Науковці з Чехії та США створюють кінострічку про події Першої світової війни у Франківському регіоні

Христина Левченко

5 Липня, 2025

Документальний фільм, присвячений подіям Першої світової війни, створюють на Івано-Франківщині науковці з Чехії та Сполучених Штатів Америки. Їм у цій роботі допомагають дослідники комунального підприємства «Пам’ять». Головна сюжетна лінія стрічки розповідає історію двох братів-солдатів, місця загибелі яких вдалося встановити.

Про це Суспільному повідомив директор КП «Пам’ять» Василь Тимків. За його словами, у центрі фільму — життєві долі двох рідних братів, які за походженням є німцями, але народилися на території Австро-Угорської імперії, що нині входить до складу Чехії.

– Один із братів загинув у селі Старуня на Івано-Франківщині;
– Інший — у Заліщиках Тернопільської області.

Обидва полягли в боях 1915 року під час Першої світової війни, — зазначив Василь Тимків.

Дослідник Радім Капавік із Чехії, який роками вивчає історію Першої світової війни з особливим акцентом на військові дії в Івано-Франківській області, передає колегам із КП «Пам’ять» архівні документи, знайдені в європейських архівах.

Важливість цих матеріалів пояснюється тим, що деякі полки були наполовину сформовані з українців та словаків. Завдяки інформації з архівів чеських колег вдалося ідентифікувати ряд поховань українців часів Першої світової війни, що є значним внеском у відновлення історичної пам’яті. Крім того, у співпраці беруть участь і американська вчена Кетрін, яка також займається дослідженнями війни 1914–1918 років.

4 липня знімальна група відвідала села Старуня та Верхній Майдан. За словами Василя Тимківа, у цих місцях їм вдалося пройтися залишками окопів, що збереглися з часів Першої світової війни, де двоє братів служили у складі одного з полків Австро-Угорської армії.

– Було визначено ймовірне місце поховання одного з братів у селі Старуня;
– У цьому процесі активну допомогу надали місцеві жителі, які поділилися переказами та спогадами про ті історичні події.

5 липня відбулася експедиція до міста Заліщики Тернопільської області, а на 6 липня заплановано візит знімальної групи до міста Сокаль у Львівській області. Василь Тимків підкреслює, що такі міжнародні проєкти дають можливість не лише глибше ознайомитися з історією минулого, але й краще зрозуміти сучасність.

Зокрема, науковці активно підтримують Збройні Сили України, організовують різноманітну допомогу та створили неформальну ініціативу під назвою «Історики — історикам». Вони підтримують працівників КП «Пам’ять», які нині перебувають у зоні бойових дій, а також інших дослідників.

Підписуйтеся на новинні ресурси Суспільного Івано-Франківськ у соціальних мережах Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok і YouTube, щоб бути в курсі найактуальніших повідомлень.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар