Державна митна служба України (ДМС) у період із січня по липень 2025 року викрила кілька організованих злочинних угруповань, які діяли під маскою благодійних організацій. Ці підставні структури використовували статус гуманітарної допомоги для ввезення транспортних засобів на територію України.
За інформацією митної служби, пропуск автомобілів через кордон був здійснений законно. Гуманітарна допомога, згідно з декларативним принципом, визнається товарами без прийняття окремих рішень уповноваженими державними органами. Зловмисники мали належним чином оформлені документи, що дозволило “гуманітарним” автівкам безперешкодно пройти митне оформлення, — йдеться у повідомленні ДМС на їхній сторінці у Facebook.
Після проведення комплексних перевірок у співпраці з іншими державними установами стало відомо, що ці благодійні структури використовували волонтерський статус для прикриття нелегального імпорту автотранспорту. Під виглядом гуманітарної допомоги було ввезено для подальшого перепродажу в Україні кілька тисяч автомобілів.
Виявлено також наступні важливі факти щодо структури цих організацій:
– Юридичними засновниками таких благодійних фондів часто є особи з кримінальним минулим.
– До засновників належать мешканці тимчасово окупованих територій.
– Задокументовані випадки, коли люди навіть не підозрювали про свою “участь” у ввезенні гуманітарних вантажів.
– У одному випадку керівником благодійної організації за документами визнано померлу особу.
З початку введення воєнного стану митні органи направили 977 повідомлень про вчинені правопорушення з ознаками злочину та склали 1426 протоколів про порушення митних правил, які стосуються товарів, що декларувалися як гуманітарна допомога.
ДМС нагадала, що уряд України з початку повномасштабного вторгнення значно спростив процедуру ввезення гуманітарної допомоги, у тому числі транспортних засобів. Зокрема, цей процес здійснюється без застосування нетарифних заходів регулювання. Таке рішення покликане забезпечити оперативну та безперешкодну доставку критично важливих вантажів у зони бойових дій та регіони, які постраждали внаслідок ворожих атак.
У повідомленні також підкреслено, що:
– Надані державою спрощення не повинні використовуватись як інструмент для зловживань чи особистого збагачення під прикриттям волонтерської діяльності.
– Подібні випадки порушують законодавство.
– Вони шкодять репутації справжніх благодійних ініціатив.
– Підривають довіру суспільства до волонтерського руху.
Таким чином, заходи з виявлення та припинення незаконного ввезення транспортних засобів тривають у тісній співпраці між митними службами та іншими державними органами.