Легендарний колишній захисник київського «Динамо» Сергій Балтача поділився своїми думками щодо сучасного стану справ у клубі та порівняв покоління гравців минулого з нинішнім. У розмові він виокремив кілька ключових аспектів, що ілюструють різницю між його часами та сьогоденням.
По-перше, Балтача розповів про ставлення гравців до підготовки перед матчем у період його кар’єри. За його словами:
– У день зустрічі від самого ранку і до фінального свистка всі гравці були цілковито зосереджені на грі, а думки не відволікалися на повсякденні справи.
– В команді панувала тиша, на базі можна було почути, як літають мухи, адже ніхто не спілкувався про сторонні теми та не користувався мобільними телефонами.
– Моральна підготовка була тотальною і йшла безпосередньо від гравців.
Сергій також звернув увагу на те, як сьогодні виглядає підготовка сучасних футболістів:
– За його словами, сучасне покоління, яке часто називають «зумерами», часто відволікається на телефони, сміється у дорозі до автобуса, що детально зафіксовано на відео.
– Головний акцент він робить на тому, що нинішніх складно порівнювати з тими, що були раніше, однак відзначає суттєву різницю у налаштуванні.
Балтача пригадує свої часи, коли тренер Валерій Лобановський за півтори години до гри оголошував склад, після чого гравці вже самі обговорювали майбутню зустріч і психологічно налаштовувалися. Особливе місце він відводить ролі лідера в команді:
– Як капітан «Динамо», він наголошував, що на стадіоні їх можуть подивитися до 100 тисяч вболівальників, які очікують від своїх улюбленців повної самовіддачі.
– За його словами, у команді мало бути чітке лідерство, яке не обов’язково виходить від тренера, оскільки саме гравці мають налаштовувати один одного.
– Пам’ятається й його зауваження: «Краще померти, ніж програти», що яскраво ілюструє силу духу покоління 1970-х.
Коли ж мова зайшла про лідерів у сучасному «Динамо», Балтача зауважив:
– Він не може чітко виділити когось із сьогоднішньої команди, оскільки, щоб це зробити, потрібно бути внутрішньою частиною колективу і знати характери футболістів.
– В його час «Динамо» було колективом, де кожен гравець був лідером, що допомагало уникнути конфліктів та створювало дружню атмосферу.
– Він підкреслив, що мікроклімат у команді залежить саме від гравців, а тренеру це зробити значно складніше.
Щодо ситуації з переходом опорного півзахисника «біло-синіх» Володимира Бражка до англійського клубу «Вулверхемптон», Сергій прокоментував рішення президента клубу Ігоря Суркіса, який не дозволив гравцеві покинути команду.
– Балтача вважає, що критикувати голову клубу за це не можна, адже за всім може стояти фінансова недоцільність трансферу або стратегічний план керівництва і тренерського штабу.
– Він переконаний, що Бражко є важливим для команди, тож зараз не настав час для його відпускання.
Таким чином, колишній захисник київського «Динамо» підкреслює, що зміни у футбольному світі неминучі, але взаємна повага, відповідальність і лідерство в команді залишаються найважливішими критеріями успіху незалежно від часу та поколінь.