Поки що Захід більше сприяє Росії, ніж Україні.
Україна є життєво важливою для Європи та Сполучених Штатів, нагадує аналітик. Підтримка Києва для західних країн обходиться дорого, але поразка України і відповідна перемога Росії коштуватимуть ще значно дорожче. Якщо у Європи і особливо у США виникають побоювання щодо витрат на підтримку України, їм слід діяти розважливо і нарешті припинити фінансувати Росію. Таку думку висловлює у своїй авторській статті для Forbes колумніст Енді Самотюк, практикуючий юрист із США, фахівець з бізнес-іміграції.
Він зазначає, що російська агресія завдала Україні прямі збитки на суму не менше ніж 552 мільярди доларів через руйнування і розкрадання українського майна російськими військами. Щодня ця цифра зростає. Водночас західні країни вже витратили близько 370 мільярдів доларів на підтримку України. Хоча ця сума й велика, вона є лише часткою у порівнянні з 4,5 трильйонами доларів, які НАТО доведеться додатково спрямувати на свою оборону у випадку перемоги Росії, підкреслює юрист.
Самотюк пропонує вдатися до раціональних фінансових заходів, зокрема припинити одночасно з підтримкою України фінансувати й Росію. За його словами:
– Західні держави продовжують купувати російську нафту та газ, тим самим безпосередньо фінансуючи військові дії Путіна.
– З лютого 2022 року обсяги закупівель російських енергоносіїв країнами Заходу тричі перевищили обсяги допомоги, спрямованої Україні.
– Америка та її союзники фактично таємно підтримують Росію коштами.
Колумніст застерігає, що така подвійна політика, особливо на тлі регулярних перебоїв з постачанням зброї для України, лише підвищує ймовірність перемоги Росії. Наслідки цього сценарію обійдуться західному світу надзвичайно дорого.
У відповідь Самотюк наголошує, що Європі та іншим країнам настав час:
1. Перестати купувати енергоносії в Росії.
2. Переорієнтуватися на постачальників із США, Канади та інших держав.
3. Конфіскувати понад 300 мільярдів доларів заморожених російських активів та спрямувати ці кошти на підтримку України.
Юрист нагадує, що подібні прецеденти вже мали місце, зокрема коли США конфіскували активи Іраку та Афганістану.
Він також звертає увагу на те, що підтримка України — це не благодійність. В 1994 році, підписавши Будапештський меморандум, Україна відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу в світі в обмін на гарантії безпеки з боку США, Великої Британії і Росії. Зараз же байдужість Заходу посилає небезпечний сигнал, що слово Америки втрачає вагу.
Щодо подальшої підтримки України, у німецькому виданні Bild жорстко розкритикували канцлера Фрідріха Мерца за недостатньо рішучі кроки допомоги. Аналогічну критику озвучила нещодавно опозиційна партія «Зелені» у Німеччині.
Крім того, заклик до активних дій надійшов від генсека НАТО Марка Рютте. Він підкреслив, що Росія за три місяці виробляє більше боєприпасів, ніж усі країни альянсу разом узяті за рік.