Автор: Euronews
Дата публікації: 28 липня 2025 року, 12:04 (GMT+2)
Оновлено: 28 липня 2025 року, 12:56
Ключові дати в календарі
- Вівторок, 29 липня: Засідання Комітету з торгової політики Ради ЄС.
- Вівторок 29 – середа 30 липня: Зустрічі робочої групи Ради ЄС з питань довгострокового бюджету ЄС — Багаторічної фінансової рамки.
- Субота, 2 серпня: Набирають чинності правила ЄС щодо штучного інтелекту загального призначення.
Головні теми
Попри те, що інститути Європейського Союзу призупинили активність на літній період, Рада ЄС продовжує вести роботу за лаштунками над двома ключовими питаннями: торгові відносини зі Сполученими Штатами та довгостроковий бюджет Євросоюзу.
Початкові реакції на угоду, досягнуту президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом США Дональдом Трампом, свідчать про ймовірність жорстких дискусій під час засідання Комітету з торгової політики у вівторок.
Різноманітні підходи серед країн-членів до переговорів виявилися однією з головних слабких сторін європейської делегації. Зокрема, прикладом може слугувати загроза застосування інструментів протидії примусу — доки Франція та Німеччина не досягли згоди щодо їхнього використання протягом тривалого періоду переговорів.
Якщо ця розбіжність була недоліком у ході переговорів, то вона ж може створити труднощі й для команди Урсули фон дер Ляєн після укладення угоди. Зі з’ясуванням детальної інформації про домовленості Комісія прагнутиме гарантувати, що критика з боку окремих країн-членів не загрожуватиме ефективній реалізації.
Раніше цього місяця Європейська Комісія розпочала кропіткий процес обговорення наступного семирічного бюджету ЄС — багаторічної фінансової рамки, запропонувавши майже €2 трильйони на «нові та актуальні виклики» у період 2028–2034 років.
Це також стане предметом обговорень у Раді протягом тижня, де зазвичай точаться жваві дебати між «ощадливими» країнами ЄС та тими, що є нетто-одержувачами бюджету.
Зазвичай основні розбіжності зводяться до розподілу сум між різними бюджетними статтями, однак цього разу пропозиція Комісії додає ще один вимір до, зазвичай, однієї з найскладніших переговорних тем — радикальну зміну методології.
Раніше сільськогосподарські субсидії передавалися біднішим регіонам та адмініструвалися локально, тоді як тепер передбачається надання цих коштів через національні плани, які пропонуватимуть країни-члени, що нагадує підхід, застосований до фонду відновлення після пандемії.
Ця зміна, імовірно, буде позитивно сприйнята серед держав-членів, оскільки вона зміцнює позиції національних урядів у регіонах.
Зазначимо, що Політичний брифінг зробить паузу на літній період і відновить випуски 25 серпня.
Головні діячі політики
Компанії, що працюють з технологіями ШІ, напередодні набрання чинності нових правил щодо штучного інтелекту загального призначення (GPAI), які впливають на такі інструменти, як ChatGPT та Gemini, отримали чітке уявлення про своє ставлення до добровільного Кодексу практики ЄС щодо GPAI.
Американський техногігант Meta критикує ці правила, вважаючи їх гальмом для інновацій. Головний директор із глобальних питань Джоель Каплан заявив, що «Європа рухається неправильним шляхом у сфері штучного інтелекту». Натомість президент Microsoft Бред Сміт повідомив, що компанія, ймовірно, підпише цей кодекс. Раніше цього року він зазначав, що Microsoft прагне виступати «голосом розсудливості» в умовах зростаючих геополітичних напружень.
Опитування та аналітика
(Розділи "Політичне опитування" та "Аналітика даних" наразі не містять додаткової інформації.)