Гаряча фаза війни в Україні може завершитися протягом одного-двох років, і в такому разі приблизно 30% українських біженців, які нині перебувають за кордоном, повернуться на батьківщину. Таку думку висловив у інтерв’ю агентству Укрінформ директор Інституту соціології Національної академії наук України Євген Головаха.
Він зауважив, що належить до експертів, які прогнозують завершення активної стадії воєнного конфлікту саме за рік-два. За його словами:
- Війна триватиме доти, доки в Російській Федерації не відбудеться зміна політичного режиму.
- Подальший розвиток подій спрямує Україну або до «холодної війни», або до періодичних гарячих фаз; деякі аналітики навіть припускають продовження активних бойових дій аж до 2030-х років.
- Проте він упевнений, що протягом найближчих двох років буде можливе завершення бойових дій і повернення близько 30% українських біженців.
Головаха підкреслив, що для збереження молодого покоління надзвичайно важливо якнайшвидше припинити війна, оскільки нині найгострішою проблемою для суспільства є саме безпека, а не лише демографічне відтворення населення. Соціолог зазначив:
- «Головна проблема сьогодні — не просто відтворення населення, а забезпечення його безпеки. Потрібно мислити про найближче майбутнє. Для збереження молоді важливо, щоб бойові дії завершилися якнайшвидше, тоді значна частина людей повернеться додому».
У дослідженнях соціологів зафіксована тенденція, що нині менше 50% біженців, які залишили Україну за кордон, мають наміри повернутися. Це суттєво менше, ніж це було на початку війни: у 2022 році таких було 78%. Євген Головаха навів приклад Балканської війни 1990-х років, коли після воєнних конфліктів у колишній Югославії (зокрема в Боснії, Хорватії, Албанії) приблизно 30% біженців повернулися додому.
Вчений також зауважив, що решту 70% українців, які можуть залишитися за кордоном, не варто вважати «втраченими» для України. Вони мають величезний соціальний капітал, який з часом зростатиме. За його словами:
- «Те, що ця частина залишиться за межами країни, не означає, що вони відрізані від Батьківщини. Людей оцінюють за їхнім соціальним капіталом, який вони здобувають і розвивають за кордоном, опановуючи нові навички. Це суттєво підвищуватиме їхню цінність і вклад у майбутнє країни. Тому не слід дивитися на цю ситуацію з трагізмом».
Крім того, Євген Головаха акцентував увагу на складностях адаптації українських мігрантів за кордоном. Особливо важко пристосуватися першому поколінню емігрантів через нові умови, мову, правила життя. Проте багато хто з них, за сприятливих умов, прагнутиме повернутися:
- «Першому поколінню мігрантів завжди непросто за кордоном. Хоч є люди дуже гнучкі та адаптивні, але для більшості процес звикання до нових реалій і мови — важке випробування. Тому при появі співставних умов значна частина із задоволенням повернеться додому».
Варто зазначити, що, за даними Міністерства освіти і науки України, кількість випускників українських шкіл щорічно зменшується на 20-30 тисяч осіб. Це свідчить про тенденції, що відбуваються в демографічній та соціальній сферах країни.
Читайте також: У ЄС запевнили: не буде жодного рішення щодо біженців без участі української влади.