На території регіону помічають нашестя сарани, повідомляють мешканці сіл — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

23 Липня, 2025

Єгипетську сарану, яка протягом останнього тижня була зафіксована на Запоріжжі, виявлено також на території Дніпропетровської області. Комахи були помічені у селах, розташованих поблизу колишнього Каховського водосховища та на межі з Запорізькою областю. За словами місцевого мешканця Віталія, наразі знаходять лише поодинокі екземпляри шкідників.

Еколог Артем Павличенко пояснив, що сарана могла розвинутися на дні колишнього Каховського водосховища, оскільки через бойові дії ці території не були своєчасно оброблені. У матеріалі Суспільного пояснюється, чому саме цьогоріч відбулося таке нашестя сарани і як уберегти городи від шкоди, завданої комахами.

Заполонивши Запоріжжя та навколишні села, єгипетська сарана утворила в небі над містом численні скупчення, що вже загрожують і Дніпропетровщині, говорить Артем Павличенко. У селах на межі двох областей фіксують справжню навалу сарани.

Місцева мешканка Ірина відзначає:

– «Для мене це — жах. Дивишся, як вони летять, і не знаєш, чи впадуть саме на тебе, чи полетять далі. Вони дуже полюбляють очерет. У мене в очереті їх повно — повністю з’їли рослини.»

Сарана мігрує з городів на кущі й бур’яни, утворюючи справжні хмари шкідників. Жінка Ольга, яка має 83 роки, зізнається:

– «Я ніколи в житті не бачила такої кількості саранчі. Коли вона прийшла, подумала: “Вони мене обсядуть і навіть у сумку лізтимуть”».

Жителька села Валентина поспішно викопує городину, намагаючись врятувати врожай до того, як його знищить сарана. Вона розповідає:

– «Збираю поки що огірки, моркву, цибулю, картоплю. Дуже хотілося б, щоб шкідників не було. І цікаво, звідки вони з’явилися».

На власній ділянці сарану вже помітив і Віталій — місцевий житель села Дніпропетровщини. Втім, наразі це поодинокі випадки, проте він побоюється, що комахи можуть почастішати:

– «Сарана з’їсть усе – і дерева, і листя. Це справжня катастрофа, епідемія».

Жителька Наталя не бачить сенсу в хімічній обробці:

– «Це жах. Але навіщо потім їсти овочі й фрукти з хімікатами, продавати їх? Це ж отруєння людей».

За словами еколога Артема Павличенка, таке масове нашестя сарани на території України спостерігається вперше. Основними чинниками він називає:

1. Посуху.
2. Спекотну погоду.
3. Неможливість провести обробку територій через бойові дії.

Також Павличенко зазначає, що сприятливі умови для розмноження сарани утворилися на місці колишнього Каховського водосховища через його обміління та густу рослинність. Комахи можуть розвиватися дуже швидко — кількість їх може сягати мільйонів.

– «Деякі землі є частково неконтрольованими, тож там складно проводити превентивні заходи. Сарана великого розміру і твердих панцирів, тому не всі птахи здатні їх поїдати», — додає еколог.

Дорослі крилаті саранові здатні за добу мігрувати на сотні кілометрів і перелітати через водойми. По дорозі вони знищують будь-які зелені насадження. Нашестя може тривати аж до початку осені.

Артем Павличенко конкретизує їхні харчові вподобання:

– «Сарана найбільше полюбляє злакові культури, соняшник, сою, бобові. Головним фактором є соковитість рослин. Вони можуть поїдати все, що має соковиту структуру. Іноді вони поїдають навіть листя деревних рослин. Якщо листя твердне і містить мало вологи, сарана шукає іншу їжу».

На сьогодні сарану на території Дніпропетровської області здебільшого спостерігають на неораних землях, у балках і поблизу водойм. Фахівці закликають аграріїв та місцевих жителів уважно спостерігати за розповсюдженням шкідників і, за потреби, застосовувати хімічні засоби боротьби.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар