інші можливості вступу – Освіта.UA

Христина Левченко

20 Липня, 2025

У 2025 році для вступу на бакалаврат до закладів вищої освіти всі абітурієнти, за винятком деяких пільгових категорій, повинні надати результати з чотирьох предметів Національного мультипредметного тесту (НМТ). Водночас допускається використання результатів НМТ 2022, 2023 або 2024 років.

Однак виникає питання: що робити тим, хто не має результатів НМТ або ЗНО минулих років, а цьогоріч не зміг подолати мінімальний поріг з одного з предметів і тим самим втратив можливість брати участь у вступній кампанії до закладів вищої освіти? Існує кілька альтернативних шляхів.

1. Вступ до коледжів

Якщо вступник складав НМТ, але не отримав позитивний результат, у нього є право вступити до закладів фахової передвищої освіти, тобто коледжів. Протягом приблизно трьох років (зазвичай 2 роки 10 місяців) він здобуде освітній ступінь «фаховий молодший бакалавр» та отримає спеціальність, обрану під час вступу. Після закінчення коледжу можна продовжити навчання у вищому навчальному закладі на скорочений термін.

Вступ до коледжів передбачає проходження творчого конкурсу (для певних спеціальностей) або індивідуальної співбесіди, форма якої визначається безпосередньо закладом освіти. Це можуть бути усні іспити, тестування з окремих предметів чи інші внутрішні вступні випробування. Також можливий вступ виключно за результатами розгляду мотиваційного листа для абітурієнтів, які планують навчатися на контрактній основі.

Термін подачі заяв до коледжів триває з 5 до 26 липня. Додатковий набір на контракт можливий за умови зарахування не пізніше 20 жовтня.

2. Вступ до закладів професійно-технічної освіти

Ще один варіант — вступ до профтехнічних закладів, де без результатів НМТ можна за 1–1,5 роки отримати першу професію. Для конкурсного відбору, порядок якого визначається кожним професійно-технічним навчальним закладом самостійно, зазвичай враховується середній бал атестата про повну загальну середню освіту. Таким чином формується рейтинг вступників.

3. Gap year (вільний рік)

Gap year або Post Graduate year – це період між закінченням школи та вступом до університету, що в Україні поки не дуже поширений, але є звичайним у Європі й Америці. Він слугує паузою для осмислення майбутніх планів щодо навчання і кар’єри.

Протягом цього року можна займатися:

– волонтерською діяльністю;
– подорожами;
– тимчасовою роботою для кращого усвідомлення власних захоплень і визначення сфери, з якою пов’язуватиметься подальше життя;
– неформальною освітою, зокрема проходженням курсів та онлайн-навчанням.

Також існують спеціальні програми для проведення gap year, які тривають від семестру до року і можуть відкрити можливості навчання за кордоном після їх завершення.

Цей «вільний» рік можна присвятити вдосконаленню підготовки до вступних випробувань наступного року. Самостійні заняття за матеріалами сайту ЗНО-ОНЛАЙН або робота з репетиторами допоможуть поступити до обраного університету, хоч і пізніше.

Для оперативного отримання інформації про хід вступної кампанії рекомендується долучатися до офіційних каналів Вступ.Освіта.ua у Telegram.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар