Про призупинення постачання озброєння з боку США
Оголошення про тимчасове припинення постачання зброї з боку Сполучених Штатів не стало несподіванкою. Дональд Трамп неодноразово заявляв, що в США вичерпуються запаси боєприпасів, які нібито направляються до певної країни — з очевидним натяком на Україну. Він наголошував, що уряд має взяти курс на те, щоб забезпечити власні потреби першочергово. Саме таку позицію в ефірі Громадського радіо озвучив політолог та експерт із міжнародних відносин Максим Несвітайлов.
Він підкреслив, що подібні аргументи здаються доволі безглуздими, якщо врахувати оборонний бюджет США, який становить близько 850 мільярдів доларів на рік і незабаром може сягнути одного трильйона. Тож розмови про брак озброєння в країні, яка не веде активних бойових дій, викликають здивування.
«Це — інструмент тиску на Україну. Багато хто помилково вважає Трампа непередбачуваним через те, що його висловлювання часто розходяться від коментаря до коментаря. Проте у своїх діях він послідовний. Він прагне налагодити конструктивний діалог із Володимиром Путіним і російським керівництвом, водночас чинячи тиск на Україну. Протягом усього цього часу не було серйозного тиску на Росію», — зауважив експерт.
Він також звернув увагу на неабиякий резонанс навколо заяви сенатора Ліндсі Грема, який повідомив, що під час гри в гольф з Трампом було домовлено про запровадження нових санкцій. Проте того ж дня угорський уряд оголосив, що США зняли санкції з підприємства «Росатом», яке буде займатися будівництвом і експлуатацією атомної електростанції в Угорщині.
Таким чином, маємо декларативні обіцянки та реальні кроки, що свідчать про скасування санкцій по відношенню до РФ і обмеження постачання озброєння для України. І це без урахування додаткових обіцянок щодо надання зброї та боєприпасів, які також звучали від Трампа у розмитій формі.
Я розглядаю це як знак тиску, адже розумні інструменти впливу в США майже вичерпані. Україна погодилася на всі умови: безумовне припинення вогню? Згодні. На відміну від Росії, яка вимагає фактичної капітуляції України, наші пропозиції є адекватними і раціональними», — підсумував Максим Несвітайлов.
Читайте також: Трамп — це президент «двох тижнів» — Володимир Огризко
Чи становить загрозу виведення американських військових з Європи?
На думку Максима Несвітайлова, виведення збройних сил США з Європейського Союзу не становить реальної загрози для регіону, а погоджено розглядається як відкриття нових можливостей для європейських країн, які сприймають такі дії як сигнал ненадійності американського партнера. Аргументи базуються на тому, що США нерідко не дотримуються укладених угод і час від часу заморожують військову допомогу. Зокрема, йдеться про боєприпаси, які вже мали бути поставлені Україні та які зберігалися, зокрема, у Польщі, з відповідними контрактами, які були раніше затверджені.
«Варто зазначити, що такі події не відбуваються безконтекстно. Був створений формат «Рамштайн», який існує й досі, хоч і змінився. Партнери тоді збиралися і ділилися між собою відповідальністю й ресурсами — хто і що може надати Україні. Тепер США відмовляються надавати ту допомогу, яка була передбачена. Це не лише брехня українській стороні, а й нашим міжнародним союзникам, адже це колективна домовленість, яку порушують», — зауважив політолог.
Експерт також виокремив, що основною і найвагомішою функцією американської військової присутності в Європі було розміщення ядерної зброї, що формувало так звану ядерну парасольку безпеки.
«Втім зараз відкривається перспектива для розвитку власних оборонних проєктів європейських країн. Зокрема, ведуться обережні перемовини щодо створення спільної ядерної програми, у якій Німеччина могла б брати участь. Хоча формат цього проєкту ще не визначений, це є серйозним кроком. За наявності ядерного потенціалу у Британії та Франції, вони здатні масштабувати цей проект.
США ж не можуть швидко вивести свої війська — навіть тривале виведення з Афганістану планувалося і реалізовувалося протягом трьох років. У Європі функціонує численна мережа баз, де зберігається ядерна зброя. Для бюрократичного оформлення і фізичного вивезення військ потрібні роки. Саме тому це забезпечує європейцям велику можливість зміцнити власний суверенітет і обороноздатність», — пояснив Несвітайлов.
Читайте також: Лідери НАТО знайшли спосіб політичного впливу на Трампа — політолог
Про підтримку Росії з боку Китаю
Китайська народна республіка офіційно заявила, що не допустить поразки Росії у війні. Максим Несвітайлов відзначає, що ця заява є позитивною зміною в риториці КНР, оскільки раніше Пекін виступав із подібними меседжами переважно на користь України.
«Раніше звучало, що Україна не має програти, а Росія не може перемогти. Зараз же Пекін закликає до пошуку вирішення конфлікту. Це надихає, адже довгий час не було сигналів про можливу поразку Росії у війні.
Китай прагне завершення війни на умовах, вигідних Росії, оскільки такий сценарій створить прецедент. КНР виступає найбільшим бенефіціаром цього конфлікту, насолоджуючись його тривалістю. Вони спостерігають за зростаючою залежністю Росії від себе, посиленням власного впливу. Якщо війна завершиться з фіксацією окупації територій за РФ, це стане надзвичайно значущим прецедентом.
Таким чином, Китай зможе суттєво розширити свій вплив у регіоні, що стосується не лише Тайваню, а й загалом Південнокитайського моря», — наголосив експерт.
Слухайте та дивіться також: Портников: Перемовини між Росією та Україною не відбуваються
Китай спостерігає за складною ситуацією в США
Поки Росія веде повномасштабний наступ, а у регіоні Близького Сходу зберігається напруга, Сполучені Штати стикаються з обмеженими людськими та політичними ресурсами, що унеможливлює одночасне вирішення кількох криз та ефективний контроль за кількома регіонами. Такий погляд висловив Максим Несвітайлов.
Він додав, що у команді Дональда Трампа професійними та багатозадачними фахівцями є лише сенатор Марко Рубіо, у той час як більшість інших посадовців не спроможні ефективно управляти кількома процесами одночасно, що викликає кадрову кризу.
«Ще раніше в США жартували щодо кадрових проблем в українській владній команді, де на посади призначали сумнівних кандидатів. Сьогодні ж у Міністерстві оборони США призначають надзвичайно молодих і недосвідчених людей без відповідної освіти, що викликає критику і сумніви в професійності адміністрації.
Китай уважно стежить за цими процесами, розуміючи, що найкращий спосіб гарантувати власну безпеку — це вичерпати час і ресурси США. Йому вигідно, щоб війна в Україні тривала, що дозволяє Штатам розпорошувати свою увагу і ресурси. Потрібно посилення тарифних конфліктів між США і Канадою, Мексикою, Європейським Союзом.
Якщо ж конфлікт в Україні завершиться, ситуація на Близькому Сході стабілізується, а Трамп домовиться про тарифи з Європою, тоді увага США повністю переміститься на Китай. В Америці сильне антикитайське крило, і Рубіо називав Китай головним ворогом», — зазначив експерт.
Він наголосив, що Китай усвідомлює тактику США викликати відволікання Росії, тому продовжує підтримувати Москву настільки, щоб війна тривала, не даючи при цьому можливості Росії досягти вирішальної перемоги.
«Китайці в деякій мірі повторюють стратегію США щодо підтримки України, надаючи Росії стільки ресурсів, щоб вона могла продовжувати війну, але не настільки, щоб переломити хід бойових дій.
Вони не зацікавлені в тому, щоб Росія розпочала війну з Європою після можливої перемоги. Їм вигідний контрольований конфлікт у регіоні, що забезпечує їм важіль впливу при торгівлі з Європою», — підсумував Максим Несвітайлов.
Дивіться і слухайте також: Україна вступає у Євросоюз минулого — Євген Глібовицький
Про визнання одностатевих шлюбів в Україні
3 липня Деснянський районний суд Києва офіційно визнав існування фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками — першим секретарем Посольства України в Ізраїлі Зоряном Кісем і його партнером, громадським активістом Тимуром Левчуком.
«Повномасштабне вторгнення значно ускладнило становище ЛГБТ-спільноти, проте в той же час активізувало увагу до цієї проблеми. Визнання цивільного партнерства — це пріоритет, до якого рано чи пізно нам слід прийти, не обов’язково лише у контексті одностатевих стосунків. Факт цивільного оформлення таких відносин є правильним кроком на шляху до толерантності та цивілізованості.
Вважаю, що українське суспільство є значно більш відкритим і толерантним до цього питання, ніж воно само собі уявляє», — прокоментував Максим Несвітайлов.
27 червня на платформі Netflix вийшов фінальний сезон популярного серіалу «Гра в кальмара». Українці одразу ж активно відреагували, створивши численні меми на цю тему.
Максим Несвітайлов відзначив, що в Україні «Гра в кальмара» сприймається здебільшого як комедійний продукт. Якщо у світі ж серіал розглядають як глибокий соціальний коментар, що торкається людських переживань і викликає страх, то для українського глядача це здається буденною реальністю.
Слухайте і дивіться також: «Треба бити першими». Олег Саакян про війну, безпілотники та провал ФСБ
Додаткова інформація щодо призупинення військової допомоги
Рішення про тимчасове призупинення американської військової допомоги Україні було ініційоване міністром оборони США Пітом Гегсетом. Це рішення викликало здивування серед співробітників Державного департаменту та частини американських конгресменів.
Усе почалося з наказу Піта Гегсета до Об’єднаного штабу Пентагону провести ревізію запасів усіх боєприпасів. За результатами оцінювання було виявлено, що деякі запаси високоточних снарядів перебувають на низькому рівні. Проте штаб дійшов висновку, що подальше надання допомоги Україні не вплине на бойову готовність американських військ.
Незважаючи на це, міністр оборони ухвалив одноосібне рішення припинити допомогу. Слід зазначити, що подібні заходи він уже застосовував у лютому та травні, але тоді його рішення швидко скасовували.
2 липня Білий дім офіційно повідомив про припинення поставок окремих видів озброєння, пообіцяних Україні урядом Байдена для ведення бойових дій з Росією. Це стало наслідком повідомлень Пентагону про значне зменшення запасів американської зброї.
Речниця Білого дому Анна Келлі пояснила, що перегляд військової підтримки, який провело Міністерство оборони США, привів до рішення «ставити інтереси Америки на перше місце». Проте Вашингтон не повідомив, постачання яких саме систем озброєнь було призупинено.
За інформацією медіа, йдеться про призупинення постачання десятків ракет-перехоплювачів для систем протиповітряної оборони Patriot, кількох десятків переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, високоточних артилерійських снарядів, понад 100 ракет Hellfire, а також ракет AIM. Частина цієї зброї вже була розташована в Польщі у рамках діючих контрактів.
Громадське радіо потребує підтримки для свого подальшого функціонування. Допомогти ви можете, підтримавши нашу діяльність:
При передруку матеріалів із сайту hromadske.radio обов’язковим є розміщення гіперпосилання на оригінал та зазначення повної назви ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання і назва мають розміщуватися не нижче другого абзацу тексту.