Конфлікт в Україні: експерт розповів, чому український безпілотник Лютий поступається Шахеду — УНІАН

Христина Левченко

26 Липня, 2025

Коли йдеться про далекобійну зброю, географічні особливості виявляються на користь Росії.

Українські далекобійні безпілотники завдають менше руйнувань при ураженні, порівняно з їхніми російськими аналогами. Ця проблема не має простого рішення, оскільки вона зумовлена географічними чинниками російсько-українського конфлікту. Про це зазначає колишній офіцер Збройних сил України, засновник аналітичної групи Frontelligence Insight, який виступає під псевдонімом Tatarigami.

Він наголошує на тому, що при розробці далекобійної зброї інженерам доводиться балансувати між дальністю польоту та корисним навантаженням.

Основні моменти, які пояснює експерт:

  • Безпілотники, які долають значні відстані, повинні витрачати велику частку ваги і обсягу на паливо або батареї, що обмежує можливості розміщення вибухівки.
  • Велика дальність польоту викликає аеродинамічні складнощі — дрони мають бути більшими, щоб нести більше пального, що робить їх важчими, повільнішими і більш вразливими до перехоплення.

У цьому контексті Росія опиняється у значно вигіднішому положенні. Промислові центри України, зокрема Харків чи Київ, розташовані дуже близько або відносно близько до державного кордону. Це означає, що для ураження цих об’єктів російським безпілотникам не потрібно брати з собою багато пального, і натомість вони можуть бути оснащені більшою кількістю вибухівки.

Водночас українські розробники змушені йти на поступки щодо потужності бойової частини, збільшуючи обсяг пального в дронах для того, щоб вони мали змогу досягти російських промислових підприємств, розташованих за кілька сотень кілометрів від кордону.

Tatarigami додає, що:

  • Сучасні матеріали й технології потенційно могли б пом’якшити ці обмеження, однак їхня реалізація значно збільшує витрати і знижує масштабованість виробництва.
  • Війна на виснаження вимагає доступних та масових рішень, тож навіть дрони високого класу залишаються вразливими до простих і дешевих засобів протиповітряної оборони.

На думку аналітика, у ситуації, коли Україна змушена завдавати ударів на сотні кілометрів вглиб ворога, для досягнення відчутного руйнівного ефекту необхідні балістичні або крилаті ракети середньої дальності. Проте розробка та виготовлення таких систем є значно складнішими та дорожчими, ніж створення безпілотних літальних апаратів.

Він також наголошує, що:

  1. Ірану у мирний час знадобилося понад десять років для розробки власного аналога реактивної артилерійської системи «Град».
  2. Для України виробництво власних ракет у воєнний період ускладнюється додатковими промисловими та логістичними викликами, адже Росія здатна завдавати удари по території всієї країни.

Останні Новини про війну в Україні

Як повідомляв УНІАН, великий літній наступ Росії приносить обмежені успіхи, незважаючи на значні ресурси, які задіяні. Однією з причин є нездатність російської армії швидко і з мінімальними втратами долати водні перешкоди, наприклад, річку Оскіл поблизу Куп’янська.

Крім того, у матеріалах ЗМІ детально описано, чому Україна не може зруйнувати завод із виробництва безпілотників «Шахед» у Татарстані, незважаючи на те, що росіяни не приховують його розташування.


Вас також можуть зацікавити новини:

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар