На четвертому році повномасштабного військового вторгнення в Україну ринок праці зазнав істотних трансформацій. Змінилися як рівні заробітної плати, так і структура зайнятості, зокрема помітно зросла кількість жінок на робочих місцях, які раніше вважалися типовими для чоловіків. Аналітики платформи OLX Робота провели дослідження, яке дозволило отримати актуальну картину тенденцій і викликів, з якими нині стикаються українські працівники, зокрема жіноча частина населення.
Згідно з результатами опитування:
– 53% працівників отримують зарплату нижчу за 15 тисяч гривень на місяць, що принаймні на чверть менше за середній рівень по країні. У червні 2025 року середня зарплата становила 24 609 грн.
– 31% заробляють у діапазоні від 15 до 30 тисяч гривень.
– 10% отримують від 30 до 50 тисяч гривень.
– Лише 6% мають дохід, що перевищує 50 тисяч гривень.
Водночас відзначається збільшення частки жінок, які працюють у сферах, традиційно вважаються «чоловічими». За даними дослідження, 21% респондентів відзначили суттєве зростання присутності жінок у цих галузях, ще 16% — помітили незначні зміни.
Серед основних напрямків, де у 2025 році найбільше жінок почали працювати, виділяються:
– логістика та транспорт — 42%,
– сфера безпеки та оборони — 32%,
– керівні посади в бізнесі — 29%,
– інформаційні технології — 28%,
– будівництво — 19%.
Причинами таких змін називають дефіцит кадрів та зміну пріоритетів через воєнний стан. Зокрема, понад 30% роботодавців почали активніше працевлаштовувати жінок саме через відчутну нестачу працівників, а 48% опитаних зазначили, що компанії адаптували свої підходи до кадрової політики під впливом нових соціально-економічних реалій.
Проте, незважаючи на розширення професійних можливостей для жінок, вони і надалі стикаються з низкою значних труднощів:
– найгостріша — низький рівень оплати праці, який відзначили 52% респонденток;
– 43% опитаних скаржаться на труднощі у поєднанні роботи з сімейними обов’язками, зумовлені, зокрема, недостатнім впровадженням гнучкого графіка, про що повідомили 32%;
– 34% жінок відзначають упереджене ставлення з боку роботодавців;
– 23% відчувають брак впевненості у власних силах.
Також проблема недостатньої підтримки на робочих місцях залишається актуальною: лише 9% жінок відзначили, що вони реально відчувають підтримку роботодавців, 28% повідомили про формальну підтримку, а 36% не змогли чітко відповісти на це питання.
Щодо майбутніх змін та шляхів удосконалення становища жінок на ринку праці, більшість опитаних вважають пріоритетними такі кроки:
1. Впровадження гнучкого робочого графіка — 42%.
2. Запуск державних і бізнес-програм підтримки — 25%.
3. Створення доступу до освітніх ініціатив і професійного розвитку — 14%.
Ці заходи, на думку респондентів, допоможуть зменшити наявні бар’єри та сприятимуть підвищенню рівня зайнятості й добробуту жінок у різних галузях економіки.