На сьогоднішній день відновлення активної наступальної здатності з обох боків є малоймовірним.
У найближчі два роки слід очікувати відновлення паритету між Україною та Росією у питаннях оборони та наступальних дій на полі бою. Проте для досягнення цього необхідно виконати низку умов. Таку позицію висловив колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол України у Лондоні Валерій Залужний, повідомляє «Українська правда».
Основні чинники, які, на думку Залужного, можуть сприяти зміні ситуації, виглядають так:
-
Скорочення впливу засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) на розвідку і високоточну зброю. Це можливо здійснити шляхом переходу на альтернативні канали зв’язку та передачі даних поза межами радіоелектронного спектру електромагнітних хвиль.
-
Розвиток засобів знищення комплексів РЕБ. Хоча це не приведе до повного зникнення РЕБ з поля бою, проте значно звузить діапазон їх ефективного застосування.
-
Поява можливості фізичного знищення засобів візуальної розвідки противника, таких як безпілотні авіаційні комплекси оперативного та тактичного рівнів, а також стаціонарні оптичні спостережні системи. Цього можна досягнути завдяки використанню дронів-перехоплювачів і лазерних технологій засліплення оптики.
- Масштабування, здешевлення, а також збільшення радіусу дії та автономності високоточних засобів ураження, зокрема ударних дронів. Валерій Залужний підкреслює:
«Це дасть змогу дистанційно знищувати особовий склад, озброєння та військову техніку противника в опорних пунктах уздовж лінії бойового контакту, руйнувати логістичні ланцюги та забезпечувати ефективну логістичну блокаду, щоб поступово "вичавлювати" супротивника з районів оборони, а згодом займати фактично пусті позиції».
Водночас зараз відновлення активної наступальної спроможності обох сторін є малоймовірним, і це зумовлено двома основними чинниками:
-
Мобілізаційний потенціал. Для проведення наступальних операцій необхідні значні мобілізаційні ресурси та резерви. Однак, на думку Залужного, ні Україна, ні Росія не мають можливості розраховувати на достатні мобілізаційні запаси у короткостроковій чи довгостроковій перспективі.
- Економічні та матеріальні обмеження. В умовах паритету наступальні операції потребують накопичення і концентрації значно більших обсягів сил і засобів, ніж ті, які необхідні для ведення оборони. Обидві країни, ймовірно, зіткнуться з наростаючими економічними труднощами, що стримуватимуть їх здатність нарощувати потенціал для класичних наступальних дій як оперативного, так і стратегічного рівнів.
За даними розвідки, станом на початок липня 2025 року Росія залучила до бойових дій в Україні угруповання Збройних сил чисельністю понад 700 тисяч військовослужбовців.
Одночасно начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов відповів на запитання про можливий строк припинення вогню на фронті. Він висловив позицію, що це має статися якомога швидше, бажано задовго до кінця року.