У стратегічному національному огляді Франції до 2030 року наголошується на необхідності країни готуватися до ризику можливої “великої війни в центрі Європи” з урахуванням того, що Сполучені Штати Америки більше не будуть активно залучені у сферу європейської безпеки.
Як інформує “Європейська правда”, текст зазначеного стратегічного огляду-2025 року було оприлюднено на офіційному урядовому порталі на початку поточного тижня.
Основними завданнями Франції до 2030 року визначено:
– матеріально-технічне та моральне озброєння країни;
– готовність до можливої “великої війни в центрі Європи”;
– протидію дестабілізаційним діям на національній території та мінімізацію їхніх наслідків.
У зв’язку з цим наголошується на необхідності підвищення фінансування оборонного сектору з метою переозброєння та посилення загальної стійкості Франції у разі війни високої інтенсивності.
У повному тексті огляду підкреслено, що загроза участі французьких військових у високоінтенсивному конфлікті “поблизу кордонів Європи” та ризик гібридних дестабілізаційних дій проти Франції досягли найвищого рівня з кінця холодної війни. Водночас сценарій конвенційної війни безпосередньо на території Франції нині вважається малоймовірним.
Огляд також фіксує безпосередню, “безеквівалентну” загрозу з боку Росії для Франції та всієї Європи:
– Кремль протягом тривалого часу систематично в офіційних заявах оголошує Францію та європейців своїми ворогами.
– Пріоритетність цієї загрози ставить Європу у стан довготривалої конфронтації.
– Гіпотеза нової російської агресії проти Європи в перспективі найближчих 3–5 років є центральним фактором, який визначає інтереси оборони і безпеки континенту.
– Немає жодних ознак, що російський президент відмовиться від своєї агресивної політики та ідеологічної ворожнечі, що базується на концепції “вічної Росії” та боротьбі проти уявної гегемонії “занепадаючого Заходу”.
– Він також не відмовиться від претензій на території, де проживають росіяни або російськомовне населення.
Ключовими ймовірними сценаріями загострення є:
1. Нові хвилі наступальних дій проти України.
2. Агресія щодо Молдови.
3. Ескалація конфліктів на Балканах.
4. Напади на країни-члени НАТО з метою перевірки міцності Альянсу.
В огляді виділяють максимальний ризик, якщо така агресія відбудеться паралельно з масштабною військовою операцією на іншому континенті, що може відвернути увагу та ресурси американських збройних сил.
На тлі цього визнається, що результат поточної фази війни має надзвичайне значення для майбутнього Європи, і фактично саме від нього залежить подальша безпека континенту.
Висловлюється також позиція, що:
– Продовження підтримки України, зокрема військової, вимагає активної та амбітної участі європейських країн.
– Захист європейських інтересів напряму залежатиме від формату встановлення тривалого й справедливого миру для України.
Додатково звертається увага на те, що зближення між КНДР і Росією, а також між Іраном і Росією, безпосередньо впливає не лише на безпеку Франції й Європи, а й на глобальний баланс сил на Близькому Сході та в Азійському регіоні.
Нагадаємо, що наприкінці минулих вихідних президент Франції Емманюель Макрон висловив заклик до істотного збільшення оборонних витрат країни, насамперед у зв’язку із загрозою з боку Російської Федерації. На думку вищого генерала французьких збройних сил, країна вже увійшла до числа “пріоритетних цілей” Кремля.