Юристка роз’яснює, у яких випадках можливо вилучення автомобіля через борги перед територіальним центром комплектування (ТЦК) та чому ця практика є досить рідкісною.
За неявку до ТЦК та СП з метою уточнення облікових даних або проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) передбачено штрафи в розмірі від 17 до 25 тисяч гривень. Якщо порушник не сплачуватиме штраф упродовж 15 днів, сума збільшується вдвічі. У разі системних порушень можуть застосовуватися додаткові санкції, серед яких — конфіскація автомобіля.
Про це в ексклюзивному коментарі РБК-Україна повідомила адвокатка, керуюча партнерка адвокатського об’єднання «Актум» Олена Хоменко.
Чи можливо вилучити автомобіль?
Вилучення транспортного засобу можливе лише в рамках виконавчого провадження, коли сума заборгованості перевищує 165 тисяч гривень. У такому разі державний виконавець має повноваження арештувати та виставити на продаж рухоме або нерухоме майно.
Олена Хоменко уточнює:
- Якщо розмір боргу становить понад 165 тисяч гривень і включає кілька штрафів, державний виконавець у 2025 році може накласти арешт на майно та реалізувати його через офіційні майданчики СЕТАМ, де продають як рухоме, так і нерухоме майно. Таким чином, автомобіль може бути проданий.
Проте юристка підкреслює, що такі випадки є вкрай рідкісними.
Чому вилучення авто — це виключення, а не поширена практика?
- Обмежена кількість судових рішень. З початку 2025 року розглянуто лише 59 справ, пов’язаних із позбавленням водійських прав через порушення військового обліку, з яких у 9 випадках ухвалено рішення.
- Велике навантаження на судову систему та затримки. Перерви на повітряні тривоги значно уповільнюють процес розгляду справ.
- Брак фінансування судових зборів. Територіальні центри комплектування і соціальної підтримки не мають бюджетних коштів на подачу позовів, тому не ініціюють їх масово.
Попри те, що вилучення майна, у тому числі транспорту, передбачене законодавством, на практиці цей механізм застосовується вкрай обмежено, підсумовує юристка.
Воєнний стан і мобілізація
Як повідомляв УНІАН, Президент України Володимир Зеленський підписав закони про продовження строку дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації в країні. Відповідно, терміни їх дії продовжено до 5 листопада 2025 року.
У період воєнного стану в Україні на блокпостах можуть перевіряти документи у водіїв. Адвокатка адвокатського бюро «Івана Хомича» Олена Воронкова розповіла, які документи найчастіше підлягають перевірці та наскільки такі перевірки є законними.