Президент Чехії Петро Павел у своїй останній заяві наголосив, що доки Росія фіксуватиме хоч найменші успіхи на полі бою, вона не відчує необхідності у веденні переговорів. Він висловив сумнів у тому, що після завершення літнього наступу Москва розпочне повноцінний переговорний процес, адже кінцева мета Кремля полягає в повній поразці України і примусі країни до виконання усіх вимог окупантів.
У коментарі для BBC Петро Павел зазначив:
– Особисто не довіряю заявам Росії, які заперечують прагнення до загальної перемоги над Україною.
– Для розуміння справжніх намірів Москви варто брати до уваги слова президента Володимира Путіна та міністра закордонних справ Сергія Лаврова.
– Росія насправді домагається не компромісу, а цілковитої капітуляції України, встановлення повного контролю над її територією та підкорення волі Москві.
Глава чеської держави також підкреслив, що поки Кремль вбачає можливість досягнення результатів за допомогою військових дій, жодної потреби у дипломатичних контактах у росіян не виникатиме. Він додав, що Володимир Путін наказує своїм командирам посилювати тиск на українські війська, вважаючи бойові операції більш ефективним шляхом досягнення цілей, ніж переговори.
Окрім військового тиску, РФ також активно впливає на цивільне населення, уражаючи об’єкти інфраструктури та житлові райони, створюючи психологічний тиск, спрямований на те, щоб змусити українців домагатися припинення війни будь-якими способами.
Щодо переговорного процесу, у Стамбулі відбулися дві зустрічі між представниками Росії та України 16 травня та 2 червня після перерви, що тривала більш ніж три роки. Під час цих перемовин було досягнуто домовленостей про серію обмінів полоненими та повернення тіл загиблих військовослужбовців. Проте жодного просування у напрямку припинення вогню досягнуто не було.
Згодом Дмитро Пєсков, прессекретар Кремля, пояснив, що швидкість переговорного процесу напряму залежить від позиції України, результативності посередництва Сполучених Штатів Америки та ситуації, що складається на фронті.
Водночас міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив про необхідність міжнародно-правового визнання нових територіальних реалій, зокрема анексованих Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, як умови для встановлення миру.
Таким чином, головні тези, озвучені президентом Чехії Петром Павлом щодо ситуації навколо переговорів із Росією, можна узагальнити так:
– Росія не зацікавлена у переговорах, доки є хоч найменші успіхи на фронті.
– Офіційні заяви Москви відрізняються від реальних цілей Кремля — повного підпорядкування України.
– Військові дії й тиск на цивільних залишаються ключовими інструментами Росії.
– Переговори, хоч і відновлені в Стамбулі, досі не можуть забезпечити припинення війни.
– Успіх мирних переговорів залежить від багатьох факторів, зокрема від позицій учасників та ролі міжнародних посередників.