. Вона зауважила, що нормальний рівень радіації в Україні коливається від 0,1 до 0,3 мікрозіверта на годину.

Проводячи первинні виміри, експертка:

  1. Виміряла рівень радіації на поверхні водойми, який склав 0,08 мкЗв/год — показник, що відповідає нормі.
  2. Перевірила радіаційний фон у піску, де можуть накопичуватися природні радіоактивні речовини. Результат становив 0,09 мкЗв/год — також у межах норми.
  3. Наступним етапом дослідження була перевірка радіаційного рівня у повітрі поблизу зони відпочинку, який теж не перевищував допустимих меж.

Усього Поліна Корженевська здійснила близько десяти замірів на території «Дніпровських Мальдів», і всі результати були в межах нормальних показників.

Жінка підкреслила:

  • «В Україні нормальний природний радіаційний фон коливається від 0,0 до 0,3 мікрозівертів на годину — це те, що ми відчуваємо щодня».

Територія Вільногірського кар’єру, де розташована зона відпочинку, належить до Божедарівської об’єднаної територіальної громади (ОТГ). Голова громади Володимир Дерко у телефонній розмові з Суспільним повідомив, що ця пляжна зона є неофіційною:

  • «Земельна ділянка площею 155 гектарів відноситься до земель промислового призначення. Тут люди самовільно сформували пляж».

Він також додав, що станом на кінець травня 2025 року громада не затвердила жодних офіційних майданчиків для організованого відпочинку на водоймах у своїх межах, включно з Вільногірським кар’єром. Тож відпочивальники беруть відповідальність за власну безпеку на себе.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар