Гран-прі Бельгії у Формулі-1: підсумки, графік, прогнози та основні моменти етапу

Владислав Мельник

25 Липня, 2025

формула-1 повертається після тритижневої перерви. Цього вікенду, з 25 по 27 липня, на легендарній трасі Спа-Франкоршам пройде тринадцятий етап чемпіонату сезону 2025 року — Гран-прі Бельгії, який відкриває другу половину сезону.

Бельгійський етап давно вважається невід’ємною складовою сезону Формули-1. Особливу славу цьому Гран-прі принесла знаменита ділянка — поворот О Руж у першому секторі траси. Саме тут відбувалися визначальні події в історії чемпіонату, що стали як знаковими, так і трагічними, забравши життя кількох пілотів, які намагалися підкорити цей складний поворот.

Траса Спа-Франкоршам заслужено вважається однією з найскладніших і найзахопливіших. Вона поєднує всі типи поворотів, а масштаби, конфігурація, рельєф і клімат створюють унікальні умови: часто одна ділянка автодрому є повністю мокрою, тоді як інша — абсолютно сухою.

Хоча останні гонки на цій трасі не завжди були настільки видовищними, як очікували шанувальники, сама траса має всі передумови для видовищної боротьби. Прогноз погоди обіцяє мінливі умови, шинник привіз незвичний набір комплектів, а команди підготували низку важливих оновлень болідів, які можуть стати одними з ключових у цьому сезоні. Ці вихідні будуть особливими також через формат спринт-вікенду, який передбачає:

  • одну практику;
  • спринтерську кваліфікацію;
  • спринтерську гонку.

Всі ці сесії відбудуться перед основним заїздом у неділю.


Розклад Гран-прі Бельгії

П’ятниця, 25 липня:

  • Єдина практика — 13:30 за Києвом
  • Кваліфікація спринту — 17:30

Субота, 26 липня:

  • Спринт
  • Кваліфікація до основної гонки

Неділя, 27 липня:

  • Основна гонка — старт о 16:00

Основні характеристики траси Спа-Франкоршам

  • Довжина кола: 7,004 км
  • Загальна кількість кіл: 44
  • Зони активації DRS:
    1. Пряма між 4-м та 5-м поворотом
    2. Перед 1-м поворотом
  • Рекорд кола у кваліфікації: 1:41,252 (Льюїс Хемілтон, Mercedes, 2020)
  • Рекорд кола в гонці: 1:44,701 (Серхіо Перес, Red Bull, 2024)

Прогноз погоди на уікенд

Специфіка Спа-Франкоршам традиційно створює складні погодні умови для команд, адже це один із найнепередбачуваніших автодромів календаря. Формат спринт-вікенду посилює напругу: протягом трьох днів буде лише одна практика, кваліфікації і дві гонки, що відбуватимуться у мінливу бельгійську погоду. Температура повітря протягом гоночних сесій коливатиметься в діапазоні 19–24 °C без суттєвих стрибків чи змін.

П’ятниця, 25 липня:

  • Вранці очікується нестійка погода, прогнозують дощову хмарність, яка має розсіюватися до початку тренування.
  • Тренування можуть проходити на сухій трасі.
  • Проте кваліфікацію спринту очікують у вологих умовах через можливі дощі ближче до вечора.
  • Температура близько 22 °C, північно-західний вітер: зустрічний на вході в перший поворот і попутний на прямій відразу після першого до п’ятого повороту.
  • Ці погодні умови можуть вплинути на баланс болідів, особливо в легендарній секції О Руж (повороти 2–4), де авто розвиває швидкість близько 300 км/год.

Субота, 26 липня:

  • Перший день із більш стабільною погодою.
  • Спринт і кваліфікація до основної гонки, ймовірно, пройдуть без опадів, хоча невелика ймовірність локальних дощів зберігається.
  • Вітер зберігає напрямок, що робить вплив на швидкісні ділянки подібним до п’ятничного.

Неділя, 27 липня:

  • Основна гонка з великою ймовірністю відбудеться за дощової погоди.
  • Зранку почнуть формуватися масивні дощові хмари, які можуть накрити трасу до старту.
  • Напрямок вітру зміниться на західний, що створить бічний потік на повороті О Руж, потенційно впливаючи на стійкість болідів у швидкій частині траси.
  • Остання дощова гонка на цьому етапі була у 2021 році, проте та подія завершилася кількома колами під машиною безпеки і нарахуванням половини очок.

Стратегія та вибір шин на Гран-прі Бельгії

Піреллі запропонувала досить незвичну трійку шин для бельгійського етапу:

  • Найжорсткіший компаунд — C1 (харду) — це найтвердіша гума в поточному асортименті, оновлена для сезону 2025 року.
  • Однак у наборі відсутній комплект C2, а далі йде C3 (середній) та C4 (м’який).

Це дуже рідкісна ситуація, коли пропущено один із послідовних типів гуми. Останній подібний випадок припадає на Гран-прі Австралії 2022 року (комплекти C2, C3 і C5).

Натомість C3 та C4 залишилися без змін у порівнянні з минулим роком.

Узагальнено, цей вибір може суттєво вплинути на командні стратегії через помітну різницю в характеристиках:

  • Харду може бути суттєво жорсткішим, ніж минулого сезону;
  • Попри приблизну стійкість характеристик софту та мідл-гуми, у спринт-вікенді, з урахуванням мінливої та прохолодної погоди, команди, ймовірно, будуть змушені використовувати дві та більше піт-стопів;
  • Жорсткий склад може бути недостатньо придатним для деяких ділянок траси або ж надто слизьким;
  • Софт і мідіум можуть швидко зношуватись, враховуючи потребу застосувати їх у кількох сесіях перед головною гонкою.

Однак не виключається і інша тактика: деякі пілоти можуть ризикнути проїхати більшу частину маршруту на одному комплекті, з метою зекономити час на піт-стопах або дочекатися появи машини безпеки для тактичного переваги.

Загалом, підходи команд до вибору стратегії передбачаються не консервативними і досить різноманітними.


Основні інтриги та ключові питання Гран-прі Бельгії

  1. Стан оновленої Ferrari
    Останнім часом активно обговорюється нова підвіска Ferrari та її вплив на продуктивність боліда. Через необхідність уникати пошкоджень днища, команда змушена була використовувати підвищений кліренс, що за поточними технічними правилами знижує притискну силу і швидкість. Оновлення були спрямовані на те, щоб дозволити знизити кліренс без ризику пошкоджень, що розширює діапазон налаштувань і підвищує керованість, особливо в повільних і змішаних поворотах. При цьому зміни не повинні суттєво підвищити максимальну швидкість, але дадуть краще розуміння боліда і стабільність в налаштуваннях.
    Показовим прикладом є Гран-прі Монако, де Ferrari змогла конкурувати в лідируючій групі, демонструючи сильні результати у спеціалізованому режимі.

  2. Чи зможе Оскар Піастрі відновити лідерство?
    Після блискучого старту сезону, в якому австралійський пілот здобув чотири перемоги в перших шести гонках, в другій частині сезону він лише один раз вигравав — в Іспанії. Незважаючи на лідерство в чемпіонаті, його перевага над головним переслідувачем, Ландо Норрісом, всього 8 очок.
    Сценарії можливого втраченого лідерства:

    • Якщо Норріс виграє спринт і основну гонку, а Піастрі фінішує позаду обох разів, він втратить лідерство.
    • При двох других місцях Піастрі та аналогічній кількості очок у суперників, Ландо матиме перевагу через більшу кількість інших призових позицій.

    Піастрі має всі шанси заявити себе на Спа-Франкоршам — трек, де він почуватиметься комфортно і який добре підходить його стилю. У минулому сезоні він був лідером Макларена під час гонки тут, а у дебютному 2023 році домінував у важливих сесіях, зокрема в кваліфікаціях і спринті.

  3. Перспективи Ландо Норріса
    Британський пілот відновив позитивну динаміку після аварії в Канаді і здобув дві перемоги поспіль у сезоні, вперше в кар’єрі. Він має здатність повертатися після пауз і демонструвати високі результати. Особливе значення для Ландо має саме етап у Спа. У 2021 році високі шанси на поул і перемогу були зруйновані аварією в дощовій кваліфікації. З того часу він ще не показував вражаючих результатів на цьому треку, хоча це навряд пов’язано із психологічним фактором.
    Перемога у спринті може дозволити Норрісу повернути лідерство у чемпіонаті вперше з етапу у Саудівській Аравії. Впродовж тритижневої паузи пілот мав час на детальний аналіз і підготовку до відповідної адаптації боліда.

  4. Чи здатен Mercedes втрутитися в боротьбу за перемогу за дощових умов?
    Минулого року пілоти команди «срібних стріл» були близькими до перемоги, однак Джорджа Расселла дискваліфікували через незадовільну вагу боліда. Вважають, що погодні умови сприяли конкурентоспроможності команди, а характеристики траси добре підходять Mercedes.
    У 2025 році команда виглядає ще сильнішою, і якщо погодний фактор знову зіграє на її користь, Mercedes може поборотися за перемогу або стати серйозним претендентом.
    Цікаво також з огляду на чутки про потенційний перехід Макса Ферстаппена до Mercedes, хоча керівник команди Тото Вольф підтверджує прагнення зберегти нинішній склад із Джорджем Расселлом та новачком Кімі Антонеллі.

Гран-прі Бельгії у Спа-Франкоршам обіцяє бути видовищним і непередбачуваним завдяки унікальній трасі, мінливим погодним умовам і важливим командним оновленням. Усі головні учасники боротьби за титул матимуть унікальну можливість зміцнити свої позиції або здійснити ривок у чемпіонаті упродовж цього насиченого спринт-вікенду.

Автор

  • Владислав Мельник

    Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.
    Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

різне

Залишити коментар