на одне життя – три загибелі

Христина Левченко

18 Липня, 2025

За перше півріччя поточного року в Україні народилося більше ніж 86 тисяч осіб, тоді як кількість померлих перевищила 249 тисяч. Про це свідчать дані, оприлюднені сервісом Опендатабот.

Аналітики відзначають, що народжуваність у період війни дещо стабілізувалась: порівняно з аналогічним періодом минулого року, коли було зафіксовано понад 87 тисяч новонароджених, показники залишаються майже незмінними, на основі інформації Мін’юсту.

Однак загальна тенденція продовжує залишатися тривожною, адже за останні десять років рівень народжуваності знизився у 2,2 раза. Так, якщо у 2016 році в середньому на місяць з’являлося на світ близько 32 тисяч малюків, то цього року цей показник становить лише 14 тисяч.

Дослідники зауважують:

– Нині на кожного новонародженого припадає троє померлих. Цей співвідношення залишається стабільним протягом останніх п’яти років.
– Внаслідок цього чисельність населення України щороку зменшується більш ніж на 300 тисяч осіб.
– Для порівняння, у 2016 році на одного немовляти припадало дві смерті.

Щодо регіональних особливостей народжуваності та смертності:

– Найвищі показники народжуваності традиційно зафіксовано у Києві — майже 10 тисяч народжень.
– Найгірша ситуація спостерігається на Дніпропетровщині, де зареєстровано 6,6 тисяч новонароджених та понад 27 тисяч померлих. Цей регіон лідирує за кількістю смертей: кожна дев’ята смерть в Україні припадає саме на нього.
– Львівщина є одним із лідерів за кількістю народжень, з показником понад 8 тисяч осіб за поточний рік.
– Київська та Львівська області також зафіксували незначне зростання народжуваності — відповідно на 6% та 5%.
– Волинська область є ще одним регіоном із позитивною динамікою, де кількість новонароджених зросла на 6%.

Ілюстративне фото: Claire Harbage / NPR

Погіршення демографічної ситуації, яке виявляється у зростанні смертності та зниженні народжуваності, пов’язано з антитерористичними діями поблизу фронтових ліній. Зокрема:

1. У Донецькій області рівень народжень за рік скоротився майже вдвічі (–47%).
2. У Херсонській області цей спад становить 11%.
3. У Чернігівській області зафіксовано зменшення на 10%.

Повномасштабна війна стала каталізатором розвитку репродуктивних технологій, які нині є одним із пріоритетних напрямків системи охорони здоров’я в Україні. Уже минулого року було ухвалено рішення про державне фінансування лікування безпліддя. Відомо про кілька випадків, коли українські родини скористалися цією підтримкою: серед них — пара вчителів зі Львівської області та вдова військового, який загинув у зоні бойових дій.

За прогнозами, через війну населення України може зменшитися на 5 мільйонів осіб до 2030 року та сягнути близько 22 мільйонів до кінця століття.

Крім того, фахівці припускають, що через кілька років чисельність пенсіонерів перевищить кількість працівників. У зв’язку з цим урядом розроблена стратегія активного довголіття, метою якої є залучення літніх людей до економічного та суспільного життя країни.

Фотографія обкладинки: Bulent Kilic / AFP

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар