Конфлікт в Україні: Залужний розповів, як інновації трансформують спосіб ведення бойових дій — УНІАН

Христина Левченко

13 Липня, 2025

Колишній головнокомандувач Збройних Сил України, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний вважає, що подальший характер війни буде спрямований не стільки на розширення територіальної приналежності, скільки на знищення потенціалу нації до спротиву. Про це він написав у своїй статті, яку оприлюднила Українська правда.

Варто звернути увагу на кілька ключових аспектів, які підкреслив Залужний стосовно військово-технологічної революції та її впливу на ведення війни:

– Воєнно-технологічна революція сприятиме трансформації війни у війну на виснаження, що має визначальне значення для розробки стратегії перемоги України у її конфлікті з Росією.
– Активний розвиток штучного інтелекту (ШІ) та машинного навчання призведе до зростання точності ураження цілей і можливості завдавати значних втрат меншими ресурсами. Високоточна зброя буде дешевшою за традиційні снаряди й, ймовірно, стійкою до радіоелектронних засобів протидії.
– Можливо, вперше в історії людина повністю або ж частково відійде не лише від безпосереднього керування бойовими системами, але й від процесу прийняття рішення про ураження цілей.

Залужний акцентує увагу на тому, що завдяки революції військових технологій, заснованих на безпілотних апаратах та ШІ, будуть створені безпрецедентні засоби для знищення військово-економічного потенціалу супротивника. Зокрема, мова йде про руйнування стратегічної військової та цивільної інфраструктури по всій території країни.

Серед іншого, ексголовнокомандувач підкреслив, що:

– Масовані атаки автономних роїв дешевих дронів з високою точністю та новими каналами навігації здатні знищувати не лише особовий склад, техніку і озброєння на передовій, а й критичні об’єкти економічної та соціальної інфраструктури противника.
– Розвиток технологій у поєднанні з демографічною та економічною ситуацією найближчих років формуватимуть війну на виснаження.
– Позиції сторін уздовж лінії фронту дедалі більше слугуватимуть для підтримки загальної парадигми війни на виснаження та для створення внутрішньої напруги у країні.
– Зростатимуть можливості масштабного та ефективного руйнування економічного потенціалу й систем життєзабезпечення супротивника. Разом із інформаційними операціями РФ це може призвести до переходу війни на рівень дистанційного знищення здатності країни до спротиву.

### Як протидіяти у таких умовах

Залужний підкреслює, що це супроводжуватиметься:

– Збільшенням інтенсивності атак на ключову інфраструктуру — енергетичні та транспортні вузли.
– Продовженням інформаційних операцій, які діятимуть на тлі завищених або необґрунтованих очікувань серед населення.

За його словами, стратегія війни зміниться й буде орієнтована насамперед не на завоювання територій, а на вигляд виснаження ресурсів та можливостей ворога, створення хаосу та, як наслідок, ліквідацію здатності нації до оборони.

Головна стратегія перемоги України, на думку дипломата і військового фахівця, полягатиме у:

1. Забезпеченні не лише роботи на лінії фронту.
2. Формуванні системи життєстійкості країни.
3. Розбудові асиметричних спроможностей на основі передових технологічних рішень.
4. Абсолютному контролі ситуації на полі бою.
5. Своєчасній і рішучій протидії інформаційним загрозам.

Це, за його словами, є запорукою перемоги nation.

### Новий формат війни та її технологічні особливості

Валерій Залужний зазначив, що Україна стоїть на порозі принципово нової війни, що формує нову доктрину ведення сучасних бойових дій. Ця доктрина розробляється безпосередньо на полі бою у конфлікті з Росією.

У цьому контексті варто відзначити, що:

– 1 червня СБУ провела унікальну операцію «Павутина» на території Росії, використовуючи спеціальні безпілотні летальні апарати. Ці дрони, розроблені інженерами Служби безпеки України із застосуванням сучасних передових технологій, керувалися дистанційно у режимі реального часу на значній відстані від державного кордону. Операція дозволила ефективно вражати об’єкти російської стратегічної авіації, обходячи системи протидії ворога.
– Колишній співробітник СБУ та військовий експерт Іван Ступак вважає, що Росія може створювати аналогічні системи «Павутини» для протидії Україні, адже обидві сторони переймають досвід одна одної. Він наголошує на необхідності вже зараз розробляти «антидот» проти таких загроз.
– За прогнозом волонтерки Марії Берлінської, уже до 2026 року в Росії можуть з’явитися дрони, які перевершуватимуть за небезпекою «Шахеди». Вони зможуть цілодобово вести пошук людей у містах України.
– Контрзаходи на цей виклик існують і включають:
– автоматичні турелі;
– зенітні дрони;
– електромагнітні та лазерні системи.

Однак, за словами Берлінської, важливо, щоб як центральна, так і місцева влада активно шукали й впроваджували відповідні рішення для забезпечення захисту населення.

Для отримання додаткової інформації та інших новин, які можуть бути вам цікаві, рекомендуємо стежити за оновленнями в офіційних джерелах.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар