Депутати порушують правила дорожнього руху – імена головних порушників, марки їхніх авто та деталі сплати штрафів

Олена Ткач

3 Липня, 2025

Упродовж кількох місяців у Верховній Раді та уряді активно дискутують про посилення правил дорожнього руху (ПДР), адже відсутність ефективного контролю та низькі штрафи не стримують частину водіїв від створення аварійних ситуацій на дорогах. Серед порушників правил є і чимало народних депутатів.

За інформацією, одразу 155 нардепів мають борги за несплачені штрафи за порушення ПДР. Кількість таких порушень є значною: деякі парламентарі створювали небезпеку на дорозі понад 10 разів, при цьому вперто уникаючи сплати штрафів.

Аналітики OBOZ.UA дослідили Єдиний реєстр боржників та виявили імена депутатів, які найчастіше порушують правила дорожнього руху, а також розкрили інформацію про автомобілі, на яких вони пересуваються – здебільшого це дорогі транспортні засоби.

Народним депутатом-лідером за кількістю порушень ПДР став представник фракції “Європейська солідарність” Михайло Бондар. Відомо, що він накопичив 397 штрафів за порушення ПДР. Проте, наявне пояснення цієї ситуації.

За словами самого Бондaра, від початку повномасштабної війни він забезпечує автомобілями бійців на фронті. За його словами, автівок, які мають тимчасову реєстрацію на його ім’я, вже налічується сотні. При цьому, порушення ПДР, як стверджує нардеп, здійснювали саме військові, що отримали ці автомобілі. Оскільки офіційним власником транспортних засобів числиться Бондар, усі штрафи надходять на його ім’я.

Зокрема, у матеріалах Шевченківського районного суду міста Києва у справі № 761/804/24 (2024 рік) зазначається, що водій автомобіля Volkswagen Transporter, зареєстрованого на благодійну організацію “Благодійний фонд Михайла Бондара ‘Боремось, перемагаємо'”, перевищив швидкість на 33 км/год, через що наклали штраф у розмірі 340 грн. Водночас у позові йшлося про те, що цей транспортний засіб був переданий представнику 65-ї бригади. Отже, Бондар стверджував, що він не порушував ПДР особисто, тому просив скасувати штраф. Однак суд відмовив у задоволенні позову, оскільки “твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не підтвердилися у ході розгляду справи”.

Варто додати, що сплачувати штрафи добровільно Михайло Бондар, схоже, не має наміру. Він повідомив, що виконавча служба блокувала як його особисті банківські рахунки, так і рахунки благодійного фонду. За підрахунками OBOZ.UA, на момент публікації матеріалу з 397 штрафів 103 залишаються “активними”, що свідчить про затягування з їхньою оплатою.

За офіційною декларацією, нардеп нині не має власних транспортних засобів – навіть орендованих. Отже, маючи багато неоплачених штрафів, він, мабуть, пересувається на роботу за допомогою таксі або громадського транспорту, оскільки від метро до місця роботи йти не близько.

На другому місці – представник фракції “Слуга народу” Ігор Негулевський. Він отримав 24 штрафи, які вважаються завершеними. Слід зауважити, що статус “завершений” не має законодавчого визначення; аналітики YouControl пояснюють, що його використовують лише ініціатори реєстру автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП). Це означає, що завершена справа не завжди означає сплату штрафу.

Нардеп Негулевський їздить, згідно з декларацією, на BMW М760LI 2017 року випуску, яку придбав у 2020 році за 1,4 мільйона гривень.

Третім у списку є Олександр Сухов із групи “Довіра”, що має 18 завершених постанов за порушення ПДР. Наприклад, у 2023 році Сухов намагався оскаржити в судовому порядку штраф у 340 гривень за перевищення швидкості більш ніж на 20 км/год. З матеріалів справи № 460/7418/23 відомо:

– Правопорушення було зафіксовано на автомобілі Toyota Camry.
– Позивач не надав жодних доказів, що він рухався в межах встановлених швидкісних обмежень.
– Водночас фотознімок і відеозапис приладу TruCam підтвердили перевищення швидкості, а курсор приладу був наведений саме на транспортний засіб нардепа.
– Суд відмовив у скасуванні штрафу.

У останній декларації Олександра Сухова зазначено, що він користується Toyota Camry 2023 року випуску, вартістю 1,6 мільйона гривень, яка належить Світлані Суховій. Сам нардеп їздить цим автомобілем на умовах безоплатного користування.

Щодо автомобіля, на якому він, ймовірно, порушив швидкісний режим, то в декларації за 2023 рік вказано іншу Toyota Camry 2020 року випуску вартістю 1,1 мільйона гривень.

Автопарк нардепа включає ще два транспортні засоби:

– Hyundai Elantra 2021 року, оцінений у 820 тисяч гривень, що також належить Світлані Суховій; самим Суховим використовується безоплатно.
– BMW X3 2022 року за 2,17 мільйона гривень, власницею якого є Марія Муляр – особа, з якою депутат спільно проживає.

Олександр Фельдман із партії “Батьківщина” також має 18 завершених постанов про порушення ПДР. Він їздить на Land Rover Range Rover Autobiography 2018 року випуску, який не належить йому особисто, а оформлений на компанію “СВ Транс Інвест”.

За інформацією YouControl, ця компанія з Волинської області займається орендою транспортних засобів. Саме на такій підставі Фельдман користується автомобілем Land Rover. Вартість оренди такої моделі у Києві сягає близько 14 тисяч доларів на місяць (орієнтовно 450 доларів за період від 26 днів без застави).

Дружина депутата їздить на Toyota RAV4 2020 року випуску, вартістю 730 тисяч гривень.

У п’ятірці лідерів за кількістю порушень правил дорожнього руху — колишній спортсмен і депутат від “Слуги народу” Василь Вірастюк. У нього зафіксовано 13 завершених порушень.

Його автопарк складається з п’яти автомобілів, серед яких:

– Chevrolet Caprice 1992 року випуску, вартістю 250 тисяч гривень, який він використовує з 2019 року.
– Hyundai Tucson 2017 року, за 870 тисяч гривень, на якому їздить його дружина з 2017 року.
– AUDI A8 2017 року, за 959 тисяч гривень, яке використовує сам Василь Вірастюк з 2022 року.

Крім цих депутатів, у ще чотирьох парламентарів зафіксовано понад 10 штрафів за порушення ПДР, всі вони вважаються завершеними. Ці депутати:

– Артем Дмитрук (який нині перебуває за межами України) – 12 штрафів.
– Роман Костенко (“Голос”) – 11 штрафів.
– Богдан Лукашук (“Батьківщина”) – 11 штрафів.
– Володимир Тимофійчук (“Слуга народу”) – 11 штрафів.

Варто зауважити, що в реєстр боржників потрапляють лише неоплачені вчасно штрафи. Якщо депутат мав багато штрафів і сплатив їх вчасно, інформація про нього у реєстрі Мін’юсту відсутня. Через це реальна кількість порушень ПДР серед народних депутатів може бути значно більшою.

Ці дані підкреслюють складність ситуації, адже поведінка тих, хто відповідає за ухвалення законів і правил життя в країні, створює підстави для сумнівів у їхній доброчесності та здатності ефективно виконувати свої функції, що може впливати на рівень довіри суспільства до державних інституцій та загрозу стабільності держави.

Детальніше про борги народних депутатів за комунальні послуги буде розказано у наступних публікаціях OBOZ.UA.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар