,

Ключові трансфери футбольного літа: досягнення, поразки та українські гравці в європейських чемпіонатах

Written By: author avatar Владислав Мельник
author avatar Владислав Мельник
Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

3 Вересня, 2025

Вчора у провідних європейських футбольних лігах закрилося трансферне вікно, і настав час узагальнити його підсумки. Хто став лідером за витратами? Хто дотримувався обережності? Хто вкладав кошти з вигодою, а хто встановлював нові рекорди?

Слід зазначити, що деякі цифри ще можуть бути уточнені, адже у деяких другорядних лігах, таких як турецька чи саудівська, трансферна кампанія ще триває. Однак основні процеси на ринку вже завершені. Розглянемо найцікавіші спостереження і головні тренди трансферного літа 2025 року.


Англійська Прем’єр-ліга

  • Загальні витрати клубів: 3,76 млрд євро
  • Найактивніший покупець: «Ліверпуль» (482 млн євро)
  • Найприбутковіший продавець: «Челсі» (332 млн євро)
  • Максимальний чистий прибуток: «Борнмут» (100 млн євро)
  • Найбільший чистий збиток: «Арсенал» (-283 млн євро)
  • Найдорожчий трансфер: Александр Ісак, який перейшов з «Ньюкасла» у «Ліверпуль» за 145 млн євро

АПЛ черговий раз встановила рекорд за обсягом витрат в літній період, збільшивши сумарні видатки на півмільярда євро. Для провідних клубів чемпіонату став нормальною практикою працювати в збиток. Лише шість команд — «Астон Вілла», «Борнмут», «Брентфорд», «Брайтон», «Челсі» та «Крістал Пелас» — завершили трансферне вікно з чистим заробітком.

На іншому полюсі опинилися «Тоттенгем», «Сандерленд», «Ноттінгем», «Манчестер Юнайтед», «Манчестер Сіті», «Лідс» та «Евертон» зі збитками більше 100 млн євро, а «Ліверпуль» і «Арсенал» понесли втрати понад 200 млн.

Серед помітних тенденцій:

  • «Челсі» стабілізував ситуацію після масштабного періоду накопичення гравців під керівництвом Тодда Боелі. Клуб проводить косметичні зміни: Жоао Педро змінив Ніколаса Джексона, а Кріса Нкунку і Нонні Мадуеке замінять Джеймі Гіттенс і Алехандро Гарначо. Хоч суми угод значні, фінансовий баланс позитивний.

  • «Арсенал» і «Манчестер Юнайтед» традиційно активно витрачалися, але мали малі доходи від продажів. У «канонірів» з’явився довгоочікуваний нападник — Віктор Дьокереш, який навіть у складі «Спортинга» претендував на «Золоту бутсу» і коштував 65 млн євро. Мартін Субіменді, який отримав репутацію «міні-Родрі», був придбаний за 70 млн для посилення центру поля Артети. Еберечі Езе, герой останнього Кубка Англії, також коштує 70 млн і здатен додати атаці елемент несподіванки.

  • У «Манчестер Юнайтед» залишаються питання щодо новачків: Беньямін Шешко за 76 млн виглядає переоціненим через слабку минулорічну форму в «РБ Лейпцигу». Бріан Мбемо (75 млн) і Матеус Кунья (74 млн), хороші гравці середніх команд АПЛ, викликають сумніви в тому, чи можуть замінити Расмуса Гойлунна і Маркуса Рашфорда, які пішли в оренду до іспанських клубів.

  • «Манчестер Сіті» відзначився нестандартним рішенням замінити Едерсона на Джанлуїджі Доннарумму, традиційно олдскульного воротаря нового покоління, за суму у 30 млн євро. Однак що Доннарумма привнесе до взаємодії з тактикою Пепа Гвардіоли залишається питанням. Водночас придбання Тіджані Рейндерса за 55 млн у центр поля і Раяна Шеркі за 36 млн направо виглядають більш логічними. Відпуск Де Брейне й Гюндогана здається своєчасним.

  • «Тоттенгем» активно поповнив склад: Хаві Сіммонс (65 млн), Мохамед Кудус (63 млн) і Рандаль Коло Муані (оренда з ПСЖ) суттєво посилили атаку, а орендований з «Баварії» Жоау Палінья підсилить опорну зону. Продаж легенди Сон Хин Міна за 22 млн до Лос-Анджелеса оцінений як вигідна угода.

  • «Ньюкасл» виручив 85 млн євро за Ніка Вольтемаде, якого підписав «Штутгарт». При цьому «Штутгарт» раніше відмовлявся продавати його в «Баварію» за 60 млн, що викликало невдоволення мюнхенського клубу.

  • «Ліверпуль» потужно прокачав склад, вклавши великі суми у трансфери: 145 млн за Ісака, 125 млн за Флоріана Віртца з «Баєра», 95 млн за Юго Екітіке з «Айнтрахта», 47 млн за Мілоша Керкеза з «Борнмута», 40 млн за Джеремі Фрімпонга з «Баєра», 31 млн за 18-річного центрбека Джованні Леоне з «Парми». Загалом виникає відчуття появи спонсора із шейхів. Проте ситуація з форвардами залишається заплутаною через конкуренцію між Екітіке й Ісаком за основну позицію, якщо не буде зміни тактики.

Щодо наших футболістів у АПЛ:

  • Ілля Забарний перейшов з «Борнмута» в ПСЖ за 63 млн євро, але без гарантій регулярної гри в стартовому складі.
  • Олександр Зінченко, довго вагавшись, пішов з лавки «Арсенала» до «Ноттінгема», де його роль також під питанням, особливо враховуючи стиль гри команди, що не передбачає фулбеків з низькою швидкістю.
  • Назарій Русин ще числиться у «Сандерленді», але за чутками незабаром перейде в польський клуб.

Італійська Серія А

  • Загальні витрати клубів: 1,02 млрд євро
  • Найактивніший покупець і продавець: «Мілан» (купівля – 159 млн, продаж – 169 млн)
  • Максимальний чистий прибуток: «Дженоа» (52 млн євро)
  • Найбільший чистий збиток: «Комо» (-94 млн євро)
  • Найдорожчий трансфер: Крістофер Нкунку з «Челсі» до «Мілана» за 37 млн євро

«Серія А» демонструвала активність на ринку, другу за обсягом після Прем’єр-ліги, хоча жоден трансфер не перевищив 40 млн євро. Серед помітних угод:

  • Чинний чемпіон «Наполі» придбав Ноа Ланга (25 млн) та Мігеля Гутьєрреса (18 млн) для оновлення лівого флангу, а також підсилив атаку Расмусом Гойлунном і Лоренцо Лукою. Сам Беукема може стати основним центральним захисником. Крім того, киянин Кевін де Брейне прийшов, щоб довести Пепу Гвардіолі, що ще залишився на високому рівні.

  • «Інтер» виступив скромно, позбувся баласту (Арнаутович, Аслані, Таремі, Павар) і підписав кількох молодих гравців для перспективи.

  • «Аталанта» не змогла продати Адемолу Лукмана, який відкрито бажав перейти, і це створює певні проблеми в колективі. Гроші, отримані за Mateo Retegi (68 млн), знижують важливість цієї проблеми.

  • «Ювентус» придбав лідерів «Лілля» – Едона Жегрова та Джонатана Девіда. Перший – це лівоногий вінгер, асоційований з Дібалою, другий відомий своєю спроможністю забивати вирішальні голи в кінцівках матчів.

  • «Рома» далі не змогла продати Артема Довбика, що турбує тренера Джанп’єро Гасперіні, який робив ставку на новачка – ірландця Евана Фергюсона. «Вовки» також підписали за 25 млн зірку «Фламенго» Веслі, порівнюваного з Дані Алвесом.

  • «Мілан» багато купував і продавав після невдалого сезону: залишили клуб лідери попереднього складу – Тео Ернандес і Тіджані Рейндерс. Незважаючи на фінансові можливості, клуб досі не замінив втрати на позиції центрфорварда. Відходи Морати, Йовіча та молодого Камарди позбавили команду опції на вістрі.

  • «Комо», під контролем індонезійських бізнесменів із тютюнової індустрії, продовжує робити амбітні кроки, що відображається у великих збитках. Клуб підписав хіти, серед яких є Мартін Батурина – головна юнацька зірка у Хорватії, і Хесус Родрігес, якого порівнюють з Хоакіном.

  • «Дженоа» влітку не витрачала гроші, а лише продавала кількох лідерів і молодих гравців, отримуючи найбільший загальний прибуток. Тепер основне питання – чи вдасться команді уникнути вильоту, адже втрати стали суттєвими.

Німецька Бундесліга

  • Загальні витрати клубів: 648 млн євро
  • Найактивніший покупець і продавець: «Баєр» (купівля – 198 млн, продаж – 229 млн)
  • Максимальний чистий прибуток: «Штутгарт» (76 млн євро)
  • Найбільший чистий збиток: «Борусія Дортмунд» (-27 млн)
  • Найдорожчий трансфер: Луїс Діас з «Ліверпуля» до «Баварії» за 70 млн євро

Бундесліга, традиційно орієнтована на продажі до Англії, цього літа дотримувалася балансу. Десять із вісімнадцяти клубів завершили літо з позитивним фінансовим результатом. Водночас «Баварія» зазнала критики за старомодний, фрагментарний підхід — клуб придбав лише старшого оборонця Джонатана Та і орендував Луїса Діаса.

Велика увага приділяється 17-річному Леннарту Карлу, який піднявся з молодіжної команди і порівнюється з Флоріаном Віртцом.

«Баєр» пережив складний період: пішли багато основних гравців і тренер Хабі Алонсо. Клуб зробив спроби замінити лідерів, зокрема залучивши ветерана Лукаса Васкеса. Проте звільнення нового тренера після двох матчів свідчить про внутрішні проблеми.

«Айнтрахт» успішно продав Юго Екітіке до «Ліверпуля» за 95 млн, проробивши блискучу роботу із формування нападу.

Продаж Джеймі Гіттенса до «Челсі» за 56 млн допоміг «Борусії», а трансфери Хаві Сіммонса і Беньяміна Шешко підсилили «РБ Лейпциг». Продаж Ніка Вольтемаде приніс «Штутгарту» значний прибуток.

Серед середняків Бундесліги домінують обережні трансфери у межах 7–8 млн євро, наприклад, Шуто Мачіно у «Гладбаха» і Фабіан Рідер в «Аугсбург».

Не меншої уваги отримав перехід Джоба Беллінгема, молодшого брата Джуда, до «Дортмунда» за 30 млн – сума, що є високою для німецьких реалій.


Іспанська Ла Ліга

  • Загальні витрати клубів: 575 млн євро
  • Найактивніший покупець: «Атлетіко» (176 млн)
  • Найприбутковіший продавець: «Вільярреал» (108 млн)
  • Максимальний чистий прибуток: «Реал Сосьєдад» (58 млн)
  • Найбільший чистий збиток: «Реал» (-165 млн)
  • Найдорожчий трансфер: Дін Гейсен, який перейшов з «Борнмута» у «Реал» за 62,5 млн євро

У Іспанії обмеження на витрати, запроваджені президентом Ліги Хав’єром Тебасом, не дозволяють клубам витрачати мільярди за трансферний період.

3 основні клуби активно провели повноцінне трансферне вікно:

  1. «Реал» Мадрид – під керівництвом Хабі Алонсо, який тільки почав формувати команду. Нові придбання включають:

    • Дін Гейсен (62,5 млн)
    • Альваро Каррерас (50 млн)
    • Трент Александер-Арнольд (10 млн)
    • 18-річний Франко Мастантуоно з «Рівер Плейта» за 45 млн, якого прирівнюють до молодого Ямала.
    • Лука Модрич поїхав до «Мілана» завершувати кар’єру.
  2. «Атлетіко» – виконав реконструкцію складу, продавши Баласти як Вітселя, Лемара, Аспілікуету і низку інших. Нові гравці: Алекс Баєна (42 млн), Джонні Кардосо (24 млн), і посилення по всіх лініях.

  3. «Вільярреал» – отримав значні кошти за Баєну, Баррі (30 млн) і Піно (30 млн). На їхнє місце прийшли технар Альберто Молейро (16 млн) і нападник Жорж Мікаутадзе (31 млн).

Інші події у Ла Лізі:

  • «Барселона» діяла скромно: орендувала Маркуса Рашфорда і придбала воротаря Жоана Гарсію. Основна втрата – Іньїго Мартінес, який пішов безкоштовно до Саудівської Аравії.

  • «Атлетик Більбао» утримав Ніко Вільямса, підписавши з ним 10-річний контракт із зарплатою 16 млн євро на рік, продовжуючи політику підписання лише баскських гравців.

  • «Реал Сосьєдад» після продажу Субіменді підсилився лише Гонсалу Гедешом і Карлосом Солером.

  • «Севілья» зберігає баланс у боротьбі з боргами, продавши гравців на суму 55 млн євро.

  • Менші клуби майже не робили значущих покупок.

  • Перехід Владислава Ваната до «Жирони» за 20 млн – одна з найрезонансніших угод серед нижчих команд.

Французька Ліга 1

  • Загальні витрати клубів: 547 млн євро
  • Найактивніший покупець: «Страсбур» (127 млн)
  • Найприбутковіший продавець: «Монако» (116 млн)
  • Максимальний чистий прибуток: «Монако» (103 млн)
  • Найбільший чистий збиток: «ФК Париж» (-57 млн)
  • Найдорожчий трансфер: Ілля Забарний, який перейшов з «Борнмута» до ПСЖ за 63 млн євро

Франція знову виступила головним експортером футболістів серед великих чемпіонатів: 14 з 18 клубів Ліги 1 заробили на продажах більше, ніж витратили на купівлю. Винятки становлять «ФК Париж», «Страсбур», «Марсель» і ПСЖ.

  • «Страсбур» став фактично фарм-клубом «Челсі» після придбання цього клубу BlueCo, власником якої є Тодд Боелі. За літо зі «Стемфорда» у Страсбур перейшли 6 гравців, зокрема Кендрі Паес, відомий як великий талант, але й водночас «гуляка» з Еквадору.

  • ПСЖ окрім Забарного також підписав голкіпера Люку Шевальє з «Лілля» за 40 млн, підтримуючи тренера Луїса Енріке. Доннарумма, втративши місце в ПСЖ, перейшов у «Манчестер Сіті», а клуб очищає склад, позбуваючись Марко Асенсіо, Карлоса Солера, Мілана Шкріньяра й Норді Мукієле. Вдалий вихід не відбувся лише з Матвєєм Сафоновим.

  • «Марсель» у серпні продав лідера Адрієна Рабйо в «Мілан» за 9 млн і взяв п’ятьох гравців в оренду з правом викупу, серед них син Джорджа Веа, Тімоті. Відхід Рабйо пов’язують з фінансовими обмеженнями.

  • «Монако» зосередився на ветеранах – до клубу прибули Ерік Даєр, Лукаш Градецкі, Поль Погба, а зірка Магна Акліуша залишилася, попри відхід іншого таланта Ельяса Бен-Сегіра.

  • «Ніцца» отримала гарний прибуток на продавцях, але тепер відчуває дефіцит якісних гравців.

  • «Лілль» втратив майже всіх лідерів, включно з Девідом, Жегровим, Шевальє та іншими, проте розраховує на досвідченого Олів’є Жиру.

  • «Ліон» зробив невелику покупку Павла Шульца за 7,5 млн, але продав гравців більш ніж на 100 млн, включно з безкоштовними уходами Матича та Ляказетта. У червні клуб короткочасно вилетів з еліти через борги, що наклало суттєві обмеження.

  • «ФК Париж», проект найбагатшої французької родини Арно, провів цікаві придбання. Серед них — Отавіо з португальської «Порту» за 17 млн і відомі в Лізі персонажі, як Вільям Жеббель і П’єр Ліс-Мелу. Втратили можливість підписання Матемаса Абліна через відмову «Нанта» і не встигли оформити трансфер Нголо Канте зі Саудівської Аравії.

На матчах «ФК Париж» у супроводі родини Арно з’явився Юрген Клопп, що викликає додатковий інтерес до майбутнього проекту.


Ця літня трансферна кампанія демонструє, що європейські клуби продовжують балансувати між бажанням підсилитися і фінансовою відповідальністю, в той час як топ-клуби не соромляться йти в значні збитки заради великих цілей. Слідкуватимемо за розвитком подій у наступному сезоні.

author avatar
Владислав Мельник
Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

різне