Експерт у військовій галузі Валерій Романенко прокоментував дані, надані українською розвідкою, щодо кількості ракет у збройних силах РФ. За його словами, наразі Росія має сотні балістичних ракет, однак, якщо б армія агресора володіла великими запасами такої зброї, її застосування було б значно частішим. Експерт припускає, що у країни-агресора виникають труднощі з виробництвом ракет або з постачанням необхідних комплектуючих.
На телепередачі «Фабрика новин» Романенка попросили прокоментувати інформацію української розвідки про те, що РФ має понад 200 балістичних ракет, а також оцінити можливість підготовки ворогом комбінованого удару.
Військовий фахівець наголосив на розбіжностях у наявних даних:
– У середині травня Головне управління розвідки Міноборони повідомляло про запаси в кількості близько 600 балістичних ракет;
– Зараз офіційно називається цифра у 300 одиниць;
– За останні два місяці росіяни використали приблизно сотню ракет;
– Виробництво сягає близько 60 ракет на місяць.
Таким чином, за розрахунками експерта, загальна кількість наявних ракет мала бути більшою за 600 одиниць. Водночас Романенко відзначив, що поки всі ці дані є попередніми розрахунками. Він акцентував увагу на тому, що противник, маючи великі запаси, непомірковано не використовує ракетну зброю, адже лише за останній місяць було застосовано 15 ракет типу “Іскандер”.
Експерт пояснив:
– Росіяни, очевидно, стикнулися з проблемами у виробництві ракет, а також із забезпеченням комплектуючими;
– Інакше було б не логічно володіти значним запасом ракет і не використовувати їх систематично.
Крім того, Романенко прокоментував повідомлення щодо потенційної здатності російської сторони запускати до тисячі безпілотних апаратів типу «Шахед» щодня, а також здатність українських сил оборони протистояти цій загрозі.
За його словами:
– Приблизно місяць-півтора тому ГУР Міноборони повідомило, що росіяни можуть випускати 2700 «Шахедів» на місяць, а також до 2500 фальшивих цілей типу «Гербер»;
– Загальна місячна продукція таких апаратів сягає близько 5200 одиниць;
– Фактичні запуски за червень склали близько 5400 безпілотників;
– Вже на середину поточного місяця заявлено запуск близько 4000 апаратів, що свідчить про певне зростання виробництва;
– Потрібен додатковий аналіз причин цього збільшення, можливо, у зв’язку з підключенням нових виробничих потужностей або змінами у технологічних процесах заводів.
Він також наголосив, що навіть при щоденному виробництві тисячі дронів, окупанти можуть запускати їх не більше ніж три дні на місяць, оскільки «Шахеди» не утворюються самі по собі: кількість запущених дронів відповідає їх фактичній кількості.
Стосовно ефективності протидії безпілотникам, аналітик зазначив:
– Українські сили інколи в змозі збивати «Шахеди», інколи — ні;
– Проте більшість атакувальних дронів, що запускає супротивник, знищується;
– При цьому близько 50% всіх атакуваних дронів є фальшивими цілями, які українська протиповітряна оборона навчилася відрізняти від справжніх.
У додатковому контексті варто згадати коментарі інших експертів. Військово-політичний аналітик із групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко повідомив, що виробництво «Шахедів» у Росії зростає, але має суттєві особливості. Він підкреслив, що дрони Shahed-136 здебільшого виготовляються у РФ за рахунок контрабандних постачань комплектуючих, та лише частково заміщуються імпортними аналогами.
Згідно з його оцінками:
– Більше ніж 85% деталей для виробництва Shahed-136 надходять з-за кордону;
– Приблизно 65% цих комплектуючих є китайськими;
– Решту 35% Китай не може компенсувати своїм виробництвом.
У свою чергу авіаційний експерт Костянтин Криволап критикував стратегію України у боротьбі з «Шахедами». Він зауважив, що неспроможність систем ППО збивати ці дрони не пов’язана з професіоналізмом військових, а скоріше із неправильним постановленням завдань і недоліками в оснащенні підрозділів належною зброєю.
Криволап підкреслив:
– Українським військам доводиться збивати безпілотники дорогими зенітно-ракетними комплексами, кожна ракета яких коштує близько 200 тисяч доларів;
– Водночас вартість одного «Шахеда» коливається від 50 до 80 тисяч доларів, що суттєво ускладнює раціональне використання ресурсів.
Таким чином, актуальні виклики у виробництві та застосуванні ракетно-безпілотних систем суперечать активному використанню такої зброї та зумовлюють низку оперативних і стратегічних питань щодо ефективності оборонних заходів України.