Київські посадовці були поінформовані про небезпечний стан метро — Суспільне Київ

Христина Левченко

13 Липня, 2025

Посадові особи Київського метрополітену, ймовірно, були поінформовані про аварійний стан тунелю «синьої» гілки метро, що згодом спровокувало його підтоплення та тимчасове закриття у грудні 2023 року. Про це повідомив генеральний прокурор Руслан Кравченко на своїх сторінках у соціальних мережах.

Він оприлюднив відеозаписи бесід між колишнім керівником комунального підприємства «Київський метрополітен» Віктором Брагінським і головним інженером Віктором Вигівським, яких наразі підозрюють у службовій недбалості. Ці розмови датуються 4, 6 та 7 грудня 2023 року, безпосередньо перед закриттям частини «синьої» лінії метро.

За словами Кравченка, записи свідчать про обізнаність керівників метрополітену щодо аварійного стану тунелю між станціями «Деміївська» та «Либідська», а також про наявність надзвичайної ситуації, здатної призвести до серйозних наслідків. Зокрема, розмови свідчать про можливе ігнорування службовими особами необхідних заходів щодо запобігання надзвичайній події, зокрема відсутність цілодобового моніторингу технічного стану тунелів. За версією прокуратури, сама аварійна ситуація систематично замовчувалася.

10 липня 2024 року Національна поліція повідомила, що директор Департаменту транспортної інфраструктури Київської міської державної адміністрації Руслан Кандибор отримав підозру у службовій недбалості, що призвела до руйнування тунелю метро між станціями «Деміївська» та «Либідська» у грудні 2023 року.

Правоохоронці встановили, що посадовець не здійснював належний контроль над діяльністю столичних підприємств, які перебувають під його керівництвом. Крім того, він не брав участі у розгляді питань, пов’язаних із виникненням надзвичайних ситуацій, що згодом стало причиною тимчасового закриття ділянки метро. Закриття станцій та організація паралельних маршрутів наземного транспорту спричинили витрати бюджету міста понад 164 мільйони гривень, про що зазначають у поліції.

Щодо підтоплення тунелю київського метро відомо таке:

– Перегінні тунелі між станціями «Деміївська» та «Либідська» Оболонсько-Теремківської лінії метрополітену були введені в експлуатацію у грудні 2010 року.

– 8 грудня 2023 року у Києві було тимчасово закрито кілька станцій метро через терміновий ремонт аварійного тунелю між «Деміївською» та «Либідською». Поїзди курсували лише від станції «Героїв Дніпра» до «Либідської».

– Попередньою причиною закриття називали розгерметизацію тунелю та появу тріщин у його стінках. Київська міська прокуратура почала досудове розслідування в рамках справи про підтоплення підземки.

– З моменту закриття станцій, між «Теремками» та «Либідською» було організовано рух наземного транспорту, що дублював маршрути закритих станцій метро.

– 9 грудня Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій дозволила використовувати як укриття станції та вестибюлі закритої ділянки столичного метрополітену.

– З 13 грудня 2023 року у метрому запровадили «човниковий» рух поїздів між станціями «Теремки» та «Деміївська».

– 14 грудня Київська міська рада проголосувала за запровадження компенсації для пасажирів метро, аби вони не переплачували за вимушені пересадки через закриття станцій. З 18 грудня було впроваджено механізм відшкодування «зайвих» поїздок.

За словами міського голови Києва Віталія Кличка, аварійна ситуація виникла через недотримання технологічних норм під час будівництва перегону понад 15 років тому.

23 липня 2024 року двом керівникам КП «Київський метрополітен» було повідомлено про підозру у службовій недбалості. Правоохоронці стверджують, що посадові особи не проводили регулярне обстеження технічного стану тунелю між «Деміївською» та «Либідською», що спричинило потрапляння води і подальше підтоплення перегону. У самому метрополітені ці звинувачення заперечують.

25 липня суд обрав запобіжні заходи:

1. Виконувачеві обов’язків начальника і головному інженеру КП «Київський метрополітен» Віктору Вигівському — цілодобовий домашній арешт.

2. Начальнику служби колії, тунельних споруд і будівель столичного метрополітену Володимиру Сидоренку також було обрано цілодобовий домашній арешт.

12 вересня 2024 року було відновлено повноцінний рух поїздів «синьою» лінією столичного метро після закінчення дев’ятимісячного ремонту тунелю.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар