Конфлікт в Україні може тривати до середини 2026 року.

Христина Левченко

1 Липня, 2025

Міжнародний валютний фонд (МВФ) представив оновлений негативний сценарій розвитку подій, у якому закладається припущення про завершення війни у другому кварталі 2026 року. Водночас у новій версії прогнозу визначено, що основний удар припаде на третій квартал 2025 року.

У МВФ наголосили: «Припущення щодо перебігу військового конфлікту, що формують основу сценаріїв програми, залишаються актуальними, адже мирні переговори наразі не принесли відчутних результатів».

Згідно з оновленим прогнозом, реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України у 2025 році знизиться на 1%, тоді як у 2026-му зростання буде відсутнім. Втім, середньострокові темпи економічного зростання не зазнають суттєвих змін.

### Бюджетні дефіцити та валютні резерви

– Фіскальні дефіцити переглянуто в сторону збільшення на 2026–2027 роки у зв’язку з очікуваним зростанням видатків та зниженням доходів.
– Передбачено застосування валютних резервів для стабілізації валютного ринку з метою запобігання його дестабілізації.
– Фінансування дефіциту здійснюватиметься за рахунок раніше залучених ресурсів у рамках ініціативи ERA (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine) та за рахунок розширення внутрішніх позик.
– Загальний обсяг фінансування дефіциту становитиме 165,3 млрд доларів, що на 2,4 млрд доларів перевищує попередній прогноз від березня 2025 року.

### Прогнози та механізми фінансування

– Загальний об’єм зовнішнього фінансування без урахування підтримки МВФ у період 2023–2027 років становить 139 млрд доларів.
– В межах ініціативи ERA України будуть надані кошти на суму 49,2 млрд доларів, при цьому частина траншів перенесена на 2026 рік.
– Додатково на випадок реалізації негативного сценарію зарезервовано 12,4 млрд доларів.
– Після завершення поточної програми підтримки нові зобов’язання від донорів не передбачаються; очікується, що щорічний обсяг допомоги становитиме від 5 до 12 млрд доларів.
– В умовах високої невизначеності повернення України до ринків позик очікується не раніше 2029 року, що також пов’язано з необхідністю завершення реструктуризації заборгованості.

### Офіційна позиція МВФ

Перший заступник директора-розпорядника МВФ Гіта Гопінат відзначила, що Росія продовжує завдавати українській економіці та суспільству значної шкоди. Проте завдяки виваженій економічній політиці та зовнішній підтримці вдається зберегти макроекономічну стабільність.

Вона підкреслила, що українська економіка демонструє стійкість незважаючи на удари по інфраструктурі та напружену ситуацію на ринку праці, водночас війна й надалі негативно впливає на перспективи зростання.

«Ризики залишаються надзвичайно високими, тому необхідно завчасно планувати заходи на випадок їх реалізації, що дозволить вчасно ухвалювати потрібні політичні рішення», — додала Гопінат.

Програма підтримки МВФ залишається повністю профінансованою. У базовому сценарії передбачено зовнішнє фінансування у сумі 153 млрд доларів, тоді як за песимістичним сценарієм воно становитиме 165 млрд доларів на чотири роки. Ці суми включають повне використання близько 50 млрд доларів у рамках ініціативи країн G7 – ERA (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine).

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне