Перевірка достовірності тверджень про те, що умови праці у Франції є одними з найгірших в Європі

Христина Левченко

22 Липня, 2025

Французькі користувачі соціальних мереж активно реагують на нещодавні заяви економіста Жана-Клода Дельженеса, які він зробив у прямому ефірі. Він стверджував, що Франція «повністю відстала у питаннях робочих умов».

Дельженес розповів офіційному телеканалу верхньої палати французького парламенту Public Sénat, що за результатами дослідження, проведеного наприкінці 2021 року і опублікованого в 2022 році, Франція займає 36-те місце серед 36 країн у рейтингу робочих умов, перебуваючи в останньому рядку разом з Албанією.

Ці заяви викликали хвилю обговорень у соціальних мережах. Питання нестабільних та поганих робочих умов набирає суспільної ваги у Франції. За останні два з половиною місяці у роботі загинули п’ятеро молодих працівників і стажерів віком від 15 до 19 років, що поставило на порядок денний гострі запитання щодо стану трудових умов у країні.

Ми детальніше проаналізували дані, щоб перевірити вказані Дельженесом твердження.

### Франція поступається більшості європейських країн

Ці заяви базуються на дослідженні 2021 року, проведеному європейською агенцією Eurofound, розташованою в Дубліні, яка займається вивченням умов життя і праці у країнах Європи.

Основне джерело — дослідження робочих умов у Європі (EWCS), актуальне на 2021 рік. Очікується, що оновлені дані з польових досліджень 2024 року будуть опубліковані пізніше цього року.

Дослідження охоплює 36 європейських країн, включно з усіма 27 державами-членами Європейського Союзу.

Особливістю є створений індекс якості роботи (job quality index), який об’єднує різноманітні показники, що стосуються:
– здоров’я працівників,
– безпеки на робочому місці,
– задоволеності роботою,
– інших аспектів робочих умов.

Цей індекс оцінює ступінь навантаження та стресу, що відчувають працівники у своїй професійній діяльності.

Згідно з результатами дослідження, у Франції більша частка працівників піддається «дуже напруженим» або «високо напруженим» умовам праці, ніж у більшості інших країн.

Єдиними країнами, у яких відсоток робітників, що працюють у таких важких умовах, вищий, є Сербія, Чорногорія, Словаччина та Польща.

### Франція не займає 36-е місце «разом з Албанією»

Якщо враховувати також працівників, які вважають свої умови «помірно напруженими», Франція посідає передостанню позицію, відстаючи тільки від Словаччини, тоді як Албанія демонструє дещо кращі показники.

Таким чином, дослідження не підтверджує твердження Дельженеса про те, що Франція перебуває «прямо на дні разом з Албанією» за якістю робочих умов.

Якщо ж розглядати винятково категорію «дуже напружені» умови праці — найгірші за шкалою — Франція займає 30-ту позицію, випереджаючи такі країни, як Хорватія, Кіпр та Велика Британія.

### Проблеми з безпекою і здоров’ям на робочому місці

Незважаючи на це, Франція відстає від більшості своїх європейських сусідів у питаннях забезпечення належних трудових умов.

Підтвердження цьому надають й дані Eurostat — статистичного офісу Європейського Союзу.

За останніми оцінками, лише Мальта демонструє вищий рівень смертельних інцидентів на виробництві порівняно з Францією.

Ці занепокоєння підкріплюються трагічними випадками загибелі п’яти молодих працівників у робочих умовах протягом двох з половиною місяців. За приблизними підрахунками, щоденно у Франції на виробництві відбувається дві смерті.

Уряд Франції наразі розглядає пропозиції щодо посилення відповідальності роботодавців за порушення умов праці, зокрема запровадження штрафів та кримінальних переслідувань, про що свідчать документи, що нещодавно потрапили до преси, зокрема до видання Le Monde.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар