Формула-1 стартує знову: календар, аналітика та ключові теми Гран-прі Бельгії

Владислав Мельник

25 Липня, 2025

формула-1 відновлює свою боротьбу після тритижневої паузи. Цього уїк-енду, з 25 по 27 липня, на знаменитому автодромі Спа-Франкоршам відбудеться 13-й етап сезону 2025 року — Гран-прі Бельгії, що розпочинає другу частину чемпіонату.

Бельгійський етап давно став невід’ємною складовою Формули-1, завдяки, зокрема, легендарному повороту О Руж у першому секторі траси. Саме тут відбувалися численні визначні моменти в історії чемпіонату, а водночас траплялися і трагічні випадки, які забрали життя декількох пілотів, що намагалися підкорити цю складну ділянку.

Спа-Франкоршам заслужено вважають однією з найбільш вимогливих і захоплюючих трас у календарі. Вона поєднує всі типи поворотів, а її конфігурація, форма, рельєф і кліматичні особливості створюють унікальні умови, коли одна частина треку може залишатися повністю мокрою, тоді як інша — сухою.

Хоча останні гонки на цій трасі не завжди відповідали очікуванням з точки зору видовищності, траса має всі передумови для захоплюючих змагань. Прогноз погоди обіцяє непередбачуваність, виробник шин презентував нестандартний набір комплектів гуми, а команди готують ряд важливих оновлень болідів, які можуть суттєво вплинути на хід сезону. Цього разу вікенд проходитиме у форматі спринту, що передбачає одну практику, спринтерську кваліфікацію та гонку до основної змагальної сесії.

Розклад Гран-прі Бельгії

  • П’ятниця, 25 липня

  • Субота, 26 липня

  • Неділя, 27 липня

Характеристики траси:

  • Довжина: 7,004 км
  • Кількість кіл: 44
  • Дві зони DRS:

    1. Пряма між 4-м та 5-м поворотами
    2. Перед 1-м поворотом
  • Рекорд кола у кваліфікації: 1:41,252 (Льюїс Хемілтон, Мерседес, 2020)
  • Рекорд кола у гонці: 1:44,701 (Серхіо Перес, Ред Булл, 2024)

Прогноз погоди

Спа-Франкоршам традиційно приносить командам непрості погодні умови. Один із найменш передбачуваних автодромів у календарі може ще раз вплинути на результати гонки. Формат спринт-вікенду вносить додаткову напругу, оскільки за три дні відбуваються лише одна тренувальна сесія, дві кваліфікації та дві гонки — все це на фоні мінливої бельгійської погоди. Температура в усі три дні буде стабільною, коливатиметься в межах 19-24 °С, без суттєвих стрибків або змін.

П’ятниця, 25 липня

  • Вранці очікується нестабільна погода: над трасою пройде дощова хмара, яка має розсіятися до початку тренування о 13:30 за київським часом, що дозволить пілотам проїхати повноцінну сесію на сухому асфальті.
  • Кваліфікація спринту, запланована на 17:30, ймовірно, відбудеться у вологих умовах через нові опади ближче до вечора. Температура повітря залишатиметься близько 22 градусів. Напрямок вітру — північно-західний, що створить зустрічний потік на вході в перший поворот і попутний вітер на прямій відразу після першого повороту до п’ятого. Ці умови можуть змінити баланс болідів, особливо в швидкій секції О Руж (повороти 2-4), де швидкість досягає близько 300 км/год.

Work begins on Eau Rouge changes at Spa-Francorchamps

Субота, 26 липня

  • Це буде найбільш прогнозований день у вікенді. Спринт та кваліфікація пройдуть переважно без опадів. Лише незначна ймовірність локальних дощів не дозволяє назвати умови повністю стабільними. Загалом субота — найспокійніший день за прогнозом погоди.
  • Напрямок вітру залишиться незмінним, тому вплив на швидкісні ділянки траси буде схожим із п’ятницею, що спростить налаштування болідів і пристосування пілотів.

Неділя, 27 липня

  • Основна гонка, старт якої запланований на 16:00, імовірно відбудеться за дощових погодних умов. Зранку на півночі та сході регіону формуватимуться потужні дощові хмари, які до початку гонки можуть охопити і трасу. Шанси на мокру гонку дуже високі.
  • Напрямок вітру зміниться на західний, що створить бічний вітер у повороті О Руж, потенційно вплинувши на стабільність болідів у найшвидшій секції траси.
  • Варто нагадати, що остання дощова гонка в Бельгії відбулась у 2021 році, але тоді вона завершилась кількома колами під машиною безпеки і нарахуванням половини очок.

Стратегія та шини на етап

13-BE25-Preview-EN

На Гран-прі Бельгії компанія Піреллі представила досить незвичайний вибір комплектів шин:

  • Найжорсткіший склад — C1 (жорсткі) — це найтвердіша гума у поточній лінійці.
  • Наступні у наборі — C3 (середні) та C4 (м’які).
  • Звертає на себе увагу пропуск одного комплекту між найтвердішим і середнім, що трапляється вкрай рідко; аналогічна ситуація була востаннє на Гран-прі Австралії 2022 року (C2, C3 і C5).

Склад C1 оновлений саме для сезону 2025 року, а ось C3 і C4 застосовують ті ж варіанти, що й минулого року. Такий вибір має суттєво вплинути на командні стратегії, оскільки різниця між характеристиками шин буде відчутною.

  • М’який (софт) та середній (медіум) майже відповідатимуть минулорічним властивостям.
  • Жорсткий складів буде значно міцнішим, що у поєднанні з мінливою й відносно прохолодною погодою може змусити пілотів обирати стратегії з двома або більше піт-стопами.
  • Жорсткий склад може виявитися надто слизьким чи небезпечним для треку, тоді як м’які та середні шини можуть швидко зноситися після трьох сесій, що поставить команди перед вибором до початку основної гонки.

Водночас деякі гонщики можуть ризикнути проїхати більшу частину дистанції на одному комплекті, аби уникнути втрати часу на піт-стопах або скористатися появою машини безпеки.

Таким чином, підхід команд навряд буде консервативним і передбачуваним.

Прогнозована стратегія від Піреллі у 2024 році:

Pirelli Possible race strategies for Belgian GP 2024

Приклади стратегій минулого року:

FORMULA 1 ROLEX BELGIAN GRAND PRIX 2024 | Pirelli

Головні питання та інтриги Гран-прі Бельгії

  • Де сьогодні Феррарі після оновлень?

Останні місяці активно обговорюють нову підвіску Ferrari та її вплив на болід. Скудерія була змушена використовувати підвищений кліренс, щоб уникнути проблем, подібних до тих, що трапилися в Китаї, коли у Льюїса Хемілтона надмірно стерлася планка днища через надто низькі налаштування машини.

Особливо це критично у межах нинішнього регламенту, оскільки машини нового покоління краще працюють із низьким шасі: чим нижче днище, тим більша притискна сила, що забезпечує вищу швидкість. Оновлення Ferrari були спрямовані на те, щоб можна було знизити кліренс до рівня конкурентів без ризику пошкоджень.

Говорити про значне збільшення швидкості не доводиться, однак модернізації розширюють можливості налаштувань і полегшують керованість, особливо у повільних та змішаних секторах.

Показовим став Гран-прі Монако цього року: там, де не потрібен універсальний підхід через специфіку траси, Ferrari змогла конкурувати з лідерами або принаймні триматися у провідній групі.

F1 2025 qualifying head-to-head: Imola GP

  • Чи відновить Оскар Піастрі свої позиції?

Після вражаючого початку сезону, коли австралієць здобув чотири перемоги у перших шести гонках, у другій частині чемпіонату Піастрі виграв лише один раз — на Гран-прі Іспанії. Він досі очолює загальний залік, проте його відрив від найближчого конкурента становить лише 8 очок.

Якщо його напарник, Ландо Норріс, здобуде перемоги у спринті та основній гонці, а Піастрі фінішуватиме за ним обидва рази, то лідерство зміниться. Навіть у разі двох других місць для Піастрі, при вищому числі таких фінішів у Норріса він втратить першість через додаткові критерії.

Щоб утримати перевагу, Піастрі має продовжувати вигравати. Він відмінно показує себе на трасах із універсальним профілем — таких як Бахрейн, Іспанія та Спа. Спа-Франкоршам — одна з улюблених трас пілота, де він почувається впевнено.

У минулому сезоні він був беззаперечним лідером Макларена на бельгійському етапі та перевершував напарника у критичних сесіях, включно зі спринтом і кваліфікацією. Саме тут є всі шанси повернути ініціативу.

Oscar Piastri llega como líder a Spa-Francorchamps, donde se reanuda la F1

  • Що покаже Ландо Норріс?

Після кількох етапів, які стали для нього поштовхом до росту, британський пілот перебуває на підйомі. Автомобільна аварія в Канаді не зламала його, скоріше навпаки — після неї Норріс провів бездоганні вікенди з двома поспіль перемогами (перша в кар’єрі серія такого рівня).

Він добре відновлюється після тривалих пауз — як цього сезону, так і в минулому. Особливу історію має Гран-прі Бельгії: у 2021 році, коли Ландо був швидшим за всіх у всіх секторах, дощу вистачило, щоб він потрапив в аварію у фінальній кваліфікації, що поховало його шанси. Відтоді він не демонстрував яскравих результатів на цій трасі, хоча причин для психологічного тиску немає.

Перемога у форматі спринту цього уїк-енду може повернути йому чемпіонський лідерський статус вперше з Саудівської Аравії. За три тижні перерви він зміг проаналізувати, як додати швидкості та найкраще налаштувати болід під вимоги траси і власний стиль.

Ландо Норріс

  • Чи можливий дощ + прохолодна погода = перемога Mercedes?

Минулого року саме пілоти «срібних стріл» боролися за перемогу: хоч Джорджа Расселла зрештою дискваліфікували через недотримання вагових норм боліда, це не применшує здобутків команди на тому етапі. Причиною таких успіхів вважають погодні умови, а також специфіку траси, яка чудово підходить Mercedes.

Цьогоріч команда виглядає ще більш конкурентноздатною. Якщо погода знову сприятиме такій боротьбі, ми можемо стати свідками несподіваної перемоги або, принаймні, серйозного претендента.

Це особливо актуально на фоні чуток про можливий перехід Макса Ферстаппена до Mercedes. Хоч голова команди Тото Вольф заявив, що головна мета — зберегти поточний склад пілотів із Расселлом і новачком Кімі Антонеллі, гарні результати сприяють підвищенню ймовірності такого сценарію.

George Russell Mercedes AMG F1

Автор

  • Владислав Мельник

    Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.
    Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

різне

Залишити коментар