Кая Каллас на зустрічі з Ван Ї закликала Китай припинити сприяння війні Росії

Христина Левченко

3 Липня, 2025

Глава зовнішньої політики Європейського Союзу Кая Каллас заявила, що підтримка війни Росії проти України з боку китайських компаній становить серйозну загрозу для безпеки Європи. Про це Висока представниця ЄС із зовнішніх відносин і політики безпеки повідомила очільнику Міністерства закордонних справ Китаю Ван Ї, інформує Укрінформ із посиланням на Дипломатичну службу Євросоюзу.

Під час стратегічного діалогу між ЄС та КНР у Брюсселі сторони обговорили як двосторонні відносини, так і ширший геополітичний контекст. Каллас особливо акцентувала увагу на необхідності відновлення балансу у торговельних зв’язках, а також підвищення взаємності у доступі до ринків. Вона закликала китайську сторону припинити застосування неринкових методів, серед яких найбільше занепокоєння викликають обмеження на експорт рідкісноземельних елементів, що створюють суттєві ризики для підприємств Європи.

Крім того, очільниця зовнішньополітичного відомства Євросоюзу наголосила на загрозах, які несе підтримка китайськими компаніями незаконної війни Росії проти України щодо безпеки всього регіону. Вона закликала Китай терміново припинити будь-яку матеріальну допомогу, що сприяє функціонуванню військово-промислового комплексу Росії, а також підтримати повне і безумовне припинення вогню, забезпечення справедливого та тривалого миру в Україні. У цьому контексті підкреслено важливість дотримання Статуту Організації Об’єднаних Націй.

Під час зустрічі також було обговорено поточну ситуацію на Близькому Сході. Сторони привітали деескалацію напруженості між Ізраїлем і Іраном, наголошуючи на ключовій ролі МАГАТЕ у контролі за ядерною діяльністю Тегерана. Водночас було підкреслено критичну потребу у припиненні бойових дій у Газі, звільненні заручників та наданні гуманітарної допомоги мешканцям сектору.

Кая Каллас підтвердила прихильність Європейського Союзу політиці одного Китаю, але висловила рішучу незгоду з будь-якими односторонніми спробами силового або примусового зміщення статус-кво у Тайванській протоці. Також вона звернула увагу на гібридні загрози, що походять від Китаю й становлять виклики для безпеки в Європі.

Значною мірою обговорення торкнулося таких питань:

– Відновлення економічної рівноваги та покращення взаємного доступу до ринків.
– Припинення неринкових дій, зокрема торгівельних обмежень на рідкісноземельні елементи.
– Загрози, спричинені підтримкою російської агресії китайськими компаніями.
– Заклик до припинення матеріальної підтримки військового комплексу Росії.
– Важливість повного припинення вогню в Україні і дотримання Статуту ООН.
– Деескалація конфліктів на Близькому Сході та роль МАГАТЕ у контролі за Тегераном.
– Нагальна необхідність гуманітарної допомоги жителям сектору Газа.
– Підтримка політики одного Китаю з одночасним засудженням примусових змін статусу Тайванської протоки.
– Виявлення гібридних загроз, пов’язаних із діяльністю КНР у Європі.

За інформацією, наразі китайська сторона не оприлюднила офіційного коментаря щодо переговорів між Ван Ї та Каєю Каллас.

У свою чергу, як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Китаю Ван Ї під час зустрічі в Брюсселі з президентом Європейської Ради Антоніу Коштою заявив, що Китай і надалі підтримуватиме мирне врегулювання конфлікту в Україні, а також сприятиме політичним переговорам і розв’язанню «української кризи».

Фото: European Union

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар