Вчені провели аналіз понад 60 наукових досліджень, присвячених впливу обробленого м’яса на здоров’я людини. У своїй роботі вони відзначили, що вживання будь-якої кількості м’ясних продуктів, таких як ковбаси, бекон та в’ялені вироби, негативно впливає на стан організму.
Дослідники з’ясували, що продукти, отримані шляхом консервування, копчення, в’ялення або з додаванням хімічних консервантів, підвищують ризик розвитку низки серйозних захворювань, зокрема:
- раку;
- цукрового діабету другого типу;
- серцево-судинних хвороб.
Результати свого вивчення вчені опублікували у престижному журналі Nature Medicine, а також проаналізували інформацію, яку поширив телеканал CNN.
Під час дослідження автори розглянули зв’язок між споживанням обробленого м’яса, підсолоджених напоїв і трансжирних кислот у харчовому раціоні людини та ризиком виникнення таких захворювань, як діабет другого типу, колоректальний рак (рак товстої кишки) і ішемічна хвороба серця. Дані свідчили, що навіть помірне і регулярне вживання цих продуктів підвищує ймовірність серйозних недуг.
Як приклад, щоденна порція обробленого м’яса у вигляді одного хот-догу збільшує ризик розвитку діабету другого типу на 11%, а ймовірність виникнення колоректального раку — на 7%. Водночас споживання близько 350 мл газованих напоїв на добу сприяє підвищенню ризику діабету на 8%, а ішемічної хвороби серця — на 2%.
Ніта Форухі, керівниця відділу епідеміології харчування в Кембриджському університеті, яка не брала участі у цьому дослідженні, зазначила:
«Це дослідження вкотре демонструє, що для покращення стану здоров’я необхідно уникати або значно зменшити регулярне споживання обробленого м’яса, підсолоджених напоїв і промислових трансжирних кислот».
За її словами, ризик захворювань зростає пропорційно збільшенню вживання таких небезпечних продуктів, а також не існує безпечного рівня споживання обробленого м’яса.
Мін’ян Сонг, науковець із Гарвардського університету, підкреслив, що хоча на перший погляд підвищення ризику може здатися незначним, зв’язок між споживанням цих продуктів і розвитком хвороб є послідовним та суттєвим навіть при невеликих дозах.
Чому оброблене м’ясо, солодкі напої та трансжири підвищують ризики для здоров’я?
Існує кілька причин, чому ці продукти небезпечні:
- Запалення: Підсолоджені напої та оброблене м’ясо можуть посилювати запальні процеси в організмі, що є ключовим фактором у розвитку хронічних хвороб.
- Консерванти: М’ясо часто обробляють нітритами, які в шлунку людини перетворюються на нітрозаміни — речовини з канцерогенними властивостями.
- Цукор: Солодкі напої сприяють швидкому споживанню великої кількості цукру, що призводить не лише до набору ваги, а й до порушень метаболізму, збільшуючи ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань і діабету.
- Трансжирні кислоти: Вони знижують рівень «хорошого» холестерину (ліпопротеїдів високої щільності) і підвищують рівень «поганого» (ліпопротеїдів низької щільності), що сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок та розвитку серцево-судинних хвороб.
Окрім цього, варто зазначити, що люди, які часто вживають продукти з групи ризику, зазвичай мають й інші фактори, що підвищують ймовірність захворювань. Серед таких факторів:
- нездоровий спосіб життя (куріння, низька фізична активність);
- соціально-економічні умови (низький рівень освіти, обмежений доступ до медичної допомоги, хронічний стрес).
Чи потрібно повністю відмовитися від обробленого м’яса, солодких напоїв і трансжирів?
Фахівці запевняють, що зменшення споживання цих продуктів – це правильний крок для поліпшення стану здоров’я, хоча повністю виключити ризики хвороб таким чином не вдасться. Найкраща стратегія полягає у:
- дотриманні різноманітної та збалансованої дієти без надмірностей;
- отриманні достатньої кількості корисних поживних речовин.
Професор нутриціології та гастроентерології Університету Редінга у Великій Британії Гюнтер Кунле підкреслив:
«Мета – не ідеальність, а здоровий, усвідомлений підхід до харчування, який при цьому дозволяє отримувати задоволення».
Дослідження також доводять, що раціон, багатий на фрукти, овочі, цільнозернові продукти, бобові, горіхи та ферментовані молочні продукти (наприклад, йогурт), сприяє підтримці здоров’я та довголіття.
Ніта Форухі додала:
«Не потрібно панікувати. Їжа – це не лише джерело поживних речовин, вона також має важливу роль у культурі, приємних емоціях, сімейному житті та соціальних зв’язках».
Раніше науковці з’ясували, що надмірне обмеження калорій і нутрієнтів може збільшувати ризик виникнення депресивних симптомів, що також слід враховувати при формуванні раціону харчування.