Озеро Радон – світлини, цікава інформація, маршрут доїзду — УНІАН

Олена Ткач

21 Липня, 2025

У цій статті розповідаємо, де саме в Україні можна побачити радонове озеро — а насправді їх є кілька — чому вода у них вважається цілющою, а також про легенди та прикмети, які пов’язані з цими унікальними водоймами.

Радонове озеро — це штучна водойма виняткової краси з водою яскравого блакитного відтінку. Одне з таких озер розташоване в Миколаївській області, неподалік від міста Первомайськ, і стало популярним серед людей завдяки лікувальним властивостям води, яка містить радон. Інше радонове озеро, також штучного походження, знаходиться в Кіровоградській області. У цій публікації детально описуємо історію появи цих водойм, містичні перекази, що їх оточують, та чи справді радонова вода володіє цілющим ефектом.

Мигія — Радонове озеро в Миколаївській області та його легенди

Унікальна пам’ятка Миколаївської області приваблює туристів неповторними краєвидами, кришталево чистою дзеркальною водою, розповідями про оздоровчі властивості та загадковими оповідями. Найближче до Радонового озера місто — Первомайськ, однак безпосередньо воно розташовано біля села Мигія, за 10,5 кілометра від Первомайська.

Озеро є однією з визначних пам’яток заповідника «Бузький Гард». Воно з’явилося у ХХ столітті на місці колишнього Мигійського гранітного кар’єру. За однією з легенд, робітники, які добували граніт, одного ранку виявили, що кар’єр затоплений водою. За переказами, на дні водойми залишились різні види техніки, зокрема екскаватор і трактори, хоча інші джерела стверджують, що їх згодом таки підняли на поверхню.

Ще одна легенда стверджує, що в 1990-ті роки в озері під час бандитських сутичок потонуло автомобіль «Жигулі» з водієм. Чи це правда, невідомо, але, як кажуть в народі, «диму без вогню не буває».

Глибина Мигійського Радонового озера досі є предметом суперечок: ніхто достеменно не знає, де знаходиться дно, і які об’єкти там приховані — цифри варіюються від 25 до 45 метрів. Під час однієї з дайверських експедицій у 2021 році водолази занурилися на 20 метрів у деяких місцях, але не виявили на дні техніки. Другу частину водойми оглянути не вдалося через низьку видимість, тож остаточної відповіді про те, що приховує дно озера з невідомою глибиною, немає.

Назва озера походить від присутності радону, газу, що міститься у воді. Однак точний відсоток його концентрації невідомий: за словами місцевих жителів, він дуже низький, не такий, як у радонових ваннах, де бульбашки «шиплять» на тілі. Іноді з дна виходять бульбашки газу, проте це спостерігається рідко. Саме через радон воду в озері вважають корисною: за свідченнями людей, купання в ньому покращує стан шкіри, а також допомагає при болях у спині та проблемах із суглобами.

Друге Радонове озеро — Кіровоградська область поблизу Олександрії

Ще одне Радонове озеро розташоване в Кіровоградській області, недалеко від міста Олександрія, між селами Оліївка та Протопопівка. Тут знаходяться два водоймища — більш велике Срібне озеро та менше — Радонове, обидва розташовані на території заказника «Велика і Мала Скеля».

Радонове озеро в Кіровоградській області / фото google maps / Анатолій

Обидва озера штучного походження: вони глибокі, вода зрозуміла і чиста, і до них також приписують свою унікальну легенду.

Існує розповідь, що під час Другої світової війни німецькі війська з примусовою працею українських військовополонених будували залізницю і добували щебінь у кар’єрі поблизу Протопопівки. Після одного з вибухів динамітом кар’єр наповнився водою. Німці вивчили хімічний склад води та виявили, що в одній частині вона багата на срібло, а в іншій — на радон, причому обидві володіють лікувальними властивостями. Збудували госпіталь, де за допомогою цілющої води лікували поранених. Детальніше про особливості Срібного озера та його унікальну історію ми писали раніше.

У меншим озері — Радоновому — купаються не всі і не довго: стверджується, що у Срібному озері вода «жива», а в Радоновому — «мертва», але при цьому цілюща. Рекомендують перебувати у Радоновому озері не більше 15 хвилин. Особливо чоловіків застерігають не занурюватися повністю, щоб нібито не втратити чоловічу силу. Також відвідувачі повідомляють про наявність у Радоновому озері рибок, схожих на піраній, які можуть обкушувати шкіру купальників, і якщо на тілі, наприклад, є відкрита ранка, то це викликає сильний біль.

Радонове озеро — користь купання і можливі ризики

Радон — інертний безбарвний і без запаху радіоактивний газ, який у підвищених дозах може становити загрозу для здоров’я. Так звані радонові ванни з контрольованим вмістом газу широко використовують у сфері альтернативної медицини для лікування різних захворювань, зокрема:

  • хвороб опорно-рухового апарату, зокрема артритів;
  • захворювань нервової системи, що супроводжуються больовим синдромом;
  • ендокринних розладів;
  • псоріазу;
  • аутоімунних захворювань.

Радонові курорти відомі по всьому світу, хоча в США до подібної терапії ставляться скептично. Вода з радоном може бути небезпечною для деяких категорій осіб, а при певних хворобах купання в таких озерах суворо протипоказане. Тому перед тим, як зануритися у будь-яке з радонових озер, доцільно проконсультуватися з лікарем.

Водночас насолодитися красою радонових озер може будь-хто. Вода завдяки наявності мінералів і радону має незвичайний небесно-блакитний колір, а каскадні скелясті береги надають пейзажу особливу велич і драматизм.

Що стосується Мигійського Радонового озера, там є оглядовий майданчик з панорамним видом, декілька фотозон та місця для відпочинку. Раніше на озері працював швидкісний тролей, що з’єднував береги, однак наразі він не функціонує.

На Радоновому озері в Кіровоградській області до початку війни існувала можливість проживання в орендованих наметах на березі, була розвинена мінімальна інфраструктура та торгівля. Проте сьогодні відпочивальники найчастіше проводять час у цих місцях у більш природньому, «дикуватому» стилі.

Можливо, вас зацікавлять також інші Новини:

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар