Очільник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Ї під час розмови з головою дипломатії Європейського Союзу Каї Каллас заявив, що його країна не може допустити поразки Росії у війні в Україні. Водночас Китай прагне зберегти економічні взаємини з Європою. Чи вдасться це досягти?
### Повзуча експансія
У грудні 1944 року двоє дипломатів не могли серйозно стверджувати, що вони не можуть дозволити поразки США, СРСР чи Великобританії від Німеччини, зазначив ізраїльський військовий аналітик Ігаль Левін на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, дисбаланс сил був настільки величезним, що перемога над німецькими та японськими військами була лише питанням часу і ресурсів, які будуть витрачені, а не відкритим або сумнівним питанням.
Проте логіка відвертого визнання глави китайської дипломатії є зрозумілою: Китай не може дозволити Росії зазнати поразки, оскільки, на думку КНР, це призведе до зміни геополітичного балансу і надасть Сполученим Штатам можливість повністю переорієнтуватися на протистояння з Китаєм у політико-економічній сфері, підкреслив у ефірі 24 каналу політолог Ігор Рейтерович.
Додатково, Пекіну вигідна тривала війна, оскільки він використовує Росію у власних інтересах, зауважив експерт.
З іншого боку, за словами Ван Ї, це може бути прихованою пропозицією для ЄС: Росія може все ж зазнати поразки, але Китай хоче отримати щось натомість.
> «Наприклад, це може бути нормалізація дипломатичних відносин з Європейським Союзом, розширення присутності китайської продукції на ринках ЄС натомість заміщення американських товарів та багато іншого. Реакція ЄС на це питання поки що невідома», — наголосив політолог.
Водночас Надзвичайний і Повноважний Посол, доктор фізико-математичних наук, заслужений економіст України, старший радник компанії Nihan Cyber Security Corporation і запрошений професор Temple University Сергій Корсунський вважає заяву Ван Ї шокуючою для України, проте стверджує, що вона є простим визнанням давно сформованої зовнішньої політики Китаю, яку його представники вже не приховують.
> «Я неодноразово зазначав у подібному контексті, що Китай не може допустити зміни режиму в Росії та появи на 3200-кілометровому кордоні демократичної держави, орієнтованої на Захід, адже це становить безпосередню загрозу для китайського політичного устрою», — заявив Корсунський на каналі NEMYRIALIVE.
Поразка Росії також означатиме припинення надій Пекіна на повернення історичних китайських територій, які колись були відторгнуті за часів Сталіна, додав експерт.
Варто відзначити, що на сучасних китайських картах східні російські землі вже давно відображені як китайські. Назви міст, включно з Владивостоком та Благовіщенськом, на цих картах подані китайською мовою. Тож сумнівів у тому, що Китай має намір їх повернути, не виникає. Однак традиційний Китай мислить в масштабах тисячоліть, тому поспішають не вони.
> «У чому сенс розв’язувати війну, якщо у кожній місцевій адміністрації, в усіх цих містах, де проживають росіяни, які вже відходять від традиційних цінностей, Китай активно розвиває сільське господарство, скуповує ресурси, змішується через шлюби з місцевим населенням, надає громадянство, просувається у владні структури? Іншими словами, відбувається повзуча експансія, і це — беззаперечний факт», — констатував Корсунський.
За його словами, ще до війни російські журналісти намагалися провести розслідування китайської експансії на російський Далекий Схід, але це не викликало особливого резонансу. Заява Ван Ї ж спричинила значний суспільний резонанс.
> «Власне, те, що сказав Ван Ї, — це, можливо, вияв його втоми від постійних критичних зауважень з боку європейців, котрі відчувають особливу напругу через розв’язану війну і розуміють, що вже не можуть розраховувати на допомогу з Америки і повинні діяти самостійно. Вони сподівалися, що Китай, як найбільший ринок і ключовий партнер, буде прислуховуватися до їхніх інтересів. Однак наразі видно, що це не так», — додав він.
### Але до чого тут штучний інтелект?
Відомий афоризм “Схід — справа тонка” знову має підтвердження. У суботу, 5 липня, після переговорів із французьким колегою Жаном-Ноелем Барро у Парижі, Ван Ї заявив на брифінгу, що Китай готовий співпрацювати з Францією для політичного врегулювання так званої “української кризи” — назва, якою у КНР позначають повномасштабну війну Росії проти України.
Проте справжньою метою європейського турне Ван Ї, судячи з усього, було зовсім інше. Під час візиту до Парижа він оголосив про готовність Китаю розвивати співпрацю з Францією у багатьох сферах:
– атомна енергетика;
– авіація;
– штучний інтелект (ШІ);
– зелена енергетика;
– біотехнології.
Про це повідомляє Bloomberg.
Разом із поступовою експансією на східні території Росії та створенням зони впливу у Центральній Азії — своєрідній “м’якій підлозі” РФ — це є частиною стратегії Китаю для здобуття економічної та технологічної переваги над США. Раніше Сполучені Штати світу забезпечили домінування через створення МВФ, Світового банку та статус долара як резервної валюти, підкреслює Сергій Корсунський.
Китайом було спробовано протиставити цим механізмам проекти БРІКС і ШОС, однак вони не досягли очікуваних успіхів, що й пояснює відмову Сі Цзіньпіна відвідати останній саміт БРІКС у Бразилії.
На думку експерта, Китай зрештою усвідомив безперспективність цих зусиль і вважає, що Росія — це “жорстокі вбивці”, які ігнорують усі попередження і рухаються у напрямку самознищення.
> «Уряд КНР розуміє, що економічна ситуація у Росії погіршується. У період, коли Трамп намагається повернути США до позицій світового лідера, саме час “захопити” цю можливість. Але замість підтримки Китай отримує від РФ лише безглуздя — вбивства фермерів у Херсонській області, переслідування дронів і так далі», — підкреслює експерт.
Велика війна у Європі не є вигідною Китаю, як і поразка Володимира Путіна. Тому Китай волів би бачити припинення вогню, яке активно просуває президент США Дональд Трамп.
У той же час КНР інтенсивно розвиває власні інноваційні проєкти:
– розробляє цифровий юань для полегшення валютних трансакцій;
– створює власний штучний інтелект із наміром відкрито опублікувати його код (Open Code), що може стати викликом безпеці через загрози промислового шпигунства.
Це є ще одним поясненням, чому Китай міцно тримається за Росію, зазначає Корсунський. Він нагадує, що штучний інтелект не здатен функціонувати без великих обсягів даних — для нього вони є таким собі «хлібом». Збір і зберігання даних вимагають відповіних центрів і банків інформації, що потребують величезної кількості енергії.
> «Наприклад, в це інвестують такі компанії, як OpenAI і Microsoft, будуючи великі бази даних в Об’єднаних Арабських Еміратах. Для ефективної роботи таких систем поруч необхідно зводити атомні електростанції, адже енергоспоживання ШІ на обіцяних рівнях буде сягати гіга ватів. Звідки брати таку енергію? Від атомних станцій», — зазначив він.
Відомо, що РФ володіє технологіями побудови атомних електростанцій, а діяльність Росатома, на який санкції не поширені, продовжує бути активною.
Крім цього, Китай активно скуповує вугілля по всьому світу та готовий підтримувати дружні відносини з Росією, щоб продовжувати імпорт нафти, що є ключовим для розвитку його технології штучного інтелекту.
У цьому контексті стає зрозумілішою позиція Пекіна щодо війни між Росією та Україною. Залишається питання: чи усвідомлюють це у Європі, чи знову дадуть змогу “відкрити ворота” непроханим гравцям?
Автор: Ірина Носальська