НАТО слід розуміти, що ключовим фактором у сучасній війні є дрони, а не танки.

Христина Левченко

23 Липня, 2025

У інтерв’ю агентству Укрінформ експерт кардинально охарактеризував сучасні виклики, з якими стикаються армії світу під час війни в Україні. За його словами, усі військові сили планети пильно відстежують перебіг збройного конфлікту, намагаючись винести уроки для власної оборонної стратегії.

Він наголосив на складності модернізації НАТО, що полягає в стрімкій зміні технологій у цій війні. Через це масштабні інвестиції у озброєння можуть втрачати свою актуальність, оскільки нові зразки зброї можуть застаріти ще до введення в експлуатацію.

Ларсон підкреслив критичну роль безпілотних літальних апаратів (дронів) у сучасних бойових діях:

  • Військові відомства, аналітики та зацікавлені громадяни у світі погоджуються, що дрони є ключовим чинником перемоги на сучасному полі бою.
  • Визначальний фактор сучасної війни – це саме дрони, а не традиційна бронетехніка, зокрема танки.

При цьому експерт звернув увагу на те, що процеси закупівель у секторі оборони США та НАТО поки що орієнтовані на моделі ведення війн минулого, що не забезпечує ефективну протидію адаптивним і інноваційним опонентам, зокрема Росії та Китаю.

Ларсон також поділився враженнями від участі у міжнародній конференції Drone Summit у Латвії в червні. Там він заявив, що просто збільшувати оборонні бюджети недостатньо для протистояння загрозам, які несуть із собою авторитарні режими. За його словами, західним країнам слід розробити та впровадити:

  1. Правові механізми.
  2. Економічні стимули.
  3. Соціальні умови здатні заохочувати місцевих підприємців до створення підприємств подвійного призначення, які оперативно можуть переорієнтуватися на військову підтримку за нагальної потреби.

Щодо підготовки силових структур Сполучених Штатів до майбутніх викликів, Ларсон констатував їхню недостатню готовність «до практично неминучих кримінальних або терористичних атак із використанням дронів».

Відповідаючи на повідомлення про можливе укладання так званої «мегаугоди» між президентами США Дональдом Трампом та України Володимиром Зеленським, за якою Сполучені Штати мають закупити українські бойові безпілотні літальні апарати, експерт прокоментував:

  • Така угода була б взаємовигідною в контексті національної безпеки США та зміцнення оборонного потенціалу України.

Ларсон наголосив, що українська безпілотна індустрія є предметом гордості громадян країни. Він зазначив, що Україна хотіла б експортувати надлишкові виробничі потужності дронів для підтримки економіки та фінансування компаній, які створюють БПЛА для потреб оборони.

Експерт також припустив можливість обміну українських безпілотників на американські озброєння, що недоступні іншим партнерам НАТО:

  • ракети Patriot,
  • бойові системи HIMARS,
  • запчастини до винищувачів F-16,
  • а також, можливо, крилаті ракети Tomahawk.

Як повідомляло агентство Укрінформ, Президент США Дональд Трамп та Президент України Володимир Зеленський ведуть переговори щодо великих домовленостей, у рамках яких американська сторона придбає українські бойові безпілотники, випробувані на полі бою, в обмін на згоду України закуповувати в США певні озброєння.

Фото надане Карлом Ларсоном

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар